V šiestom týždni tehotenstva sa dá viditeľne zaznamenať tep bábätka, vrcholia prvé príznaky tehotenstva a začína sa tvoriť hlavička. Plod je aktuálne veľký asi 5 milimetrov, teda približne ako menší hrášok. Každý tehotenský test by mal už dávno odhaliť vaše tehotenstvo a ak ste ešte neboli u lekára, určite tak urobte čo najskôr.
Vášmu bábätku sa začína formovať hlavička a tvár. V najbližších dňoch začne intenzívny vývoj viacerých častí tváre. V piatom týždni tehotenstva sa začali tvoriť očné jamky, teraz pribudnú sánky, brada či líce. V neskorších dňoch šiesteho týždňa sa vytvarujú aj ušné diery.
Srdiečko dieťatka bije 110-krát za minútu. Dôležitý orgán sa formuje niekedy medzi piatym a šiestym týždňom, čo znamená, že by teraz mal byť naplno v prevádzke. Nejde však o úplne presné ľudské srdiečko, teraz sú to len dve pumpujúce trubičky, ktoré sa na srdce čoskoro premenia.
Pribúdajú dôležité orgány. Šiesty týždeň tehotenstva je mimoriadne dôležitý pre fyzický vývoj plodu. Počas týchto dní sa totiž začínajú tvoriť obličky, pečeň či pľúca, ktoré doplnia už bijúce srdiečko.
5. týždeň tehotenstva – Prvé príznaky tehotenstva
V piatom týždni začínajú prvé príznaky tehotenstva pôsobiť naplno. Teraz sa začína formovať placenta, výška hormónu hCG je dostatočná pre tehotenské testy a vaše bábätko začne nadobúdať svoj tvar – aj keď je stále iba veľkosti pomarančového semienka a nie je väčšie než 1 cm.
Embryo teraz pripomína maličkú žubrienku, veľkosťou aj tvarom. Dokonca má aj malý chvostík, z ktorého sa začína vyvíjať placenta, ktorá bude dieťatko vyživovať najbližšie mesiace.
Množstvo hormónu hCG v moči je už tak vysoké, že by ho mal zaregistrovať každý tehotenský test. Medzi štvrtým až siedmym týždňom tehotenstva je najbežnejšie objaviť tehotenstvo, práve vďaka takmer stopercentnej spoľahlivosti testov. Práve teraz je preto ten najlepší čas otvoriť si tehotenskú kalkulačku a stretnúť sa s vaším lekárom.
Viditeľný môže byť už aj tlkot srdca. Obehová sústava je totiž tá prvá, ktorú si embryo vytvára a v piatom týždni sa už začína formovať aj srdce, aj keď ide zatiaľ o dve malé trubice. Tie však už tvrdo pracujú a keď sa spoja, výsledkom bude pumpujúci ľudský orgán, presne ako ten váš. Väčšina plodov je zaznamenateľná ultrazvukom a je počuť aj tlkot maličkého srdiečka. Okrem krvého systému sa formujú už aj nervová sústava či napríklad očné jamky.
[sc name=“reklama“]
Šiesty týždeň tehotenstva – Ako ďaleko ste od pôrodu?
Ak sa nachádzate v šiestom týždni tehotenstva, ste v 2. mesiaci tehotenstva a 1. trimestri. Pôrod teda nastane o 7 mesiacov.
<< Piaty týždeň tehotenstva
>> Siedmy týždeň tehotenstva
Čo sa deje vo vašom brušku?
Vaše telo sa síce zvonku ešte nezmenilo, no psychicky sa začnite pripravovať na viacero komplikácií. Medzi príznaky obdobia okolo šiesteho týždňa patria napríklad pálenie záhy, pažeráku či časté močenie, ranné nevoľnosti alebo únava. Ako sa s nimi popasovať?
Časté močenie
Vaše tehotenstvo vám bude telo neustále pripomínať. Nafúknutosťou bruška, pocitom na zvracanie či averziám voči určitým jedlám. Okrem toho budete neustále na záchode. Časté močenie je symptóm, ktorý si pravdepodobne neužíva žiadna žena, najmä keď kvôli tomu musí vstávať z postele, je to však bežné a prirodzené.
Všetko má na svedomí náš hlavný podozrivý, hormón hCG, teda ľudský choriongonadotropín. Tento tehotenský hormón zvyšuje množstvo krvi v oblasti vašej panvi, čo tlakom vplýva aj na váš močový mechúr.
V druhom rade sa v tomto období začínajú čistiť obličky, ktoré doteraz skladovali množstvá toxických látok. A navyše, vaša maternica je čoraz väčšia a väčšia, tým pádom tlačí na močový mechúr, čo hovorí samé za seba. Miesta na moč je jednoducho menej. Tento problém sa vyrieši počas druhého trimestra, kedy sa maternica trošku posunie smerom do brušnej dutiny.
Aj keď vás časté močenie môže unavovať, nikdy neprestávajte piť dostatok tekutín! Je veľmi dôležité, aby ste aj s bábätkom boli stále hydratovaní. Starý trik, ako si ušetriť cesty na záchod, hovorí, že keď domočíte, nakloňte sa dopredu a skúste znovu, aby ste sa uistili, že vytiekla každá kvapka.
Naplánujte si prvú návštevu u lekára
Tehotenský test je pomerne spoľahlivý, no nezaškodí, ak správu o vašom tehotenstve potvrdí aj odborník. Šiesty týždeň tehotenstva je ten najvyšší čas na plánovanie prvej prenatálnej návštevy lekára, ktorý bude ešte veľa.
Pripravte sa, že budú dlhé. Doktor sa bude neustále zaujímať o vašu fyzickú zdatnosť a preskúma vašu panvu, spraví krvné testy na typ či Rh faktor, objaví potenciálne krvné nedostatky a zistí, či bude vaše dieťatko čeliť chromozómnym abnormalitám.
Takisto sa bude zisťovať história vašich chorôb, od sexuálne prenosných cez rubeolu až po tie, ktoré sú špecifické pre určité etniká či farby pleti. Okrem vašej krvi sa testom podrobí aj moč, kde sa budú hľadať tie správne množstvá glukózy, bielkovín, bielych krviniek, červených krviniek a baktérií. Ďalšie návštevy budú už skôr rutinnými záležitosťmai.
Na vašej prvej návšteve lekára sa vás budú pýtať hromady otázok, no pripravte si nejaké otázky aj vy – teraz je ten správny čas zistiť o materstve čo najvac. Žiadna otázka teraz nie je hlúpa, nikto vás predsa neučil byť maminou.
[sc name=“reklama“]
Symptómy
- zmeny v prsníkoch
- únava a vyčerpanie
- pocit na zvracanie (nausea)
- nafúknutosť a plynatosť
Na čo treba myslieť
Dávajte si pozor na infekciu močových ciest
Ak vás močenie bolí alebo sa snažíte, no nič nevychádza, môžete mať infekciu močových ciest, ktoré sú v šiestom a neskoršom týždni tehotenstva omnoho častejšie. Pokiaľ teda máte problémy s močením, neodkladne sa o tom porozprávajte s vaším lekárom a oznámte mu, že ste tehotná, aby vám predpísal antibiotiká, ktoré neohrozujú bábätko.
Bojujte s rannou nevoľnosťou
Tá je totiž na začiatku tehotenstva bežná a bude vás sprevádzať ešte niekoľko týždňov. Raňajkovať však treba, aby malo vaše telo dostatok živín na výživu bábätka. Na rozbláznený žalúdok ráno najlepšie padnú suché raňajky, vyskúšajte teda rôzne krekry, suché cereálie, praclíky, ryžové keksíky, hrianky či toasty. Nejakú suchú pochúťku môžete so sebou nosiť v kabelke počas celého dňa.
Aspoň trošku pohybu
Dokopať sa do posilky naozaj nie je jednoduché, preto vyskúšajte aspoň niekoľko jednoduchých trikov. Ak si nedokážete presne určiť, kedy sa budete pohybovať, zakomponujte pohyb do vášho bežného života. Pri ceste do práce vystúpte o dve zastávky skôr a choďte pešo, pri parkovaní zasa nechajte auto vo vedľajšom bloku. A ak nebývate na dvadsiatom poschodí mrakodrapu, vyjdite hore po schodoch a nejazdite výťahom.
Dajte si radšej zdravú sladkosť
Tehotenské chute vás budú navádzať na všelijaké nezdravé pochúťky, no vždy tu existuje aj zdravší variant, ktorý ocení aj embryo vo vašom brušku. Obyčajné solené čipsy vymeňte za sójové, pukance zasa za ryžové keksíky. Ak potrebujete čokoládu, stačí pohár horúcej, nie tri tyčinky. A ak zas vaše chuťové poháriky vyžadujú zmrzliny, vždy sa dá zjesť aj zmrazený jogurt, ktorý navyše obsahuje aj plno bielkovín.