V piatom týždni začínajú prvé príznaky tehotenstva pôsobiť naplno. Teraz sa začína formovať placenta, výška hormónu hCG je dostatočná pre tehotenské testy a vaše bábätko začne nadobúdať svoj tvar – aj keď je stále iba veľkosti pomarančového semienka a nie je väčšie než 1 cm.

Embryo teraz pripomína maličkú žubrienku, veľkosťou aj tvarom. Dokonca má aj malý chvostík, z ktorého sa začína vyvíjať placenta, ktorá bude dieťatko vyživovať najbližšie mesiace.

Množstvo hormónu hCG v moči je už tak vysoké, že by ho mal zaregistrovať každý tehotenský test. Medzi štvrtým až siedmym týždňom tehotenstva je najbežnejšie objaviť tehotenstvo, práve vďaka takmer stopercentnej spoľahlivosti testov. Práve teraz je preto ten najlepší čas otvoriť si tehotenskú kalkulačku a stretnúť sa s vaším lekárom.

Viditeľný môže byť už aj tlkot srdca. Obehová sústava je totiž tá prvá, ktorú si embryo vytvára a v piatom týždni sa už začína formovať aj srdce, aj keď ide zatiaľ o dve malé trubice. Tie však už tvrdo pracujú a keď sa spoja, výsledkom bude pumpujúci ľudský orgán, presne ako ten váš. Väčšina plodov je zaznamenateľná ultrazvukom a je počuť aj tlkot maličkého srdiečka. Okrem krvého systému sa formujú už aj nervová sústava či napríklad očné jamky.

[sc name=“reklama“]

Šiesty týždeň tehotenstva – Ako ďaleko ste od pôrodu?

Ak sa nachádzate v šiestom týždni tehotenstva, ste v 2. mesiaci tehotenstva a 1. trimestri. Pôrod teda nastane o 7 mesiacov.

<< Piaty týždeň tehotenstva
>> Siedmy týždeň tehotenstva

6 týždeň tehotenstva

Čo sa deje vo vašom brušku?