Plodová voda (Odtok plodovej vody)

odtok-plodovej-vody

Ak sa váš termín pôrodu už nezvratne blíži, určite ste sa už zamysleli nad tým, ako to bude prebiehať keď vám začne odtekať plodová voda. Zrejme sa obávate, že sa to stane na nevhodnom mieste a v nevhodný čas a vy si pri najmenšom urobíte veľkú hanbu. Tie filmy či seriály alebo príbehy, o ktorých ste čítali na internete, ale nemusia byť úplne pravdivé. Vec sa má tak, že s veľkou pravdepodobnosťou bude proces odtekania plodovej vody úplne iný ako očakávate. Nebude to totiž silný a náhly prúd vody, ale skôr pomalé uvoľňovanie v malých množstvách.

Prečo začne plodová voda odtekať?

Ak ste sa nad odtekaním plodovej vody už zamýšľali, zrejme ste už aj dumali nad tým, prečo sa to vôbec deje. Nuž, ani lekári sa presne nevedia zhodnúť na jednom dôvode, je to skôr kombinácia viacerých. Určte je ale jedným z dôvodov mozog plodu, ktorý vydáva signál, že bábätko už je pripravené ísť na svet. v dôsledku toho sa naruší plodový obal a plodová voda začne unikať.

Aký je to pocit?

Už sme si objasnili, že odtok plodovej vody nevyzerá ako vo filmoch. Teraz je čas povedať si ako to prebieha. Je to unikanie tekutiny v malých množstvách. Táto tekutina je pritom bez farby a bez zápachu. Niekedy ale vzniká pre ženy problém ako rozoznať unikanie plodovej vody trebárs od inkontinencie či vaginálneho výtoku, a tu nájdete odpoveď. Moč by ste spoznali, pretože ten na rozdiel od plodovej vody má ako farbu, tak zápach. Čo sa týka vaginálneho výtoku, ten je hustejší a mazľavejší, a rozhodne nie tak priehľadný. Ak sa ďalej jedná o vaginálny výtok, ktorý sa vyskytuje tesne pred pôrodom, ten bude ešte hustejší a bude obsahovať stopy krvi.

[sc name=“reklama“]

V ktorom štádiu pôrodu nastáva?

Pre drvivú väčšinu žien platí, že plodová voda im začne odtekať až keď už rodia. Nemusíte sa teda báť, že by vás to zastihlo nepripravenú. Pre ostatných 15% žien, ktorým odteká plodová voda pred začiatkom pôrodu platí, že pôrod by mal po odtečení sám začať do 12-24 hodín. Ak je to viac ako jeden celý deň, lekári zrejme umelo vyvolajú pôrod. Okrem toho sa možno bojíte, že pokiaľ vám plodová voda odtečie ešte pred začiatkom samotného pôrodu, dieťatko jej môže mať nedostatok. Ale tohto sa báť určite nemusíte, pretože plodovú vodu telo matky produkuje až do samotného porodenia dieťaťa.

Čo urobiť, až sa to stane? 

Ak vás lekár inštruoval čo robiť keď vám plodová voda odtečie ešte pred začiatkom pôrodu, určite jeho rady poslúchajte. Ak si ale nie ste istá, ihneď svojmu lekárovi zavolajte, cez deň či v noci. Lekári zvyčajne inštruujú svoje pacientky aby počkali na príchod kontrakcií ešte zhruba 12 hodín po tom, ako im plodová voda odtečie. Počas tejto doby môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste si pôrod neskomplikovali.

Musíte si uvedomiť, že odtekanie plodovej vody je spôsobené porušením plodového obalu a teda porušením ochranného obalu plodu. Teraz je vaše bábo oveľa viac náchylné na infekciu, a preto si musíte dávať veľký pozor. Prvá rada je používať veľké vložky namiesto tampónov, aby ste si náhodou nezaviedli do vagíny infekciu. Taktiež sa v lonovej oblasti umývajte častejšie ako je pre vás bežné. Okrem toho, pri močení sa ubezpečte, že sa utierate smerom spredu dozadu a nie naopak, taktiež kvôli možnému zaneseniu infekcie. No a posledný bod: aj keď na to zrejme teraz nemáte ani pomyslenie, vo vašej momentálnej situácii je sex tabu.