Príznaky pôrodu – 10 príznakov, že dieťatko chce na svet

priznaky porodu

Je tu ten moment, na ktorý sa každá budúca mamička teší, ale zároveň sa ho veľmi obáva – prichádza pôrod. Kedy sa to presne stane? Aké to bude bolestivé? Koľko to bude trvať? Na tieto otázky vám bohužiaľ nevieme odpovedať, pretože sú veľmi individuálne. Vieme vám ale poskytnúť veľmi užitočné rady, ktoré vás zorientujú v príznakoch tehotenstva. Keď budete pozorne čítať, dozviete sa mnoho príznakov, podľa ktorých budete vedieť odhadnúť kedy sa váš pôrod odohrá.

Niekoľko týždňov pred pôrodom

Vaše dieťatko poklesne

Je to presne také ako to znie: plod vo vašom brušku fyzicky klesne, okrem toho sa ale ešte otočí hlavou dolu – takto sa pripravuje na blížiacu sa cestu von. Tento pohyb sa odohrá niekoľko týždňov pred samotným pôrodom – to sa vzťahuje ma prvorodičky. Ak ste už nejakým pôrodom prešla, tieto pohyby zvyčajne ucítite až tesne pred pôrodom. Každopádne, keď ku takémuto premiestneniu dôjde, budete konečne voľnejšie dýchať, pretože vám bábo bude menej tlačiť na pľúca. Nie je to ale také ľahké, pretože na druhej strane vám hlavičkou bude tlačiť na mechúr, čo spôsobí ešte častejšie návštevy toalety ako doteraz.

Váš krčok sa rozšíri

Aj krčok vašej maternice sa pripravuje na pôrod – postupne sa začne stenčovať a rozširovať. Môže s tým začať už niekoľko týždňov pred pôrodom, alebo až niekoľko dní. Tieto zmeny určite zaznamená váš gynekológ na pravidelnej prehliadke a pri dôkladnom vyšetrení. Každopádne, to ako rýchlo alebo ako veľmi sa krčok pred pôrodom stenčí a rozšíri je u každej ženy individuálne, preto nemá zmysel sa strachovať, ak to vášmu krčku ide pomaly.

[sc name=“reklama“]

Pociťujete viac kŕčov a silnejúcu bolesť chrbta

Tento bod platí ešte o čosi silnejšie pre ženy, ktoré už majú nejaký pôrod za sebou, ale nevyhnú sa mu ani prvorodičky. Pripravte sa na to, že v týždňoch pred pôrodom začnete pociťovať silnejúce kŕče a bolesť v oblasti podbrušia. Taktiež sa bolesť nevyhne ani chrbtu. Vaše svaly sa totiž  poriadne naťahujú s čoraz bližším termínom pôrodu.

Uvoľnia sa vám kĺby

V posledných týždňoch tehotenstva vo vašom tele úraduje tehotenský hormón relaxín, ktorý má za úlohu uvoľniť všetky svaly či kĺby. Deje sa to preto, aby malo dieťa pri pôrode ľahšiu cestu na svet – cez uvoľnené svalstvo panvy. Tento hormón ale samozrejme neovplyvňuje len panvu a tak sa vám môže zdať (a rozhodne to nebude len zdanie), že ste na tom horšie s koordináciou či rovnováhou, a pohyb pre vás bude o čosi zložitejšou aktivitou.

Nastúpi hnačka

Spomeňte si na riadky vyššie o hormóne relaxíne a dôsledkoch jeho úradovania týždne pred pôrodom. Týka sa to totiž aj svalov konečníka, čo znamená, že vaša stolica bude častejšia a nepríjemnejšia. Je nám jasné, že to nie je nič dobré, ale pamätajte na to, že to je pozitívne znamenie! Takže hlavne zostaňte poriadne hydratovaná a prečkajte toto nepríjemné obdobie.

Prestanete priberať

V posledných týždňoch tehotenstva prestanete priberať na váhe a dokonca môžete trochu schudnúť. Žiadnu paniku, toto je úplne normálne. Nemusíte sa báť, vaše dieťatko stále rastie do krásy, ale vy už nepriberáte, pretože vaše telo sa zbavuje časti plodovej vody.

[sc name=“reklama“]

Budete ešte viac unavená, alebo budete mať potrebu robiť hniezdo

Tak ako v prvom trimestri, aj teraz nastupuje únava – vaše telo robí čo môže so stále sa zväčšujúcim obsahom vášho brucha. Preto budete čoraz viac unavená – skúste si zdriemnuť počas dňa, ak na to budete mať príležitosť. Je totiž veľká šanca, že s tak veľkým bruchom už sa v noci aj tak moc dobre nevyspíte. Pre istú časť tehotných žien ale nastáva v posledných dňoch tehotenstva opačná situácia: prejaví sa v nich pud tvorenia hniezda a zrazu majú kopu energie a potrebu upratovať.

Niekoľko hodín pred pôrodom

priznaky-porodu-tesne-pred-porodom

Váš vaginálny výtok zmení farbu a konzistenciu

V posledných dňoch tehotenstva by ste si mali všimnúť, že vaginálny výtok zmenil farbu i konzistenciu. Možno si ale taktiež všimnete hustý, hlienovitý výtok: toho sa telo zbavuje pár dní až pár hodín pred pôrodom a vo vagíne slúžil ako zátka voči okolitému svetu – ochraňoval plod zdola. Rozpoznáte to tak, že tento hlien sa bude podobať hlienu z nosa a bude obsahovať stopy krvi. Buď sa ho vaše telo zbaví celého naraz, alebo postupne. Každopádne, ak ste presvedčená, že to čo vidíte je spomínaný hustý hlien, ale zatiaľ nemáte kontrakcie či váš krčok nie je rozšírený na aspoň 3 centimetre, pôrod je ešte pár dní vzdialený.

Pocítite kontrakcie

Pomerne istým znamením, že prichádza pôrod, sú kontrakcie. Tie môžu ale byť aj falošné. Takže očakávajte pôrod len ak majú vaše kontrakcie nasledujúce vlastnosti: postupne sú čoraz bolestivejšie a častejšie, keď zmeníte polohu tak nezmiznú, začínajú v oblasti chrbta a pokračujú do podbrušia a postupne sa stanú pravidelnými.

Začne vám unikať plodová voda

Aj keď si zrejme kvôli filmom myslíte, že toto je ten najčastejší príznak pôrodu, rozhodne to tak nie je. Náhle a prudké unikanie plodovej vody zažíva len 15% rodičiek. Ak teda na základne našich rád stále neviete kedy si už skutočne môžete byť istá, že rodíte, nezúfajte a poraďte sa s vašim lekárom – ten vám to priblíži ešte lepšie.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *