Tehotenská kalkulačka: Výpočet týždňa tehotenstva a termínu pôrodu

Chcete vedieť, v ktorom týždni tehotenstva práve ste a kedy by ste mala rodiť? Zadajte do našej tehotenskej kalkulačky dátum Vašej poslednej menštruácie a dozviete sa odpoveď!

Návod, ako vypočítať predpokladaný termín pôrodu:

 • Zadajte do tehotenskej kalkulačky dátum začiatku Vašej poslednej menštruácie.
 • Kliknite na “Vypočítať”.

Čo je to tehotenská kalkulačka a ako funguje?

Tehotenská kalkulačka slúži na výpočet týždňa tehotenstva podľa poslednej menštruácie, ale aj výpočet iných dátum súvisiacich s tehotenstvom. Na základe toho vie kalkulačka spraviť výpočet termínu pôrodu a to podľa dňa pohlavného styku, oplodnenia a počatia.

Rovnako tak vie spraviť výpočet týždňa tehotenstva podľa dátumu a termínu pôrodu. Táto kalkulačka funguje na online princípe, stačí zadať deň a mesiac poslednej menštruácie a o všetko ostatné sa postará sama prostredníctvom viacerých výpočtov. Kalkulačka počíta 40 týždňov od začiatku vášho posledného cyklu, túto metódu používajú aj lekári.

Z kalkulačky zistíte predovšetkým nasledovné dátumy a termíny:

 • predpokladaný dátum pôrodu a podľa toho aj znamenie horoskopu dieťaťa
 • dátum oplodnenia a počatia dieťaťa
 • dátum, kedy by vám už mohol tehotenský test potvrdiť, či ste alebo nie ste tehotná
 • odpoveď na otázku v ktorom týždni tehotenstva som
 • dátum, kedy by ste mali cítiť prvé pohyby dieťaťa v brušku
 • dátum, kedy by ste mohli počuť tlkot srdca dieťaťa
 • dátum ukončenia prvého trimestra
 • dátum ukončenia druhého trimestra

Dátum poslednej menštruácie je dôležitý z toho hľadiska, že už menštruácia a aj ovulácia sa počítajú ako prvé dva týždne tehotenstva. Hoci sa teda tvrdí, že tehotenstvo trvá okolo 40 týždňov, v skutočnosti je dieťa pri pôrode staré o niečo menej, len 38 týždňov.

Mohlo by Vás zaujímať: Otázky a odpovede ohľadom tehotenskej kalkulačky a výpočtu pôrodu

online tehotenská kalkulačka

 Ako funguje výpočet týždňa tehotenstva

Tehotenská kalkulačka dokáže vypočítať aj predpokladaný aktuálny týždeň tehotenstva, v ktorom sa teraz nachádzate. V tomto prípade postupuje tiež podľa prvého dňa poslednej menštruácie, kedy zároveň začína plynúť technicky aj prvý týždeň tehotenstva.

Tehotenstvo trvá lunárne 10 mesiacov, čiže štandardne 280 dní, čo je v prepočte 9 kalendárnych mesiacov. Na týždne je to spomínaných 40 týždňov. To, v ktorom týždni aktuálne ste, je presné, nakoľko sa dá veľmi presne určiť tiež dátum poslednej menštruácie. Nemá to však vplyv na to, kedy presne došlo k splynutiu vajíčka a spermie.

Počatie, čiže oplodnenie, totiž mohlo nastať pokojne v prvý deň, čiže hneď pri pohlavnom styku, ale aj na tretí deň. Preto sa aj tehotenstvo počíta na celé týždne.

Týždeň po týždni, ako bude tehotenstvo ubiehať, sa objavujú aj jeho ďalšie typické príznaky. Podľa týždňov sa tehotenstvo delí aj na tri obdobia nazývané trimestre. Prvý trvá od 1. do 12. týždňa, druhý od 13. do 27. a tretí od 28. do 40. týždňa tehotenstva.

[sc name=“reklama“]

 Podľa čoho je výpočet dátumu pôrodu

Najčastejšie využívaným vzorcom pre výpočet termínu pôrodu je Naegellov vzorec. Ten počíta dátum podľa poslednej menštruácie, k tomuto dátumu sa priráta 7 dní a následne sa odpočítajú celé tri mesiace. Tehotenstvo sa technicky počíta od začiatku cyklu.

Samotná gravidita trvá v priemere 280 dní, s odchýlkou 14 dní nahor alebo nadol. Ide o desať lunárnych mesiacov, ktoré však na rozdiel od kalendárnych majú presnú dĺžku a to vždy po 4 týždňoch. Aby bol takýto výpočet presný, musí byť cyklus pomerne presný a trvať najviac v rozmedzí 24 až 35 dní. Najpresnejším je výpočet vtedy, ak má cyklus 28 dní.

Pokiaľ ide o výpočet termínu pôrodu, treba brať do úvahy aj to, že:

 • tehotnosť sa počíta štandardne od začiatku menštruačného cyklu, počas ktorého prišlo k oplodneniu vajíčka, pretože vtedy prišlo k počatiu
 • dôležitá je aj ovulácia, nakoľko po uvoľnení vajíčka z folikulu je toto oplodnené spermiou, dostane sa do maternice a tu začína vývoj
 • to ma vplyv na to, že hoci sa tehotenstvo ráta štandardne od prvého dňa poslednej menštruácie, prvé týždne ešte žena nemusí byť tehotná

Ak poznáte svoj dátum ovulácie, je možné pre výpočet termínu pôrodu použiť aj tento dátum a pripočítať k nemu 266 dní, čiže 38 týždňov. V prípade, k sa dieťa narodí pred ukončením 37. týždňa, ide o predčasný pôrod. Ak ani po ukončenom 42., tak o predĺžený.

výpočet termínu dátumu pôrodu

 Najčastejšie otázky súvisiace s tehotenskou kalkulačkou

Tehotenská kalkulačka slúži na výpočet týždňa tehotenstva podľa poslednej menštruácie, ale aj výpočet iných dátum súvisiacich s tehotenstvom. Na základe toho vie kalkulačka spraviť výpočet termínu pôrodu a to podľa dňa pohlavného styku, oplodnenia a počatia.

Toto sú najčastejšie otázky, dotazy a témy, ktoré sú k tejto téme:

Môže sa predpokladaný deň pôrodu ešte zmeniť?

Áno, samozrejme, pričom takýto scenár nevie pochopiteľne predpovedať žiadna online tehotenská kalkulačka. Medzi najčastejšie príčiny patria nepravidelný menštruačný cyklus s výraznými odklonmi, abnormálne hladiny AFP alebo abnormálna výška pozadia. Najpresnejší termín pôrodu vie stanoviť až lekár na základe USG vyšetrenia.

Aká je štatistická presnosť výpočtu dňa pôrodu?

Možno vás sklameme, ale presnosť dátumu pôrodu len na základe tehotenskej kalkulačky je štatisticky nízka, len okolo 5 %. Dôvodom je, že tehotenstvo môže trvať od 38 do 42 týždňov, je preto potrebné pracovať s odchýlkou +- 2 týždne od matematicky stanoveného dátumu. Na druhú stranu, ak pracujete s touto toleranciou, je kalkulačka pomerne presná.

Kedy ísť na prvý ultrazvuk a aký je jeho význam?

Vo väčšine prípadov platí, že na ultrazvukové vyšetrenie je žena objednaná svojim lekárom v rozmedzí od 10 do 12 týždňa, takže ak je to aj váš prípad, je to všetko v poriadku. Podľa tohto vyšetrenia lekár zistí veľkosť plodu a na základe merania môže lepšie stanoviť alebo upraviť predpokladaný termín pôrodu. To je hlavný cieľ tohto vyšetrenia.

 5 vecí, ktoré potrebujete vedieť, ak ste tehotná:

9 komentárov

  • Diana

   Ano 🙂 je to najkrahsie co moze byt. Mat krasne zdrave dieta 🙂 a byt matkou neopysatelny pocit. 🙂

   Odpoveda
 1. Lucia

  Dobri den robila.som si tehotensky test a ten mi ukazal ze som tehotna a pocala som pred viac nez 3 tyzdnami tak kolko som potom tehotna dakujem

  Odpoveda
  • Nika

   Hrabe Ti?? Správ si test a chod k doktorovi co sme tu my veštice??
   Keby si bola aj tehotna cikat častejšie mozes tak po pár týždňoch co si uz tehotna … alebo si prechladla z tohoto tiez môže bolieť brucho… na ms bolesti su aj ked prechladnes alebo mas plodne dni alebo si pred ms… ja som zo začiatku tehotenstva mala strasne bolesti najmä vecer a tlaky kedy som musela len ležať takze to su ine bolesti … tehotna podla mna nejsi

   Odpoveda
  • Nika

   Týždne sa rátajú od prvého dna poslednej ms.. čiže ak si otehotnela pred 3tt ms si mala tak pred 4-5tt takze si bola od poslednej ms asi v 4tt ale je to prebiehajúci 5tt

   Odpoveda
  • Andrea

   Nevies kedy si mala sex ja viem priblizne kedy som ostala a aj tak to vychadza

   Odpoveda
 2. Maria

  No mňa strašne bolia prisia a častejšie cikam a mám bolesti pod brušku jak keby som mala dostať mrichu mohla bi som byť tehotná?

  Odpoveda
   • Evita

    Tehotenský test alebo lekár. Cez internet asi ťažko druhý určia či ste tehotná

    Odpoveda

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *