Kŕčové žily v tehotenstve

kŕčové žily v na nohách tehotenstve

Nočná mora predovšetkým nežnejšieho pohlavia. Reč je o kŕčových žilách, ktoré už dlhodobo trápia najmä ženy počas obdobia tehotenstva. Sú nepríjemné na pohľad, avšak počas tehotenstva pre Vás neznamenajú veľké nebezpečenstvo. V tomto článku si detailne vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o kŕčových žilách.

Za pojmom „kŕčové žily“ sa ukrývajú veľké, napuchnuté cievy. Toto malé znepríjemňovanie životov nájdeme predovšetkým na nohách. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti lýtok, no dokážu nás prekvapiť aj na menej príjemných miestach, a to v oblasti rekta a pohlavných orgánov. Je Vám známe slovo hemoroidy?  Práve hemoroidy sú kŕčové žily v oblasti rekta. Našťastie sa na ne nemusíte pozerať tak často, ako na tie na nohách.

Čo spôsobuje kŕčové žily počas tehotenstva?

Počas obdobia tehotenstva sa deje niečo úžasné. Vo Vašom brušku rastie nový život. Na to, aby tomu tak ale bolo je potrebné, aby Váš organizmus dokázal zabezpečiť vhodné podmienky pre jeho rast. Jednou z nich je aj zvýšený objem krvi, ktorý je esenciálny pre správne fungovanie dvoch vyvíjajúcich sa tiel. Prináša to však aj svoje obete, a to v podobe zvýšenia tlaku na cievy, a to najmä na dolných končatinách, ktoré musia pracovať proti gravitácií aby priniesli neokysličenú krv naspäť do srdca. Ak k tomu pridáme ešte tlak, ktorý vytvára Vaša rastúca maternica na cievy panvy a cievno-relaxačný účinok progesterónu, hormónu, ktoré Vaše telo počas tehotenstva produkuje vo vyššej miere, máme perfektný recept na vznik kŕčových žíl.

Čo potrebujete vedieť

V prvom rade by sme si mali ujasniť jednu vec. Kŕčové žily nepredstavujú pre Vás a pre Vaše bábätko žiadne riziko.

Áno, sú bolestivé a pri pohľade na nich nie sú veľmi pôvabné, avšak hlavné je to, aby ste vy a Vaša ratolesť boli zdravý. Je tu ale malé nepatrné riziko zápalu kŕčových žíl, takže buďte stále pod drobnohľadom vyšetrujúceho.

Dobrou správou však je, že ak ste ich nemali nikdy pred tým, než ste otehotnela, s najväčšou pravdepodobnosťou sa Vaše kŕčové žily napravia do normálu pár mesiacov po pôrode. Naopak, zlou správou však je, že ak otehotniete po druhý krát, neexistuje spôsob ako im predísť. Tie isté cievy zvyknú opäť napuchnúť a vy sa s tým opäť raz budete musieť vysporiadať. Za zmienku stojí ešte jedna vec. Kŕčové žily spolu s mnoho ďalšími príznakmi tehotenstva, ako napríklad strie, majú tendenciu byť dedičné. Takže ak ich mala Vaša mama, s veľkou pravdepodobnosťou ich budete mať aj vy.

Ako liečiť kŕčové žily v tehotenstve

Jediná možnosť ako predísť kŕčovým žilám je správna prevencia. Pripravili sme si pre Vás pár tipov, ktoré Vám pomôžu s bojom proti kŕčovým žilám.

  • Úlohou žíl je odvádzať odkysličenú krv naspäť do srdca, kde sa cez malý krvný obeh krv opäť okysličí. Ako sme si už v tomto článku povedali, sú to najmä žily na dolných končatinách, ktoré vykonávajú neľahkú prácu a pri snahe odvádzať krv do srdca musia prekonávať gravitáciu. My im však môžeme pomôcť. Kľúčom je svalová práca. Svaly v našom tele vykonávajú mnoho úloh, okrem tých hlavných ako je napríklad umožnenie akéhokoľvek pohybu je to aj svalová pumpa. Pojem svalová pumpa znamená, že pri cvičení, sval svojimi kontrakciami stláča priľahlú cievu, čím sa doslova „pumpuje“ krv. Takže nezabudnite na každodenný pohyb, postačí prechádzka, alebo sa môžete inšpirovať cvičením pilates alebo jóga.
  • Pomôžte cirkulácii krvi. Počas sedenia si vyložte nohy. Nestojte príliž často na nohách. Rozcvičte svoje členky jednoduchými krúživými pohybmi a priťahovaním a vzdajte sa zvyku sedieť s preloženými nohami. Cieľom je podporiť a uľahčiť cirkuláciu krvi v dolných končatinách.
  • Obliekajte sa pohodlne. Nenoste žiadne utiahnuté opasky, ponožky z elastickým vrchom a zabezpečte si pohodlné topánky, ktoré nebudú tesné. Jediné tesné oblečenie, ktoré máte dovolené je takzvaná tlaková pančucha. Jedná sa o pančuchu ktorá je veľmi úzka, avšak tým, že sťahuje svaly a cievy na celej nohe, pomáha cievam bojovať s gravitáciou. Nie je to žiadna módna novinka, avšak dokáže Vám to výdatne pomôcť.
  • Sledujte si váhu. Nadmerná váha iba zvyšuje nároky na Váš už preťažený krvný obeh, takže sa snažte Vašu váhu sledovať. Jedným zo spôsobov je zmerať si percento tuku v tele, ktoré by nemalo presiahnuť 20% z celkovej hmotnosti tela.
  • Spite na ľavom boku. Tento jednoduchý trik pomáha predísť tlaku na Vašich hlavných cievach a udržiava cirkuláciu v zdravom pohybe.
  • Vitamíny. Vyvážená strava pomáha udržiavať cievy zdravé. Vaša strava by mala byť bohatá na všetky vitamíny, hlavne však na vitamín C, ktorý je esenciálny pri tvorbe kolagénu a elastínu, čo sú hlavné zložky pri regenerácii krvných ciev.

Ak kŕčové žily nezaniknú samé po pôrode, môžete zvážiť iné liečebné postupy, alebo si ich chirurgicky nechať odstrániť. Túto možnosť však určite vynechajte počas pôrodu.