Príprava na pôrod

Je dosť pravdepodobné, že sa momentálne nachádzate v pokročilom štádiu tehotenstva a už sa neviete dočkať pôrodu. Tie posledné týždne ale bývajú najťažšie a vy naplno pociťujete túžbu vypudiť už drobca von, pretože je to prosto pre vaše telo veľká záťaž. Veď komu by sa páčilo zhoršené dýchanie, nočné výlety na záchod, obrovské brucho či opuchnuté dlane a chodidlá…

Máte už ale všetko pripravené? Mysleli ste na všetko a ste si istá, že keď odídete do pôrodnice, o domácnosť sa má kto postarať?

Zistite, kde budete rodiť

Poďme na prípravu na pôrod pekne po poriadku. Najdôležitejšie je presne vedieť, kde sa chystáte rodiť a upovedomiť pôrodnicu o svojom termíne pôrodu. Je tiež dôležité zistiť ku nej najkratšiu možnú trasu pre prípad, že by ste predčasne rodili a veľmi sa ponáhľali. Okrem toho si pozorne zbaľte tašku do pôrodnice: nezabudnite na oblečenie pre vás i drobca, hlavne pohodlné  teplé. Taktiež si zbaľte svoje hygienické potreby a vhodné je aj niečo malé pod zub ako napríklad orechy.

Pripravte Vašu domácnosť na príchod dieťaťa

Čo sa týka vašej domácnosti, v prvom rade sa ubezpečte, že v prípade vášho odchodu do pôrodnice sa má kto postarať o domácnosť a postrážiť deti, ak už nejaké máte. Ďalej by ste mohli skúsiť poriadne dôkladne poupratovať. Pre novorodencov je dôležité čisté prostredie.

Okrem toho si dopredu nakúpte všetky dôležité veci ako pre seba, tak pre bábätko. Kúpte si kojeneckú podprsenku, pohodlné oblečenie pre vás i drobca, výbavu ako napríklad odsávačku na mlieko, kopec plienok, teplomer, základné lieky, mastičku, púder a podobne. Nezabudnite ani na extra veľké vložky – tie budete po pôrode potrebovať.

Pozor na stravu aj po privedení dieťatka na svet

To ale zďaleka nie je jediná vec, ktorú môžete doma urobiť. Skúste si poprezerať zásoby v chladničke – určite tam nájdete nejakú príliš starú potravinu či zvyšok z večere. Obnovte si preto jej obsah, keďže po pôrode na to už nebude čas a čerstvé potraviny sa vám určite zídu. Vyhádžte preto všetko staré a skazené a zásobte sa základnými potravinami, aby ste aspoň na chvíľu nemuseli chodiť do obchodu.

A keď už sme pri tom jedle, veľmi múdry ťah by bol nakúpiť si do špajze kopec trvanlivých potravín či jedál. Hovoríme hlavne o konzervách či instantných jedlách – jednoducho sú to také veci, ktoré viete veľmi rýchlo zohriať či pripraviť. Môžete si byť istá, že po pôrode takéto nenáročné jedlá veľmi oceníte.

Pri tom jedle ale ešte chvíľu ostaneme. Skutočne si uvedomte, že po tom, ako príde vaše bábo na svet, sa veľa vecí zmení a váš svet bude veľmi hektický. V takejto situácii si ťažko nájdete na varenie toľko času ako predtým, ak si na to nájdete vôbec nejaký čas. Preto by bol veľmi múdry krok dopredu i navariť nejaké obľúbené jedlá, ktoré sa ľahko zmrazujú, a následne si ich poriadne označiť, aby ste sa náhodou neskôr nepomýlili.

V dňoch po pôrode pre vás bude neskutočná úľava, že môžete mať varené jedlo už po pár minútach v mikrovlnke. Okrem tohto všetkého by ste nemali zabudnúť zohnať si ani tak praktickú vec ako je autosedačka. Veď si len skúste predstaviť, že si celá šťastná idete bábätko odniesť z nemocnice a spolu s partnerom si uvedomíte, že v aute drobca nemáte kam umiestniť.