Ovulačná kalkulačka: Výpočet plodných dní online podľa menštruácie

Snažíte sa počať? S použitím našej ovulačnej kalkulačky a ovulačného kalendára si vypočítate, ktoré sú vaše plodné dni a zvýšte tak vašu šancu na otehotnenie.

Návod, ako vypočítať plodné dni s pomocou ovulačnej kalkulačky?

 • Do prvého riadku zadajte dátum začiatku Vašej poslednej menštruácie.
 • Do druhého riadku zadajte dĺžku Vášho bežného menštruačného cyklu (zvyčajne 28 dní).
 • Kliknite na „Vypočítať“

Čo je to ovulačná kalkulačka a ako funguje

Na výpočet plodných dní je sa nemusíte trápiť so zložitým kalendárom, najpresnejší výpočet plodných dní a zadarmo vám sprostredkuje ovulačná kalkulačka a to online. Tá slúži na výpočet dní, kedy je u ženy najvyššia šanca na otehotnenie a úspešné oplodnenie.

Na to, aby ste zistili, kedy máte ovuláciu, je nutné zadať do kalkulačky iba dva podstatné údaje. Tým prvým je dátum začiatku Vašej poslednej menštruácie, čo zistíte veľmi jednoducho. Druhým dôležitým údajom je dĺžka Vášho bežného menštruačného cyklu. Ten sa môže u každej ženy líšiť, štandardne počíta kalkulačka s dĺžkou cyklu 28 dní.

Ak ide o to, čo vám kalkulačka ponúkne, zistíte z nej nasledovné:

 • dátum vašej najbližšej predpokladanej menštruácie, pričom tento dátum závisí aj od dĺžky menštruačného cyklu, ktorý uvediete vo vstupných údajoch
 • Vaše plodné dni, kde platí, že kalkulačka uvádza začiatok a koniec obdobia najviac plodných dní, ide o obdobie v rozsahu 4 po sebe nasledujúcich dní
 • predpokladaný dátum pôrodu v prípade úspešného otehotnenia počas vypočítaných plodných dní a podľa toho aj očakávané znamenie horoskopu dieťaťa

Štandardne platí, že ovulácia nastáva od 14. dňa menštruačného cyklu, no na druhú stranu, vstupujú tu aj niektoré iné faktory. Vypočítať dopredu ovuláciu na viac mesiacov je možné iba v prípade absolútnej pravidelnosti ovulačného a menštruačného cyklu ženy.

Mohlo by Vás zaujímať: Ako zisíte, že ovulujete a najčastejšie príznaky ovulácie u ženy

online ovulačná kalkulačka

Ako funguje výpočet plodných dní

Kalkulačka na výpočet plodných dní pracuje podľa dátumu začiatku poslednej menštruácie a zohľadňuje dĺžku cyklu. Hoci je možné teoreticky vypočítať plodné dni aj podľa dátumu narodenia, pri nepravidelnom cykle je takýto výpočet mimoriadne nepresný.

Pri výpočte plodných dni sa pracuje so všeobecne známymi faktami a premennými. Celý menštruačný cyklus zahŕňa folikulárnu fázu, kedy prichádza k príprave na ovuláciu, samotnú fázu ovulácie, ktorá je štandardne v polovici menštruačného cyklu a luteálnu fázu, ktorá začína dňom ovulácie a končí prvým dňom ďalšej menštruácie u ženy.

Výpočet plodných dní tiež vychádza z predpokladu, že spermie môžu prežiť v tele ženy najviac 72 hodín od pohlavného styku a počas tohto vedia vajíčko oplodniť.

Takýto vzorec je najpresnejší, no pochopiteľne, existujú určité výnimky. Tou najdôležitejšou premennou, ktorá je z pohľadu presnosti riziková najviac, je dĺžka menštruačného cyklu. Ak je nepravidelný, môžu sa jednotlivé dni posúvať a preto je lepšie použiť aj testy.

[sc name=“reklama“]

Podľa čoho je ovulačný kalendár

Menštruačný a ovulačný kalendár súvisia a závisia od viacerých okolností. Platí, že pre výpočet je rozhodujúca pravidelnosť, nepravidelná menštruácia má výrazný vplyv na presnosť výsledkov do budúcnosti, kedy nefunguje výpočet podľa narodenia ženy.

Trvanie a doba ovulácie závisia od dĺžky menštruačného cyklu. Ten trvá štandardne 28 dní, ale existujú rôzne odchýlky. K ovulácii štandardne dochádza 12 až 16 dní pred začiatkom ďalšej menštruácie, v priemere je začiatok ovulácie v 14. deň aktuálneho mesačného cyklu. Najpresnejšie kalendár funguje vtedy, ak má menštruačný cyklus presných 28 dní.

Do úvahy treba brať rozdiel medzi ovuláciou a plodnými dňami:

 • ovulácia je proces, počas ktorého sa jeden krát cez menštruačný cyklus uvoľní vajíčko z vaječníka a prechádza cez vajíčkovody, kde môže byť oplodnené
 • ovulácia obvykle nastáva 12 až 16 deň, čo ukazuje aj ovulačný kalendár, pričom vajíčko dokáže prežiť po uvoľnení z vaječníka maximálne 24 hodín
 • plodné dni sú zas dni, kedy môže spermia vajíčko oplodniť, pričom tieto dni začínajú zhruba 2 dni pred začiatkom ovulácie a končia obvykle deň po nej

Ak ide o pravdepodobnosť úspešného otehotnenia, tá je najvyššia uprostred medzi dvoma menštruáciami, najviac na 10 až 17. deň. Naopak, tesne po menštruácii je tehotenstvo už oveľa menej pravdepodobné. Tesne pred menštruáciou je otehotnenie nemožné.

výpočet plodných dní

Najčastejšie otázky súvisiace s ovulačnou kalkulačkou

Úlohou ovulačnej kalkulačky je vypočítať plodné dni, čiže dni, počas ktorých je najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia u ženy pri nechránenom pohlavnom styku. Tak, ako aj iné kalkulačky, aj táto kalkulačka má limity vychádzajúce z niektorých externých faktorov.

Ženy sa zaujímajú o viacero tém a majú aj nasledovné otázky:

Môže prísť k otehotnenie pred začiatkom menštruácie?

Nie, toto obdobie je z hľadiska otehotnenia irelevantné. Neplodné dni začínajú štandardne 9 dní pred menštruačným krvácaním nasledovného menštruačného cyklu. V tomto ohľade je však veľmi dôležitá doba aktuálneho menštruačného cyklu, čiže aj pravidelnosť. U tých žien, ktoré majú cyklus nepravidelný, sa tento výpočet robí ťažšie.

Sú plodné naozaj iba 4 dní a ostatné dni sú neplodné?

Kalkulačka v tomto ohľade počíta iba s takým rozsahom plodných dní, kedy je najviac pravdepodobné, že príde k úspešnému otehotneniu po styku. Môže sa stať, že plodných dní bude viac, buď 5 alebo 6, je to individuálne. V deň ovulácie je pravdepodobnosť najvyššia a to až 33 %, 5 dní pred ovuláciou je pravdepodobnosť nižšia, len 10 %.

Stáva sa, že príde k ovulácii aj dvakrát v jednom cykle?

Takáto možnosť teoreticky nie je vylúčená, ovulovať žena môže aj dvakrát. Na druhú stranu, štatistika hovorí, že obvykle sa to stane v rovnakom čase, takže ovulačná kalkulačka je v tomto ohľade pomerne spoľahlivá. Pravdepodobnosť dvojitej ovulácie je vyššie u žien vo veku po 35 rokov, ktoré preto štatisticky rodia viac neidentických dvojičiek.

Zaujímavé a súvisiace články s ovuláciou a otehotnením:

5 komentárov

 1. emily

  dostala som 15 juna menstruaciu a chcela by som vediet kedy mam plodne dni

  Odpoveda
  • Veronika

   Nebud hlupa, to si fakt myslis ze z jedneho udaju to zistime? Je to hrozne ako niektore zeny nepoznaju svoje telo a zakladne veci z biologie…

   Odpoveda
 2. Simona

  Jasom dostala 20 kcela bisim vedieť kedy mam plodne dny

  Odpoveda
  • Veronika

   Pre Teba plati to iste, co som napisala v komentari vyssie…

   Odpoveda

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *