Sex v tehotenstve

sex-v-tehotenstve

Ako veľmi je ovplyvnený náš sexuálny život počas tehotenstva? Môže byť sex v tehotenstve nebezpečný pre plod? Aké sú najvhodnejšie sexuálne polohy? Tieto a podobné otázky si kladie každá tehotná žena.

Vo väčšine prípadov je sex počas tehotenstva (ak sa nejedná o rizikové tehotenstvo) vhodný. Je treba zapamätať si, že milovanie nie je škodlivé pre bábätko, je však vhodné túto otázku prekonzultovať s vaším lekárom, ktorý by Vás mal informovať v prípadne vzniku akýchkoľvek komplikácií.

Čo sa deje s bábätkom počas milovania?

Počas aktu nemusíte mať strach o svoje dieťatko. To je po celú dobu tehotenstva, až do bodu, kedy vám praskne plodová voda, chránené plodovým vakom a maternicovými svalmi. Je taktiež v bezpečí od akejkoľvek infekcie vďaka hustému hlienu pokrývajúcemu hrdlo maternice. Počas aktu nie je možné ublížiť plodu mechanicky, penis totiž nedosiahne za vagínu a tak sa dieťatka ani len nedotkne.

Máte pocit, že bábätko sa pozerá?

Je naozaj pekné, že dávate svoje dieťatko na prvé miesto už počas tehotenstva, ale prílišné obavy nie sú ani v tomto bode na mieste. Faktom je, že vaše bábätko nie je schopné vidieť ani rozumieť tomu čo práve robíte, dokonca je pravdepodobné, že mu je milovanie s vaším partnerom príjemné. Existujú prípady, kedy ženy po vyvrcholení pocítili jemné kopnutie v brušku.

Predčasný pôrod alebo potrat

Ako budúca mamička sa taktiež nemusíte báť predčasného pôrodu alebo potratu. Pokiaľ ide o normálne, nerizikové tehotenstvo, kontrakcie vyvolané počas orgazmu (dokonca aj v prípade, keď je váš vrchol naozaj intenzívny) sú prirodzené a neškodné. Nie sú schopné vyvolať pôrod skôr, než je vaše telo naozaj pripravené.

Odborníci dokonca potvrdzujú, že sex počas tehotenstva má pozitívne účinky na vaše telo a napomáha predísť potratu alebo iným problémom počas tehotenstva. Takže žiadne obavy a ukracovanie sa počas 9 mesiacov tehotenstva 😉

Kondómy

Použitím kondómu predídete infekciám a pohlavným chorobám, ktoré by mohli počas tehotenstva ohroziť zdravie vášho bábätka. Pokiaľ by sa u vášho partnera objavil akýkoľvek príznak pohlavnej infekcie, okamžite prerušte všetky formy sexu – vaginálny, ale aj orálny a análny.

Použitie kondómu je na mieste ak:

  • Nemáte s partnerom monogamný vzťah
  • V prípade, že sa rozhodnete mať pohlavný styk s novým partnerom počas tehotenstva

Kedy je sex v tehotenstve nevhodný?

Hoci je sex počas tehotenstva bezpečný pre väčšinu párov, existujú aj prípady, kedy by sme ho mali obmedziť alebo vynechať počas celých 9 mesiacov až do príchodu novorodeniatka (v prípade veľmi rizikového tehotenstva). V týchto situáciách je možné sex dočasne nahradiť buď prerušovaným stykom, stykom s obmedzeným vyvrcholením ženy alebo predohrou bez pohlavného styku.

V každom prípade je dobré celý ďalší postup (v prípade rizikového tehotenstva) prekonzultovať s vašim lekárom, ktorý vám presne odporučí, čo je pre vás a vaše dieťatko dobré a zdravé. Niekedy sú obmedzenia nutné iba počas niektorých štádií tehotenstva.

Bežné dôvody pre vynechanie styku

  • Ak sledujete príznaky predčasného pôrodu, alebo ste predčasným pôrodom už prešli v minulosti
  • Ak vám boli diagnostikované problémy s krčkom maternice alebo vcestným lôžkom
  • Ak pozorujete vaginálne krvácane, alebo ste už v minulosti potratila

[sc name=“reklama“]

7 Najvhodnejších polôh počas tehotenstva

Hovorí sa, že pokiaľ ide o sex, na veľkosti nezáleží. Ak však hovoríme o sexe v tehotenstve na veľkosti, naozaj záleží na veľkosti vášho bruška. A to sa s každým mesiacom zväčšuje viac a viac. Milovanie sa tak môže zmeniť z milostného a romantického aktu na niečo pripomínajúce skôr komickú rutinu. Môžete sa cítiť ako gigantický nemotorný balón neschopný akéhokoľvek normálneho pohybu. Počiatočný nepríjemný pocit však nemusí byť dôvodom, pre ktorý by ste sa mali počas sexu cítiť nepohodlne alebo sa mu vyhýbať. Ide len o zvyk.

Postupne sa naučíte vhodné pozície a možno dokonca využijete svoju vlastnú kreativitu pre okorenenie vášho a partnerovho romantického života. Nižšie vám ukážeme najbežnejšie a najvhodnejšie pozície, ktorými sa môžete inšpirovať.

Misionárska poloha

misionarska-poloha

Ak budete skúšať túto polohu po prvom trimestri tehotenstva, podložte pod seba vankúš tak , že budete ležať málinko naklonená a nie horizontálne na chrbte. Taktiež sa uistite, že sa váš partner neopiera svojou váhou o vaše bruško.

Na rohu postele

Ľahnite si na kraj postele so zdvihnutými a jemne pokrčenými nohami. Váš partner ich pridŕža, pričom môže stáť alebo kľačať (v závislosti od výšky postele). Po prvom trimestri sa odporúča podložiť za svoj chrbát vankúš tak, že ležíte mierne naklonená, nie úplne horizontálne.

Zozadu (Doggy style)

shutterstock_255804859-2

Kľaknite si na kolená a zaprite sa lakťami o zem, zatiaľ čo váš partner do vás vniká zozadu. Môžete tiež použiť vankúš ako oporu bruška.

Anjelská/ laterálna pozícia

Každý z vás leží na svojej strane postele, vaše telá sú v tvare písmena „V“. Umiestnite vankúš za svoj chrbát ako oporu. Ležíte čelom ku svojmu partnerovi, pričom ho objímete nohami okolo trupu. Táto pozícia mu umožní udržať väčšinu svojej váhy mimo vášho bruška.

Keď ste vy navrchu (Cowgirl)

shutterstock_255804781-2

Táto pozícia by mala byť pohodlná počas celého vášho tehotenstva. Váš partner sa mierne rozkročí, pričom leží na chrbte. Týmto spôsobom nebudete zaťažovať vaše spodné bruško a môžete kontrolovať hĺbku vniknutia.

Stolička

Pri tejto pozícii sedíte rozkročená na svojom partnerovi. Je nutné dať pozor na stabilitu stoličky, na ktorej sedíte, naviac je vhodné umiestniť stoličku tak, aby sa operadlom opierala o stenu alebo iný druh nábytku.

Bočná poloha zozadu

shutterstock_255804748-2

Pri tejto polohe leží váš partner zozadu. Je dobré aby ste mali vždy po ruke niekoľko vankúšov pre prípadné podloženie podľa potreby v pokročilejších štádiách tehotenstva. Pri tejto polohe zvykne byť vniknutie plytšie, čo je pre vás vhodné, pretože hlboké vnikanie môže byť nepohodlné hlavne v posledných mesiacoch tehotenstva.

[sc name=“reklama“]

V prípade obmedzenia pohlavného styku

Pokiaľ by bol pohlavný styk pre vás a vášho partnera počas tehotenstva nepohodlný, je možné dočasne ho nahradiť orálnym sexom, masturbáciou alebo použitím vibrátoru.

Čo robiť, ak v tehotenstve stratím chuť na sex?

Je úplne v poriadku nemať náladu na milovanie. Najdôležitejšie je komunikovať so svojím partnerom a zdieľať s ním všetky vaše pocity a obavy otvorenou a milujúcou cestou. Pokiaľ je pre vás sex nepríjemný, nie je možný z dôvodu rizikovosti tehotenstva, alebo naň jednoducho nemáte náladu, skúste iné druhy telesného kontaktu, ako napr. bozky, objatia, maznanie, alebo masáž.

Ovplyvní tehotenstvo partnerov záujem?

Väčšina mužov považuje tehotné ženy za rovnako atraktívne ba dokonca viac. Je možné, že partnerova túžba bude utlmená v niektorom štádiu vášho tehotenstva. Tento jav je však najčastejšie spôsobený obavami z rodičovstva. Ďalším dôvodom môže byť partnerova obava, že by počas sexu mohol ublížiť dieťatku.

Ak by váš partner váhal ohľadne bezpečnosti pohlavného styku počas vášho tehotenstva, vezmite ho na konzultáciu ku svojmu lekárovi, ktorý mu celú situáciu podrobne vysvetlí. Otvorená komunikácia je vždy tou správnou cestou ako uvoľniť všetky obavy, úzkosť a nájsť pohodlnú cestu pre oboch partnerov.

Sex po pôrode

Ako skoro po pôrode je vhodné začať opäť sexuálne žiť? V oboch prípadoch, či už pri vaginálnom pôrode alebo cisárskom reze, bude vaše telo potrebovať určitý čas na regeneráciu. Vždy konzultujte svoju situáciu s lekárom. Bežná doba regenerácie sa pohybuje okolo 4 týždňov od pôrodu. Počas tejto doby bude mať vaše telo čas na uzavretie krčka maternice, zastavenie popôrodného krvácania a vyliečenie prípadných tržných rán.

Ak sa cítite po narodení bábätka príliš ubolená alebo vyčerpaná, udržiavajte intímny vzťah so svojím partnerom inými spôsobmi, ako napr. vyššie spomínané maznanie, masáže, atď. Spravte si na seba viac času, zavolajte mu počas dňa, napíšte, sústreďte sa na iné prejavy lásky. Počúvajte svoje telo a keď budete pripravená, nikam sa neponáhľajte. Skôr než sa nazdáte, bude všetko opäť v starých koľajach.