Časté močenie v tehotenstve

časté močenie v tehotenstve

Mnohokrát sa stáva, že si žena uvedomí častejšie chodenie na záchod skôr, než vôbec zistí, že je tehotná. V skutočnosti ide o jeden zo základných a z najskorších príznakov tehotenstva a prejavuje sa zvyčajne okolo šiesteho týždňa prvého trimestra.

Prečo nastáva táto zmena? Po tom ako otehotniete, hormonálne zmeny spôsobia väčší a rýchlejší prietok krvi cez vaše obličky, napĺňajúc močový mechúr oveľa rýchlejšie. Naviac, množstvo vašej krvi za zvýši o takmer 50 percent než pred otehotnením, čo znamená, že cez vaše obličky prechádza viacej tekutiny, ktorá, ako inak, končí práve v močovom mechúre.

Ďalším problémom je vaša rastúca maternica, ktorá tlačí na močový mechúr, a tým spôsobuje nutkanie častejšie močiť aj pri jeho neúplnom naplnení. Naviac si môžete povšimnúť, že musíte stále častejšie vstávať v noci z postele a ísť na záchod. Toto nočné budenie je spôsobené vašou polohou. Pri spánku sa voda, ktorá sa počas dňa zadržiavala vo vašich nohách, presunie naspäť nahor, a tak sa dostáva do krvného riečiska a končí v močovom mechúre.

Niektoré knihy o tehotenstve uvádzajú, že časté močenie sa zvykne zmierniť v druhom trimestri. Toto tvrdenie však nebolo vedecky dokázané. Môže sa taktiež stať, že očakávané uvoľnenie v druhom semestri jednoducho nepríde.

Niektoré štúdie dokonca skúmali a merali, ako často ženy močia počas tehotenstva pričom preukázali, že močenie je častejšie u žien, ktoré zažili uvoľnenie v druhom trimestri.

Nenechajte sa ale predom znechutiť. V druhom trimestri sa budete cítiť viac uvoľnená vďaka viacerým zmenám, ktoré v tomto období prebiehajú, a to aj v prípade, že by sa váš problém s močením nezlepšil.

Ako sa dá časté močenie v tehotenstve riešiť?

Ak chcete znížiť frekvenciu návštev WC, mali by ste obmedziť tzv. močopudné nápoje, ako napr. káva, čaj a alkohol. (Samozrejme, alkohol by ste nemali piť tak či tak.)

Ďalším dobrým tipom je naučiť sa vyprázdniť váš močový mechúr kompletne nie len čiastočne.

Rozhodne sa nesnažte piť menej. Je veľmi dôležité, aby ste boli vy aj vaše bábätko dostatočne hydratovaní. Uistite sa, že pijete dostatok tekutín, a to tak, že váš moč by mal byť číry a nie žltý alebo kalný.

Mohli by ste sa tiež snažiť piť dostatočne počas celého dňa a pitie obmedziť niekoľko hodín pred spaním, ale aj napriek tomu zrejme nepocítite väčšiu úľavu. Ako poznamenala jedna mamička, môžete sa na to pozerať ako na tréning pred narodením dieťatka a množstvom prebdených nocí.

Môže časté močenie znamenať niečo vážne?

Časté močenie môže byť problémom, ak popri ňom sledujete tieto symptómy: bolesť, váš moč je sfarbený krvou, ak cítite silné nutkanie močiť, hoci ste v tom momente schopná vyprodukovať len niekoľko kvapiek. V týchto prípadoch ide o príznaky infekcie močových ciest.

Infekcie močových ciest sú bežným prípadom bakteriálnej infekcie, ktorá sa objavuje u tehotných žien. Ak sa dostatočne neprelieči, môže napadnúť obličky, alebo vyústiť do predčasného pôrodu, prípadne môžu obe tieto komplikácie nastať súčasne. (Váš lekár bude testovať váš moč pri pravidelných prehliadkach, aby ste tak predišla ochoreniu močových ciest, ktoré sa neprejavuje viditeľnými symptómami.)

Kedy kontaktovať lekára a ako vyzerajú diagnostické testy?

Základ je uvedomiť si, že na problémoch s močením počas tehotenstva nie je nič zahanbujúce. Ide o veľmi bežný jav, s ktorým má skúsenosť drvivá väčšina žien. Informujte svojho lekára o vašej celkovej dennej rutine, na základe čoho môže jednoduchšie diagnostikovať presnú príčinu problému. Oboznámte ho, ak trpíte bolesťou, pálením, prípadne pozorujete v moči krv atď.

Váš lekár bude pravdepodobne určovať vašu diagnózu na základe frekvencie močenia, jeho naliehavosti a iných vyššie spomenutých symptómov.

Čo presne zahŕňa diagnostický test?

Ultrazvuk

Popisuje všetky abnormality obličiek, močového mechúra a močovej trubice.

Rozbor moču

Skontroluje moč a prípadné infekčné baktérie, ktoré sa v ňom nachádzajú.

Test močového mechúra

Meria moč, ktorý uniká, keď kýchnete alebo kašlete.

Cystoskopia

Skúma močový mechúr a močovú trubicu a zachytáva všetky abnormality

Môžem mať v tehotenstve problémy so zadržiavaním moču?

Bohužiaľ, nie je ojedinelé, že budúce mamičky trpia takzvanou stresovou neschopnosťou ovládnuť močenie počas tehotenstva. Problémy so zadržaním moču môžu nastať napr. pri kýchaní, kašľaní, dvíhaní ťažkých objektov, alebo pri určitých typoch cvičenia ako napr. jogging a sledujeme ho hlavne v treťom trimestri, v období po pôrode. Môžete mu predísť, ak budete močiť častejšie a nebudete čakať, kým sa váš močový mechúr úplne naplní, takže pre vlastné dobro nikdy neignorujte nutkanie navštíviť WC.

Stresovú inkontinenciu vám pomôžu zlepšiť taktiež pravidelné cvičenia zamerané na posilnenie panvového dna. Je dobré začať s nimi už na začiatku tehotenstva a pokračovať až do pôrodu. (V skutočnosti je prospešné robiť ho po celý život.)

No a v neposlednom rade si pamätajte, nikdy nezačínajte cvičiť pred tým než si poriadne vypráznite močový mechúr. Ak si nie ste istá noste so sebou vždy hygienickú vložku a taktiež nejaké záložné pre prípad potreby. Môžu vás zachrániť od nejednej nechcene trápnej situácie.

Kedy toto neprestajné behanie na záchod skončí?

K badateľnému uvoľneniu príde po tom, ako sa vaše dieťatko narodí. V prvých dňoch po pôrode však budete cikať ešte častejšie a v ešte väčšom množstve. Vaše telo sa totižto potrebuj zbaviť nahromadených tekutín, ktoré sa vo vašom tele zadržali počas tehotenstva.

Žiadne strachy, po približne piatich dňoch nutkanie močiť povolí, dočkáte sa želaného uvoľnenia a všetko sa vráti do starých koľají ako pred otehotnením.