Ako prebieha pôrod

Jediné, čo vás a vášho partnera delí od zvítania sa s vašim spoločným potomkom je pôrod. Časovo je neporovnateľne kratší od tehotenstva samotného, ale je to bolestivý, stresujúci a vyčerpávajúci zážitok. Tento článok vám ale pomôže nezabudnúť, že na konci toho všetkého je vaše vytúžené dieťatko. A čo viac, prevedie vás jednotlivými štádiami pôrodu aby ste ho potom zvládli lepšie.

Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o troch fázach:

  • Prvá doba pôrodná sa nazýva aj otváracou, pretože jej hlavným znakom je otváranie, či rozširovanie krčka maternice.
  • Druhá doba pôrodná sa nazýva “vypudzovacia” pretože zo svojho tela “vypudíte” bábätko.
  • V tretej dobe pôrodnej už sa vaše telo zbavuje placenty a ostatných pôrodných obalov.

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé fázy podrobnejšie.

Prvá doba pôrodná

V prvom štádiu pôrodu dochádza ku stenčeniu a rozšíreniu krčka maternice a v priemere trvá 6-10 hodín. Ak rodíte po prvý raz, môže to byť pokojne aj viac. Táto fáza za potom delí na tri menšie časti podľa toho na koľko centimetrov už sa krčok otvoril. V prvej časti sa krčok ešte len začne otvárať a do druhej časti sa presúvate, keď sa krčok otvorí na zhruba 4 centimetre. V tejto fáze ešte nemusíte nič cítiť, ak ste jedna z tých šťastnejších budúcich mamičiek. Alebo naopak – už máte v tejto časti aj kontrakcie a pôrodné bolesti. Všeobecne ale platí, že v úplne prvej časti I. doby pôrodnej sú ženy väčšinou ešte doma a odporúčajú sa im relaxačné, oddychové aktivity.

V druhej časti sa váš krčok otvára na 4-7 centimetrov a väčšina žien tu začína pociťovať pôrodné kontrakcie. Tie budú v zhruba 5 minútovom intervale a pomerne bolestivé. Je taktiež možné, že si všimnete silnejší výtok z časti tvorený krvou. Rozumné je v tejto časti pôrodu piť veľa vody, oddychovať a opakovať si relaxačné a dýchacie techniky, ktoré čo nevidieť budete využívať. Nuž a v konečnej tretej časti sa krčok pootvorí na 8-10 centimetrov a potrvá do dvoch hodín. Tu už budete pociťovať častejšie a bolestivejšie kontrakcie ako aj tlak v oblasti vagíny a konečníku, keďže vaše dieťa sa tlačí von. V tomto bode ale ešte rozhodne nezačínajte tlačiť – počkajte na pokyny lekára.

Druhá doba pôrodná

Prichádza to najpodstatnejšie: na konci tejto zhruba dvojhodinovej fázy stretnete svoje bábätko. Váš krčok už je dostatočne rozšírený a dieťa sa derie na svet. Budete pociťovať už menej časté kontrakcie a silný tlak a bolesť v oblasti vagíny a konečníku. Nebudeme vám klamať, toto budú tie najťažšie momenty a budú sprevádzané bolesťou, ale vy to vydržíte! Len poriadne tlačte, počúvajte pokyny lekára a sestier a čo nevidieť sa stretnete so svojim bábom.

Tretia doba pôrodná

Táto fáza prichádza v podstate hneď po porodení vášho vytúženého bábätka a trvá spravidla pár minút až pol hodinu. Porodíte v nej placentu a jej podobné substancie. Je však možné, že túto fázu si ledva všimnete, keďže budete plne zaujatá vašim novým drobcom. Lekár vám zrejme navrhne priložiť si dieťa ku prsníku, pretože kojenie pomôže rýchlejšiemu pôrodu placenty. Ak by to nepomáhalo, taktiež vám môže lekár skúsiť jemne masírovať brucho.