Vitajte v druhom trimestri! Vaše budúce dieťatko už je veľmi živé a aktívne, taktiež už oveľa viac pripodobňuje človeka. V súčasnosti je veľké asi ako vaša zovretá päsť. Krk sa mu naťahuje a vyrovnáva, preto už dieťatko nie je také schúlené. Taktiež vo svojom voľnom čase robí rôzne pohyby, aj keď vy ich ešte necítite. Naťahuje sa, trochu sa krúti – zatiaľ sú to pomalé, plynulé pohyby. Za to v treťom trimestri už to bude oveľa aktívnejší pohyb a ten už budete aj cítiť.
Ako vyzerá plod v tomto týždni?
V štrnástom týždni sa môžete tešiť na to, že plodu začínajú rásť chĺpky, a to rozhodne nie len na hlavičke. Ich farba ale ešte nie je pevne určená a môže sa finálne určiť až pred pôrodom. Rastú vlásky, obočie, ale taktiež začínajú rásť chĺpky po celom tele. To zrejme neznie moc lichotivo, preto dovoľte objasnenie. Týmto chĺpkom sa hovorí lanugo chĺpky. Zhruba od tohto týždňa začnú postupne pokrývať povrch kože vášho drobca. Nemusíte sa ale báť, že by ste porodili opicu. Tieto chĺpky slúžia dieťatku na to, aby mu nebola zima. Neskôr, keď drobec nadobudne hrubšiu tukovú vrstvu, tieto chĺpky postupne vypadajú a v ôsmom mesiaci už po nich nebude ani stopy. Toto ale vysvetľuje, prečo sa niektoré predčasne narodené deti rodia s chlpmi, tie ale po krátkom čase samé vymiznú.
Okrem zarastania sa deje s plodom v tomto týždni aj niečo iné. Tvorí sa mu podnebie v ústach. Čo sa týka črevnej aktivity, črevá plodu začínajú produkovať smolku (tzn. meconium), čo je vlastne základ pre odpad, ktorý vaše dieťatko po prvý raz vylúči po narodení.
Symptómy v štrnástom týždni tehotenstva
Vitajte v druhom trimestri, pre mnohé ženy najobľúbenejšom období tehotenstva! Nie je tomu náhodou v tomto období budúce mamičky zažívajú najmenej problémov. Problémy z prvého trimestra totiž rapídne ustupujú, aj keď to bohužiaľ neplatí pre úplne všetky ženy. Mala by sa vám ale začať vracať energia. Tú využite na zostavenie cvičebného plánu, ale nech to nie je nič náročné. Ako sme už písali v článkoch predtým, cvičenie v tehotenstve má blahodárny efekt na vás i plod.
Okrem toho už zrejme toľko nebeháte na záchod: jednak by ste už nemali vracať a jednak posunom maternice dochádza ku zníženiu tlaku na váš močový mechúr a tým pádom vás nenúti chodiť na malú tak často. Ba čo viac, už by ste konečne mali začať pôsobiť ako tehotná žena aj z vonkajšej strany, a nie ako žena, ktorá sa prejedla na obede. Môžte sa teda začať pripravovať na nadšené reakcie okolia a začať zháňať tehotenské oblečenie.
Komplikácií sa úplne nezbavíte
Ako to už ale býva, nie je to vždy také dobré ako to vyzerá. Pribudne totiž jeden nepríjemný znak tehotenstva. Vašu maternicu podporuje z oboch strán zväzok tkanív, tá ale rýchlo rastie, ako aj plod v nej, čo spôsobuje, že tkanivá sú vystavené väčšej záťaži aby maternicu udržali na svojom mieste. Tie preto môžu bolieť a prejaví sa to ako bolesť na jednej, alebo oboch stranách v dolnej časti brucha. Najčastejšie sa taká bolesť vyskytne keď urobíte nejaký rýchly pohyb. Keď takúto bolesť ucítite, najlepšie je ihneď si sadnúť či ľahnúť a vyložiť si niekam nohy. Upokojte sa a ostaňte v tejto polohe až kým bolesť neustane. Ak by ale bolesti neprestávali, najlepšie by bolo poradiť sa o tom s vašim lekárom.
Nepríjemný sprievodný znak tehotenstva je aj fakt, že vaša obranyschopnosť sa zníži. Vaše telo to robí preto, aby nemuselo odmietnuť oplodnené vajíčko ako nejakú nežiadúcu infekciu. Toto ale znamená, že si na seba musíte dávať oveľa väčší pozor, keďže vaša potenciálna choroba by mohla ovplyvniť i plod. Často si umývajte ruky, nepite s inými ľuďmi z jednej fľaše, vyvarujte sa kontaktu s chorými ľuďmi a podobne. A ak vám lekár predpíše antibiotiká, nebráňte sa im – vaša priorita je predsa vyliečiť sa čo najrýchlejšie.