Ranná nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve

ranná nevoľosť v tehotenstve

Ranná nevoľnosť je zlým označením pre nevoľnosť prejavujúcu sa v tehotenstve. Je síce pravda, že niektoré ženy pociťujú nevoľnosť hlavne ráno a počas dňa sa zjemňuje, no nie je to pravidlom. Nevoľnosť a nutkanie zvracať sa môže prejaviť kedykoľvek počas dňa, ba aj v noci. Intenzita príznakov nevoľnosti je tiež individuálna a mení sa zo ženy na ženu.

Viac než tri štvrtiny žien pociťujú rannú nevoľnosťnutkanie zvracať počas prvého trimestra. Nevoľnosť a vracanie sa obvykle objavia 6 týždňov od počatia, ale je možné, že začne už po 4 týždňoch a zvykne sa ešte zintenzívniť v nasledujúcom mesiaci.

Uvoľnenie prichádza približne po 14 týždňoch, u niektorých žien až v ďalšom mesiaci. Nevoľnosť sa následne vracia v neskorších štádiách tehotenstva. Prekonať toto obdobie nie je jednoduché, hoci je nevoľnosť bežná a zväčša po nejakom čase ustúpi. Malé percento žien ju môže pociťovať počas celého tehotenstva, od počatia až po pôrod. Buďte teda pripravená, neustále žalúdočné problémy a zvracanie sú dosť vyčerpávajúce a môžu výrazne ovplyvniť váš denný rytmus.

Čo spôsobuje nevoľnosť a zvracanie?

Nie je úplne jasné čo presne spôsobuje žalúdočné problémy v tehotenstve. Ide pravdepodobne o rapídne hormonálne a psychické zmeny. Ďalej vám ponúkame najbežnejšie z možných príčin:

  • Ľudský choriogonadotropín (lCG): Množstvo tohto hormónu vo vašom tele sa zvýši zvyčajne v prvých štádiách tehotenstva. Nie je presne jasná spojitosť medzi nevoľnosťou a prítomnosťou tohto hormónu, je však isté, že hladina tohto hormónu je najvyššia práve v čase, keď sa prejavujú najväčšie žalúdočné problémy. Naviac v prípade, že žena čaká dvojíčky, trojíčky atď., je hladina tohto hormónu vyššia a s ňou aj častejšie napínanie a zvracanie.
  • Estrogén: Je ďalším hormónom, ktorého hladina sa v tehotenstve rapídne zvyšuje spolu s inými hormónmi.
  • Zvýšená citlivosť na zápach: Nie je ničím zvláštnym, že ženy v tehotenstve pociťujú silnejšie vône, napr. boloňský sendvič. Mnohé z intenzívnych vôní môžu tak vyvolať dávivý reflex. (niektorí vedci sú presvedčení, že ide o dôsledok zvýšenia hladiny estrogénu v tele ženy)
  • Citlivý žalúdok: Niektoré ženy majú jednoducho citlivejší zažívací trakt. Ten reaguje na rýchle zmeny v tehotenstve. Naviac, mamičky môžu mať pocit nevoľnosti a nutkanie vracať silnejšie než iné ženy kvôli prítomnosti Helicobacter pylori vo svojom žalúdku. 
  • Napätie a stres: Stres je príčinou takmer všetkých zdravotných problémov. V prípade tehotenstva môže byť zvracanie a nevoľnosť reakciou tráviaceho traktu na tlak a úzkosť. O tejto spojitosti však neexistuje ucelený dôkaz. ( V každom prípade je ale isté, že ak budete neustále zvracať a cítiť sa malátna určite, pocítite aj viac stresu).

Prečo má nevoľnosť rôznu intenzitu?

Či ste náchylná cítiť nevoľnosť počas tehotenstva môžete zistiť na základe nasledujúcich indikátorov.

  • Ste tehotná s dvojíčkami, trojíčkami, atď.: Tento fakt je spojený s vyšším množstvom lCG hormónu vo vašom tele. Vyššia hladina tohto hormónu je spojená s vyššou pravdepodobnosťou nevoľnosti a zvracania. Hladina lCG ale nie je spoľahlivým ukazovateľom, sú prípady kedy mamičky tehotné s dvojičkami nepociťovali nevoľnosť počas celej dĺžky trvania tehotenstva.
  • Už ste pociťovala nevoľnosť v predchádzajúcom tehotenstve.
  • Vaše telo reaguje nevoľnosťou na hormonálnu antikoncepciu: Nevoľnosť spôsobená antikoncepciou je pravdepodobne spojená s reakciou na hormón estrogén.
  • Vrodené predispozície: ak sa cítila vaša mama alebo sestra v tehotenstve zle, je viac pravdepodobné, že budete tieto pocity zdieľať aj vy.
  • Ste náchylná na bolesť hlavy a migrénu. 
  • Čakáte dievčatko: Viaceré štúdie potvrdili spojitosť medzi pohlavím bábätka a rannou nevoľnosťou.

Má ranná nevoľnosť vplyv na bábätko?

Mierna nevoľnosť a zvracanie by nemali negatívne ovplyvniť vaše dieťatko. Ak taktiež nenaberiete na váhe počas prvého trimestra, netreba sa strachovať. Je však veľmi dôležité nezabúdať na pitný režim, aby ste ostala dostatočne hydratovaná. V nasledujúcich štádiách tehotenstva začnete postupne priberať a vráti sa vám aj chuť do jedla.

Ak nie ste z dôvodu nevoľnosti schopná prijať dostatočné množstvo živín pre vaše dieťatko, môžete ich dočasne nahradiť prenatálnymi vitamínmi.

Čo ak rannú nevoľnosť nepociťujete?

Hoci bolo potvrdené, že ženy, ktoré prešli potratom, zvyčajne nepociťujú nevoľnosť (ak sa vaša placenta nevyvinula správne, máte menšie množstvo tehotenských hormónov vo svojom systéme. Práve tieto hormóny spôsobujú nevoľnosť. Je preto veľmi časté, že ženy , ktoré potratia nepociťujú takmer žiadne zažívacie problémy), nemusí to byť však znakom, že s vami alebo vašim dieťatkom niečo nie je v poriadku.

Existuje veľké množstvo prípadov zdravého tehotenstva, kedy ženy nepociťovali žiadne alebo slabé žalúdočné problémy počas prvého trimestra. Máte veľké šťastie, ak patríte k týmto ojedinelejším prípadom.

Čo pomáha na zvracanie v tehotenstve? 

Ak máte miernejšie zažívacie ťažkosti môžu vám pomôcť veľmi jednoduché nástroje na uvoľnenie. V ťažších prípadoch môžete taktiež použiť odporúčané lieky od bolesti. Tipy, ktoré vám ponúkame v nasledujúcom článku síce nie sú potvrdené vedecky, ale boli často používané našimi starými materami a ich účinky potvrdzujú mnohé mamičky.

  • Jedzte menšie porcie a pomaly. Vždy udržujte svoj žalúdok mierne plný. Odporúčajú sa hlavne potraviny bohaté na bielkoviny a komplexné sacharidy.
  • Vyhnite sa ležaniu po jedle, a to hlavne na ľavej strane. Táto rada môže znieť zvláštne, ale ležanie na ľavom boku môže spomaliť vaše trávenie.
  • Majte vždy poruke menší snack, a to aj počas noci. Ujedanie malých porcií jedla môže byť veľmi nápomocné. Naviac sa vyhnite rýchlemu vstávaniu. Namiesto vyskočenia z postele na rovné nohy vstávajte pomalšie, poseďte si pár minút na posteli a tak začnite pekný deň.
  • Vyhnite sa jedlám so silnejším zápachom: tie majú tendenciu vyvolávať nevoľnosť oveľa častejšie. Je tiež v poriadku občas zjesť niektoré z jedál, ktoré vám jednoducho idú na chuť aj napriek tomu, že nepatria do perfektne vyváženej stravy.
  • Vyskúšajte jesť jedlo izbovej teploty alebo chladné. Teplé jedlo má oveľa silnejšiu arómu.
  • Po jedle si vyčistite zuby. 
  • Nepite príliš veľa tekutiny naraz. Váš žalúdok sa tak cíti plnší čo má taktiež negatívny dopad. Naviac budete mať oveľa menší hlad, čo nie je v tejto situácii žiadúce. Naviac nemeňte polohy príliš rýchlo. Vyvarujte sa zbytočne rýchlym pohybom.
  • Zhlboka sa nadýchnite. Chodenie na prechádzky po čerstvom vzduchu alebo prípadne jednoduché otvorenie okna môže uľahčiť vášmu tráveniu.
  • Nezabúdajte na čas pre seba a relax. Únava a stres môže zhoršiť vaše zažívanie. Zdriemnite si, pozrite si dobrý film, alebo navštívte svojich priateľov.
  • Môžete taktiež experimentovať s aromaterapiou. Viaceré ženy označili napr. citrónovú, mentolovú alebo pomarančovú esenciu za veľmi nápomocné. Môžete použiť napr. rozprašovať alebo si kvapnúť málinko olejčeka na vreckovku, keď sa cítite zle.

Sú lieky proti nevoľnosti vhodné?

Ak sa vám nedarí zmierniť príznaky nevoľnosti, neváhajte sa poradiť s vaším lekárom. Nie je vôbec nevyhnutné čakať do poslednej chvíle alebo trpieť. Pomôcť by vám mohol napr. vitamín B alebo lieky na zažívanie vhodné pre tehotné ženy. 

Pokiaľ máte v pláne otehotnieť v budúcnosti opäť, je veľmi vhodné dopĺňať svoju stravu o multivitamín, a to hlavne v čase počatia a prvých týždňov tehotenstva. Pomáha tiež predísť príznakom nevoľnosti hoci nie je úplne jasné prečo.

Čo ak v sebe nedokážem nič udržať?

Ak je vaša nevoľnosť príliš silná a zvracanie veľmi časté, až do bodu, že v sebe nedokážete nič udržať vrátane tekutín, džúsu, prenatálnych vitamínov alebo jedla, pravdepodobne bude vaším problémom takzvaná hyperemesis gravidarum. Ak je vaša nevoľnosť príliš silná, je možné, že si vás váš lekár rozhodne ponechať v nemocnici na pozorovanie.

Kedy mám kontaktovať svojho lekára alebo pôrodníka?

  • Schudli ste 1 a viac kilogramov
  • Ak sa u vás prejavia zažívacie problémy po 9 mesiacoch tehotenstva
  • Máte nevoľnosť a zvracanie od 5 týždňa tehotenstva
  • Zvraciate krv
  • Cítite sa malátne vo vzpriamenej polohe
  • Pozorujete u seba znaky dehydratácie ako napr. ojedinelé močenie alebo tmavý moč
  • Cítite bolesť v podbrušku, máte zvýšenú teplotu, alebo opuchy v oblasti krku