Chutia vám počas tehotenstva nové nezvyčajné kombinácie jedla, alebo sa vám dvíha žalúdok pri pomyslení na vaše doteraz najobľúbenejšie jedlo? Nie ste jediná tehotná žena, ktorá má nevyspytateľné chute a v článku sa dozviete, prečo to tak je.

Počas dňa, alebo pokojne aj v noci, môžete mať náhle nutkanie na konkrétne, obzvlášť nezvyčajné, jedlo. Takmer všetky tehotné ženy sa počas tehotenstva stretnú zo zmenami chutí. Počas prvého trimestra tehotenstva je odpor k jedlu zvyčajne normálny. Spôsobuje ho najmä ranná nevoľnosť, no aj prvý trimester tehotenstva so sebou prináša chuť na nezvyčajné kombinácie jedla a môže sa stať, že vám zachutia jedlá, ktoré vám pred tehotenstvom vôbec nechutili.

Príčiny

Tehotenské hormóny zohrávajú najväčšiu úlohu v zmene chutí, obzvlášť na začiatku tehotenstva, kedy je nimi telo budúcej mamičky zaplavené. Druhou príčinou je to, že vaše telo si vyberá, čo je pre vás, aj vaše dieťa, potrebné a čo naopak môže dieťaťu ublížiť. Táto teória objasňuje, prečo tehotné ženy prestanú mať počas tehotenstva chuť na kávu, či alkohol. Nevysvetľuje však, prečo môžu tehotné ženy odmietať aj zdravé potraviny, ktoré im predtým chutili, ako je napríklad šalát, či ovsené vločky.

Počas tehotenstva počúvajte vlastné signály tela. Ak máte chuť na melón s jogurtom, tak ho pokojne zjedzte, aj keď sa vám táto kombinácia zdá byť zvláštna. Pri výbere jedál sa držte zdravých alternatív potravy, ale pokojne si doprajte aj sladkosti, ak na ne máte neznesiteľnú chuť.

Čo potrebujete vedieť

Nemôžete stále bojovať proti zmenám chutí, takže sa stále pokúste jesť to, na čo máte momentálne chuť, všetko však s mierou. Majte na pamäti, že chute počas tehotenstva zvyknú zmiznúť v treťom, až štvrtom mesiaci tehotenstva. V prípade, že chute nezmiznú ani počas piateho mesiaca tehotenstva, môže to byť indikátor emocionálnej potreby, ktorú by ste mali riešiť. Ak túžite po zvýšenej pozornosti partnera, porozprávajte sa s ním o tom.

Čo môžete urobiť

Snažte sa z tehotenských hormónov nezblázniť. Ak vás ovládnu tehotenské chute, namiesto celej čokolády si doprajte malú čokoládovú tyčinku, alebo ak máte chuť na tanier nezdravých koláčov, napite sa čokoládového mlieka.

Tipy, ako ovládnuť vaše chute

  • V prípade, že máte chuť na nezdravé jedlá, choďte na prechádzku, alebo si nájdite svoje obľúbené miesto v prírode. Môžete skúsiť cvičenie doma, či v posilňovni. Dokonca aj čítanie knihy a rozhovor s kamarátom, vám môže pomôcť prekonať nezvyčajné chute.
  • Raz za čas si doprajte niečo, na čo máte chuť, ale v malej dávke.
  • Ak máte chuť na hlinu, popol, alebo práškový škrob, obráťte sa na svojho lekára. Tieto chute môžu byť známkou nedostatku živín, najmä železa.
  • V prípade, že obmedzujete svoj príjem potravy, hlavne kvôli ranným nevoľnostiam, poraďte sa so svojim lekárom. Predpíše vám liek, ktorý zmierni bežné príznaky tehotenstva, súvisiace s nevoľnosťou.