Príznaky tehotenstva

Snažíte sa otehotnieť, skúšate to, no neviete, či sa vám to naozaj podarilo? Prvé dni či prvý týždeň bývajú z tohto pohľadu dôležité, nakoľko sa môžu objaviť prvé prejavy a príznaky tehotenstva, napríklad vymiznutie menštruácie, zmena výtoku alebo nevoľnosť.

Tie sa neskôr stupňujú a pribúdajú počas celého tehotenstva, či už v prvom, druhom alebo treťom trimestri. Pribúdajú najmä ranná nevoľnosť, zmena citlivosti bradaviek a poprsia, častejšie zmeny nálad, tráviace ťažkosti, zvýšenie únavy a zmeny chuti do jedla. Prejavov, ktorými sa dá tehotenstvo spoznať aj vtedy, ak je test negatívny, je však viac.

príznaky tehotenstva

Ako zistiť, či ste tehotná v prvé dni a prvý týždeň

Pokúšate sa o dieťa, vypočítali ste si svoju ovuláciu aj plodné dni a teraz neviete, či sa vám „to“ podarilo? Odpoveď na otázku, ako zistím, či som tehotná, vám môžu dať aj prvé tehotenské príznaky. Objavujú sa postupne, či už v prvé dni alebo prvý týždeň.

Ide o natoľko viditeľné a intenzívne fyziologické aj hormonálne zmeny, že nie je možné si ich pomýliť s ničím iným. Ak sa vám z ničoho nič točí hlava, máte mierne zvýšenú teplotu a závraty, menia sa chute do jedla a najmä, ak neprichádza menštruačné krvácanie, ide o prvé neklamné znaky, že sa vám vaše snaženie o bábätko vyplatilo a už ste „v tom“.

Medzi prvé typické príznaky v tehotenstve patria tieto:

 • vynechanie menštruácie, ktoré si však veľa žien nemusí všimnúť
 • tehotenská ranná nevoľnosť, tá sa týka okolo 70 až 80 % žien
 • citlivé prsia, zavalité alebo stmavnuté prsné dvorce a vyrážka
 • časté močenie, špinenie, výtok a vyššia citlivosť na pachy
 • bolesti hlavy a únava, tá býva niekedy tiež už hneď od rána
 • bolesti v podbrušku, časté močenie a prípadne aj nadúvanie

Kedy, ako často a aký tehotenský test použiť

Najčastejšie sa na zistenie tehotenstva využívajú tehotenské testy, ktoré si viete zakúpiť voľne v každej kamennej aj internetovej lekárni. Tieto testy vám dokážu s vysokou spoľahlivosťou potvrdiť, či ste naozaj tehotná, no ich použitie má svoje presne určené pravidlá.

Použitie testu by malo byť až viac dní po meškajúcej menštruácii, určite nie hneď v prvý deň. Platí totiž, že čím neskôr menštruačný test využijete, tým presnejší výsledok vám ukáže. V prvých štádiách môže byť druhá čiarka na teste len jemne naznačená a až o niekoľko dní bude výraznejšia, čo je následok zvýšenia hladiny hormónu označeného ako hCG.

Niektoré ženy si robia tehotenský test aj viac krát za deň, čo je však zbytočné, rozdiel vo výsledku ani nezbadáte. Počkajte aspoň 3 či 4 dni a až potom si spravte test.

Pokiaľ ide o to, aký tehotenský test použiť, voľte tie s vyššou citlivosťou, konkrétne s označením 10 mlIU/ml. Tieto testy vám dokážu tehotenstvo ukázať aj o niečo skôr, ako testy s označením 25 mlIU/ml. Na druhú stranu, tie pracujú s väčšou istotou.

[sc name=“reklama“]

Príznaky v prvom, druhom a treťom trimestri

Okrem prvotných príznakov tehotenstva sa objavujú v tele ženy rôzne zmeny počas celej jeho dĺžky. V prvom trimestri sú zreteľné zhruba od 5. až 6. týždňa, kedy dochádza k prvému vážnejšiemu vzostupu hormónu estrogén ovplyvňujúceho väčšinu symptómov.

Zhruba od začiatku druhého trimestra sa niektoré príznaky môžu meniť, napríklad ustupujú nevoľnosti ráno a rovnako tak aj intenzívnejší výtok z pošvy. Naopak, s pribúdajúcimi mesiacmi sa zvyšuje hmotnosť plodu a zhoršujú sa napríklad bolesti chrbta a celkovo pocit únavy. Môžu sa tiež meniť chute, citlivosť prsníkov a zvyšuje sa častosť močenia.

Počas tehotenstva sa objavujú bežne aj tieto príznaky:

 • výtok z pošvy, najčastejšie je číry až biely, ku koncu aj hnedý
 • celkové nevoľnosti, nemusí ísť iba o tie ráno, ale aj cez deň a v noci
 • bolesti chrbta v krížovej oblasti, postupne sa môžu stupňovať
 • zvýšená tvorba slín a zmenené rozoznávanie chute na jedlo a pitie
 • emočná nestabilita, najmä plačlivosť, úzkosť a zmena nálady
 • nadmerné a časté močenie, aj vplyvom zväčšujúceho sa plodu

tehotenský test

Najčastejšie otázky súvisiace s príznakmi tehotenstva

Väčšina prejavov, príznakov a symptómov tehotenstva sa objaví skôr či neskôr u každej tehotnej ženy. Pochopiteľne, sú aj výnimky, väčšinou však ide len o slabšiu intenzitu daného prejavu. Veľa žien sa bojí aj o to, ako spoznať mimomaternicové tehotenstvo.

Ženy sa najviac zaujímajú o nasledovné témy a otázky:

Čo, ak mám príznaky tehotenstva, ale test je negatívny?

S touto otázkou sa spája hlavne meškanie menštruácie, no zároveň situácia, kedy test ešte neukáže tehotenstvo. Môže však ísť o problém s nižšou citlivosťou testu, ale aj o to, že ste sa skrátka testovali príliš skoro. Problém môže byť aj s tým, že ste nepoužili hneď prvý ranný moč alebo ste vypili veľa tekutín. Skúste test zopakovať aj ďalšie dni.

Aké sú príznaky mimomaternicového tehotenstva?

Ak ide o to, ako spoznať mimomaternicové tehotenstvo, medzi jeho typické príznaky patria stupňujúce sa kŕče v oblasti podbruška, prípadne náhla bolesť v tejto oblasti okolo 6. až 8. týždňa tehotenstva. Mimomaternicové tehotenstvo sa prejavuje aj hnedastým alebo tmavo červeným výtokom. Najspoľahlivejšie ho rozozná lekár na ultrazvuku.

Ako viem najlepšie rozoznať prvé dni tehotenstva?

Ak nepoužijete tehotenský test, môže sa stať, že nedokážete prvé dni tehotenstva rozpoznať vôbec. V taktom prípade je na mieste sledovať kombináciu pravidelnosti menštruačného krvácania, zmeny týkajúce sa výtoku a zvýšenie citlivosti poprsia. Ak nebudete vedieť zachytiť prvé dni tehotenstva, nič si z toho nerobte, nie je to problém.

Najčastejšie symptómy sprevádzajúce tehotenstvo

B

C

F

H

I

K

L

M

N

O

P

R

S

Š

T

U

V

Z