Mesiace tehotenstva

tehotnstvo mesiac po mesiaci

Vitajte v sérii článkov, ktoré vás prevedú celým tehotenstvom. Bežne pri klasifikácii jednotlivých období tehotenstva používame týždne, ale taktiež sa dajú používať mesiace. Datovanie týždeň po týždni môže byť často príliš podrobné a zmätočné. Za to našich 9 článkov o každom mesiaci tehotenstva vám prinesie jasné a užitočné informácie, ktoré vám objasnia procesy vo vašom tele. Čo sa teda v našich článkoch dočítate?

Termín pôrodu

Najzákladnejšou informáciou ohľadom tehotenstva je predpokladaný termín pôrodu. Keď zistíte, že čakáte dieťatko, automaticky začínate počítať kedy zhruba budete rodiť. Ale koľko je to teda týždňov či mesiacov a odkedy to počítať? Lekári vymysleli univerzálny systém. Začiatok tehotenstva sa datuje od prvého dňa poslednej menštruácie pred tehotenstvom. Od tohto dátumu sa vypočíta 40 týždňov, alebo ak chcete, 9 mesiacov. Toto teda v praxi znamená, že prvé dva týždne tehotenstva ešte skutočne tehotná nie ste. To začnete byť, až keď po tých zhruba 2 týždňoch príde vaša ovulácia a spermie oplodnia vajíčko.

[sc name=“reklama“]

Vývoj plodu mesiac po mesiaci

Prvé mesiace (prvý trimester) tehotentva

Keď je vaše vajíčko oplodnené, cestuje do maternice, kde sa zachytí na jej stenu a zostane tam až do pôrodu. Vášmu drobcovi sa v tomto bode hovorí blastocyst. Postupne sa mu vyvíjajú základné záležitosti ako mozog, srdce, pľúca a zárodky pre končatiny. Jedná sa o prvý trimester tehotenstva.

Druhý trimester tehotenstva

druhom trimestri tehotenstva už je plod dobre uhniezdený vo vašej maternici a hovorí sa mu embryo. Počas tohto obdobia sa mu stihnú vyvinúť kľúčové orgány, ako aj končatiny aj spolu s prstami. Už bude lekárovi jasné akého pohlavia je plod. Ten začne pokrývať vrstva tmavých chĺpkov ako aj mazu. Oboje budú pomáhať s termoreguláciou.

Konečná fáza (tretí trimester tehotenstva)

Posledné tri mesiace (tretí trimester tehotenstva) už plod len doťahuje vývin niektorých orgánov a okrem toho rastie ako z vody. Už začína vyzerať ako bežné dieťatko a cvičí si rôzne úkony. Práve v tomto období sa naučí ako sať, kopať, hýbať sa či otáčať hlavičkou. Jedna z posledných vecí, ktoré plod pred pôrodom urobí je, že sa otočí hlavičkou nadol aby sa pripravil na cestu na svet.

Tehotenské príznaky

Poďme si spoločne prejsť najčastejšie príznaky tehotenstva a v ktorom mesiaci sa začnú prejavovať.

Časté močenie

Časté močenie budete zažívať hlavne na začiatku tehotenstva. Vtedy je to spôsobené hormonálnymi zmenami. Znovu to ale zažijete v posledných týždňoch, kedy bude plod aktívne tlačiť na váš mechúr.

[sc name=“reklama“]

Únava

Rozhodne sa netreba diviť, že vaše telo bude počas tehotenstva dosť unavené. Prvé mesiace kvôli tomu, že sa mení veľmi veľa vecí a telo sa im musí prispôsobovať. To ale vyžaduje veľa energie. Ďalej tento úbytok na aktivite najviac pocítite v poslednom mesiaci – vtedy už bude plod skutočne veľký a bude vám spôsobovať komplikácie. Každopádne samotný fakt, že v bruchu nosíte tak veľký objekt, je pádnym dôvodom na stálu únavu.

Ostatné príznaky

Počas cesty zvanej tehotenstvo sa ešte stretnete s ďalšími príznakmi, ktoré sa môžu meniť v intenzite a frekvencii výskytu.

Môžu to byť tieto príznaky:

Všetky tieto príznaky vám zrejme trochu nahnali strach, ale sama uvidíte, že v skutočnosti je tehotenstvo veľmi emotívnou a krásnou skúsenosťou.