Poznáme dôvod, prečo vaša pleť v tehotenstve môže vyzerať horšie ako na strednej škole. Akné sa môže objaviť na tvári, či na iných častiach tela nepredvídane, najmä ak sa chystáte na dôležité stretnutie, alebo rodinnú oslavu.

Čo spôsobuje akné v tehotenstve?

Tehotenské akné sa objavuje najčastejšie okolo 6 týždňa tehotenstva. Na svedomí to má progesterón, ktorý spôsobuje, že vaše žľazy zvýšia produkciu kožného mazu. Nadmerné množstvo kožného mazu upcháva póry, čo vedie k vzniku akné. Vaše telo v tehotenstve zadržiava viac tekutín, ktoré obsahujú toxíny, čo takisto vedie k vzniku nepríjemného akné.

Ako liečiť akné?

Čistenie

Najlepšia liečba je prevencia. Zabráňte vzniku akné a jaziev tým, že počas tehotenstva zvýšite starostlivosť o svoju pleť. Tvár čistite dvakrát denne, ráno a večer, pomocou jemných čistiacich prostriedkov určených na akné, ktoré dôkladne vmasírujete do pokožky krúživými pohybmi. Uistite sa, že ste čistiaci prostriedok dôkladne opláchli, najmä v oblasti okolo vlasov, brady, kde sa póry upchávajú najčastejšie.

Nezanedbajte ani pravidelné umývanie vlasov, najmä v prípade, ak máte sklon k rýchlemu masteniu vlasov. Obliečky na vankúšoch, uteráky a všetky klobúky a čiapky čistite a vymieňajte najmenej raz za mesiac.

Aj keď je čistenie pleti mimoriadne dôležité, nesnažte sa akné z tváre doslova zodrať. Nadmerné čistenie pleti, alebo časté používanie peelingov, nemusí byť vždy tá správna cesta. Je to najmä preto, že pleť je počas tehotenstva viac citlivá, ako za normálnych okolností. Nadmerné čistenie pleti takisto spôsobuje zvýšenú produkciu kožného mazu, takže ste viac náchylná na tvorbu akné.

Snažte sa vyrážky nevytláčať, aj keď to pre vás môže byť veľké pokušenie. Vytláčanie akné zvykne na tvári zanechať nevzhľadné akné, ktorého sa zbavíte veľmi ťažko.

Hydratácia

Zatiaľ čo táto rada môže znieť kontraproduktívne, aplikácia správneho krému môže výrazne pomôcť minimalizovať podráždenie pokožky. Občas je koža, ktorá je príliš suchá, vplyvom používania rôznych čistiacich prostriedkov, viac náchylná na tvorbu akné, preto je správna hydratácia pokožky mimoriadne dôležitá.

Pred kúpou čistiacich prostriedkov, make-upu, alebo hydratačného krému, si najprv dôkladne prečítajte jeho zloženie. Zvýšenú pozornosť by ste mali venovať aj zloženiu prípravkov starostlivosti o vlasy, ako sú šampóny, kondicionéry, či oleje.

Opaľujte sa

Mnoho liekov proti akné, vrátane tých, ktoré môžete užívať aj počas tehotenstva, môže spôsobiť, že je vaša pokožka viac náchylná na spálenie. Opaľovania môže pomôcť vysušiť akné, no príliš veľa slnečného žiarenia nielen že zvyšuje riziko rakoviny kože, ale spôsobuje aj predčasné starnutie pokožky. Kedykoľvek sa budete pohybovať na slnku, používajte opaľovací krém s SPF najmenej 15. Ideálne bude, ak sa budete počas obeda vyskytovať v tieni.

Vitamín A

Zvýšte príjem vitamínu A, ktorý pomáha udržiavať pokožku zdravú. Vitamín A sa nachádza napríklad v mlieku, rybách, vajciach a v mrkve. Počas tehotenstva sa vyhnite doplnkom stravy, ktoré obsahujú vitamín A, pretože je preukázané, že nadbytok tohto vitamínu spôsobuje vrodené chyby. Zamerajte sa na získanie vitamínu A zo stravy a vaša pleť bude žiariť.

Strava

Správna strava je pri problémoch s akné veľmi dôležitá. Skúste obmedziť cukor a bielu múku a s vašou pokožkou sa začnú diať zázraky. Ak sa nechcete pečiva vzdať úplne, namiesto bieleho pečiva vyskúšajte celozrnné, ktoré má pre vaše telo väčšiu výživovú hodnotu. Obmedziť by ste mali aj nezdravé tuky, známe ako nasýtené tuky, ktoré sa vyskytujú najmä vo vyprážaných potravinách.

Nasýtené tuky môžu zhoršiť akné, preto ich nahraďte zdravými tukmi, ktoré sa nachádzajú v avokáde, vlašských orechoch, mandliach a významné množstvo zdravých tukov sa nachádza aj v lososovi. Vaša strava by mala byť pestrá a vyvážená. Do svojho jedálnička zaraďte aj čerstvé ovocie a zeleninu.

Voda

Pitie veľkého množstva vody pomáha hydratovať pokožku a odplavovať z tela škodlivé toxíny.

Liečba

Porozprávajte sa so svojim lekárom o tehotenskom akné a informujte sa, aká liečba je pre vás vhodná. Niektorí lekári môžu odporučiť užívanie benzoylperoxidu, alebo kyseliny azelaovej v podobe antibakteriálneho krému, ktorý je dostupný len na lekársky predpis. Môžete tiež používať krémy, ktoré obsahujú antibiotiká, pokiaľ vám ich lekár predpíše. Počas tehotenstva sa vyhnite používaniu liekov na perorálne použitie.

Škodlivé lieky

Počas tehotenstva sa rozhodne vyhnite používaniu tetracyklínu a perorálneho izotretinoínu, ktoré môžu spôsobiť vrodené chyby dieťaťa. V skutočnosti je najlepšie vyhnúť sa počas tehotenstva takmer všetkým perorálnym liekom proti akné. Existuje obrovský sortiment výrobkov, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú, ktorá počas tehotenstva nie je veľmi bezpečná, vrátane mnohých drahých krémov na pokožku, či produktov z lekárne, napríklad Neutrogena.

Kľúčom k tomu, aby ste zvládli tehotenstvo v zdraví, je čítať etikety na produktoch, dbať na správnu stravu, prijať dostatok tekutín a vyhýbať sa slnku.