Predčasný pôrod

Predčasný pôrod

Predčasný pôrod je označenie pre situáciu, v ktorej sa bábätko narodí medzi 24. týždňom a 37. týždňom tehotenstva. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa bábätko narodí, tým má menšiu šancu na prežitie, preto sa lekári často snažia predčasný pôrod potlačiť a umožniť žene dieťa donosiť, niekedy to však nie je možné.

Príznaky predčasného pôrodu

Príznaky predčasného pôrodu sú pomerne ľahko badateľné. Jedným z najhlavnejších je prítomnosť kontrakcií, ktoré naberajú na frekvencii a intenzite. Nasleduje krvavý výtok, odtečenie plodovej vody, či bolesti v oblasti panvy a chrbta. Ak sa teda z nejakého dôvodu domnievate, že predčasne rodíte, buď si ihneď zavolajte záchranku, alebo sa nechajte niekým zaviesť do najbližšej nemocnice. Tam potom môžu rozhodnúť o vašom prevezení na špecializovanejšie pracovisko.

Príčiny predčasného pôrodu

Príčin predčasného pôrodu existuje veľké množstvo – aj preto sa nedá vždy určiť jednoznačný dôvod. Každopádne, zdravotné problémy matky ako vysoký krvný tlak či cukrovka môžu predčasný pôrod privodiť. Ďalej sú to veľký stres, šok či fyzická námaha, častá sexuálna aktivita, neliečený zápal pošvy, silné fajčenie či príjem veľkého množstva alkoholu a drog, ako aj vek – ohrozená skupina sú rodičky pod 18 a nad 35 rokov.

Taktiež to môžu byť problémy so samotným plodom či rodidlami. Môžu to byť komplikácie s krčkom, môže sa jednať o porušenie placenty či nesprávny vývoj plodu. Okrem toho veci môže skomplikovať, pokiaľ žena čaká viac ako jedno dieťa, pokiaľ už v minulosti potratila či porodila predčasne, ale aj pokiaľ je toto tehotenstvo dôsledkom umelého oplodnenia.

Legislatíva

Ako sme si už spomínali, čo sa týka definovania samotného predčasného pôrodu, jedná sa o situáciu keď žena porodí medzi 24. a 37. týždňom tehotenstva. Pred 24. týždňom má plod mizivú šancu na prežitie, a naopak po 37. týždni už je to pôrod v normálnom termíne. Slovenská republika považuje za normálnu hranicu prežitia práve 24. týždeň tehotenstva a minimálnu váhu dieťatka pri narodení  500g. Všeobecne platí, že predčasne narodené deti vážia zhruba 500 – 2500 gramov. Môže to znieť pre vás šokujúco, ale ešte pred zhruba dvadsiatimi rokmi bola štátom uznávaná hranica prežitia až 1000 gramov.

Čo môžete urobiť vy

Aj keď niekedy nemáte na svedomí fakt, že sa vaše bábo pýta na svet oveľa skôr ako by bolo vhodné, často viete situáciu zachrániť ak budete konať rýchlo a rozvážne. Všímajte si akékoľvek náznaky, ktoré vám telo dáva, od zvláštneho pocitu v bruchu, cez kontrakcie až po výtok. Nezanedbajte nič. A ak nadobudnete pocit, že prišiel ten čas, okamžite musíte ísť do nemocnice. Buď si zavolajte záchranku, alebo choďte autom s partnerom či rodinným príslušníkom. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, choďte do najbližšej možnej nemocnice, nie vašej preferovanej. Minúty totiž môžu o všetkom rozhodnúť.

Je logické, že v takejto situácii budete vystresovaná a budete sa o svojho potomka báť, ale je potrebné mať na pamäti, že vylučovanie stresových hormónov môže predčasný pôrod ešte urýchliť, takže akokoľvek je to náročné, snažte sa v tej chvíli zachovať pokoj. Najlepšie by bolo, keby ste mali nohy nad úrovňou trupu, takže by bolo napríklad dobré, keby ste si pri prevoze ľahli na zadné sedadlo. A rozhodne sa nezaoberajte balením – potrebné veci vám môžu neskôr doniesť príbuzní. Nezabudnite na to, že v takýchto situáciách môžu o zachránení vášho dieťatka rozhodnúť i sekundy, takže žiaden čas nestraťte balením vecí.