5. mesiac tehotenstva

Tak ako sa tento mesiac cítite? Mnoho žien totiž tvrdí, že práve piaty mesiac tehotenstva bol tým najlepším. Prvé nepríjemnosti súvisiace so začiatkom tehotenstva už pominuli, a komplikácie kvôli veľkému brušku ešte neprišli.

Preto si aj vy tento mesiac môžete v pokoji vychutnávať myšlienku na to, že už o pár mesiacov budete kompletná rodina. Vaše okolie už si zrejme všíma vaše bruško a s ním spojenú radosť, ktorú teraz vyžarujete. Voľné dni by ste mali tráviť nákupom pohodlného tehotenského oblečenia.

Vývoj plodu v 5. mesiaci tehotenstva

Aj keď už sa žiadne nové orgány nevyvíjajú, je mnoho vecí, ktoré zamestnávajú plod v piatom mesiaci. Napríklad sú to novonadobudnuté brušká prstov a dokonca aj odtlačky prstov. Taktiež sa po tými dočasnými začnú drobcovi tvoriť zárodky pre zúbky trvalejšie. No a pokiaľ čakáte dievčatko (čo by už v tomto mesiaci malo byť jasné s pomerne veľkou istotou), tej sa tento mesiac začnú vo vaječníkoch vytvárať vajíčka, aby aj ona mohla mať niekedy v živote deti.

Drobec už dosahuje fascinujúcich 25 centimetrov a vy by ste ho či ju už najradšej videli. Dovtedy ale môžete aspoň vnímať drobcove pohyby vo vašom bruchu: tie už by mali byť lepšie cítiteľné, a dokonca začne reagovať na hlasné zvuky miernym hemžením.

Vernix a lanugo

V tomto mesiaci taktiež začne byť pokožka plodu pokrývaná vrstvou jemných tmavých chĺpkov zvanou lanugo. Taktiež tento, alebo ďalší mesiac, pokožka plodu nadobudne vernix – vrstvu mazu. Tieto pomerne zvláštne znejúce úkazy spoločne fungujú ako ochranná a zároveň termoregulačná vrstva, keďže bábo si ešte svoju teplotu regulovať nedokáže. Nemusíte sa ale báť, oba úkazy do pôrodu zmiznú.

Príznaky v 5. mesiaci tehotenstva

Je čas pozrieť sa na to, či piaty mesiac bude skutočne prechádzka ružovou záhradou, alebo vás tu čaká niečo nepríjemné. Úprimne, dosť to záleží od ženy k žene. Niektoré sa majú v piatom mesiaci skvelo a niektoré pociťujú nepríjemné príznaky. Ak patríte do druhej skupiny, snáď vás upokojí myšlienka, že už ste v polovici tehotenstva.

Apetít a únava

Každopádne, privítajte späť svoj apetít, pretože tie nepríjemné nevoľnosti už by mali byť preč a namiesto toho začnete byť stále hladná. Aj preto priemerná žena v piatom mesiaci priberie zhuba 4-7 kíl. To je ale dobré, dieťatko predsa potrebuje živiny, ktoré získavate z (zdravého) jedla. A všeobecne vzaté, ak ste ešte stále zažívali príznaky z prvého trimestra, tie už by mali byť teraz nadobro preč. Až na únavu – tá je teraz spôsobená zväčšujúcim sa plodom, čo pre matku znamená väčší prietok krvi.

Zápcha a zábudlivosť

Okrem toho sa tiež môže dostaviť jeden zo skutočne nepríjemných príznakov tehotenstva, a tým je zápcha. Snažte sa preto piť dostatok vody, jesť veľa vlákniny a problémy by mali ustúpiť. Nikdy sa ale neváhajte opýtať svojho lekára. Taktiež môžete zrazu byť pomerne zábudlivá. Z dosiaľ neznámeho dôvodu majú tehotné ženy totiž tendenciu zabúdať. Okrem tohto všetkého vám môže vystúpiť pupok – určite ste si už všimli, že tehotným ženám sa to stáva.

Návšteva lekára

Čo sa týka vašej pravidelnej návštevy lekára, tento mesiac sa môžete tešiť na to, že znova budete počuť drobcov tlkot srdca a lekár sa uistí, že je s drobcom všetko ako má byť. Taktiež bude lekár robiť vyšetrenia vám – lekár zistí vašu váhu, odoberie vzorku moču a skontroluje krvný tlak. A ak ste sa to báli pre nepresnosť zisťovať doteraz, v tomto bode už je dobrý nápad spýtať sa lekára na pohlavie vašej ratolesti.