Prvé príznaky tehotenstva: Kedy začínajú úplne prvé a ide o výtok?

Úplne prvé príznaky tehotenstva môžeme pozorovať v čase najbližšej menštruácie, prípadne prvý týždeň alebo o dva týždne neskôr. Vynechanie menštruácie je jedným z prvých príznakov tehotenstva. 70 % žien má prvé príznaky približne po 6 týždňoch od oplodnenia.

Ak chcete vedieť viac o tom, kedy začínajú alebo sa dostavia prvé príznaky tehotenstva, či medzi ne patrí aj výtok, či je možné odhaliť tehotenstvo ešte pred vynechaním menštruácie alebo prvé dni po oplodnení, v ďalších riadkoch zodpovieme aj tieto otázky. Pozrieme sa aj na to, aké príznaky sú v prvom týždni a po koľkých dňoch sa pridajú ďalšie.

prvé príznaky tehotenstva infografika

15 úplne prvých príznakov, že ste tehotná

Mnoho žien nesleduje svoj menštruačný cyklus, alebo je ich cyklus nepravidelný a mení sa z mesiaca na mesiac. Je preto možné, že si práve vy nemusíte byť istá prečo menštruácia neprišla. Či ste, alebo nie ste tehotná, môžete zistiť hlavne podľa prvých príznakov tehotenstva.

Popri tých bežných pozorujeme aj príznaky, ktoré by nás mohli prekvapiť. Niektoré ženy pociťujú mierne maternicové kŕče v podbrušku. Hormonálne zmeny spôsobujú spomalenie zažívania, čo môže viesť k prechladnutiu. Zvýšená hladina niektorých hormónov a zhoršené prekrvenie spôsobujú opuchnutie, vysušenie a častejšie krvácanie sliznice.

Toto sú najčastejšie príznaky pre prvé týždne vášho tehotenstva:

Nechuť do jedla

Prvým prejavom je nechutenstvo do jedla. Tá sa prejavuje hlavne u novorodičiek a môže vás odpudzovať zápach, chuť alebo pomyslenie na niektorý druh potravy. Medzi najbežnejšie patrí napríklad boloňský sendvič a káva, ktoré často vyvolávajú aj nutkanie zvracať.

Nechuť do jedla v tehotenstve a potravinové averzie môžu byť jedným zo symptómov prudkého zvýšenia hladiny estrogénu vo vašom tele. Taktiež môže u vás dôjsť k zmenám chutí, čo sa prejaví tým, že tie jedlá, nápoje alebo potraviny, ktoré ste predtým milovali, zrazu nemôžete ani cítiť. Môže sa to ale stať aj naopak, to je však skôr zriedkavejšie.

Častá zmena nálad

Hormonálne zmeny spôsobené neurotransmittermi, čo sú chemické prenášače impulzov v mozgu, sú hlavnou príčinou častých zmien nálady v tehotenstve. Výkyvy nálady môžu byť rôzne u rôznych žien, to platí hlavne o intenzitu výkyvov, ale aj pre ich pravidelnosť.

Niektoré mamičky pociťujú intenzívnejšie tak dobré ako zlé emócie, iné cítia úzkosť, ktorá môže prerásť až do depresie. Pozor však na to, ak by ste sa cítila silne deprimovaná, prípadne u seba pozorovali sebevražedné alebo sebapoškodzujúce myšlienky. Toto je už nebezpečné a vtedy treba okamžite kontaktujte svojho lekára alebo psychológa!

Bolesti v podbrušku

Hormonálne zmeny môžu byť tiež príčinou, prečo sa cítite nafúknutá alebo opuchnutá a prečo pociťujete bolesti v podbrušku. Tento pocit je veľmi podobný pocitu tesne pred menštruáciou. Treba však rozoznávať to, či nejde napríklad o nejaké zažívacie ťažkosti alebo poruchy.

Taktiež vaše oblečenie môže byť pocitovo menšie alebo menej pohodlné v driekovej oblasti a to aj napriek tomu, že ide o veľmi skoré obdobie, kedy je maternica ešte relatívne malá. Nemusíte sa však báť, že by ste ho museli už teraz meniť, ide čisto len o pocit a prvé týždne rozhodne netreba očakávať žiadne viditeľnejšie zväčšenie oblasti brucha.

bolesti v podbrušku

Časté močenie

Časté močenie sa začína prejavovať práve v čase okolo 6 týždňa vášho prvého trimestra. Hormonálne zmeny spôsobujú rýchlejší prietok krvi cez obličky, čo vedie k rýchlejšiemu naplneniu močového mechúra a teda aj častejšiemu nutkaniu na močenie cez deň aj v noci.

Výsledkom je, že musíte častejšie navštevovať WC, než ste boli zvyknutí pred otehotnením. Časté močenie sa zvykne zintenzívniť v neskorších mesiacoch tehotenstva, prietok krvi cez obličky sa stále zrýchľuje. Tento problém vrcholí hlavne v posledných mesiacoch tehotenstva, kedy dieťatko začne už výraznejšie tlačiť na močový mechúr matky.

Bolesti poprsia

Máte citlivé, navreté alebo ťažké prsia? V prípade, že si tento prejav dáte do súvislosti s ďalšími príznakmi, ide o jeden z najviac charakteristických symptómov pre tehotenstvo. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť dokonca až bolesti alebo nepríjemné pocity v poprsí.

V každom prípade platí, že podobne, ako pri iných prejavoch tehotenstva, aj v tomto prípade majú hlavnú úlohu hormóny. Pocit opuchnutých a boľavých pŕs je podobný pocitu pred menštruáciou, je však oveľa intenzívnejší. Mal by sa zmierniť po prvom trimestri, kedy sa telo z veľkej časti adaptuje na hormonálne zmeny súvisiace s graviditou.

Únava

Cítite sa odrazu malátna? Aj únava býva jedným z prvých príznakov tehotenstva. Nie je síce úplne jasné, čo spôsobuje pocit ospalosti a únavy u tehotných žien, no najviac pravdepodobnou príčinou je zvýšenie hladiny hormónu progesterónu, jeho vedľajším účinkom je ospalosť.

Ďalšími z hlavných príčin je tiež ranná nevoľnosť a časté močenie, ktoré spôsobujú opakované prerušenie spánku počas noci. Únava by sa mala zmierniť v druhom trimestri, navráti sa však v pokročilejšom štádiu tehotenstva, kedy musí žena so sebou nosiť oveľa vyššiu váhu. Tá spôsobuje aj nepohodlie počas spánku a znižuje jeho kvalitu.

Mohlo by Vás zaujímať: Nespavosť v tehotenstve, Únava v tehotenstve a Ako rýchlo zaspať

únava v tehotenstve

Ľahké krvácanie a špinenie

Hoci sa krvácanie počas tehotenstva môže zdať zvláštne, keďže ide o jednou z posledných vecí, ktoré chcete vidieť, pokiaľ sa snažíte otehotnieť, napriek tomu však ide o bežný jav hlavne v prvých týždňoch tehotenstva. Tehotenské krvácanie však nie je menštruácia, nemýľte sa.

Preto, ak sa objaví, siahnite radšej po tehotenskom teste a buďte ostražitá, pretože práve v prvých týždňoch od oplodnenia je vaše dieťatko najzraniteľnejšie, s čím súvisí aj zdravé stravovanie či obmedzenie alkoholu.  Ak si všimnete jemné krvácanie alebo špinenie v čase, kedy by ste mali dostať menštruáciu, nerobte si starosti, nejde o potrat.

Nie je isté, prečo toto krvácanie nastáva, ale je pravdepodobné, že je spôsobené usadením oplodneného vajíčka v sliznici maternice. Na druhú stranu, 1 zo 4 žien potvrdila, že u nej došlo k strate dieťatka alebo mimomaternicovému tehotenstvu. Ak je vaše krvácanie silnejšie, sprevádzané bolesťou alebo závratmi, ihneď kontaktujte svojho lekára.

Ranná nevoľnosť

Nevoľnosť sa u niektorých žien neprejaví skôr, než 2 mesiace od oplodnenia, iné ju pociťujú už po dvoch týždňoch. Hovoríme zväčša o rannej nevoľnosti, no môže prejaviť aj počas dňa alebo v noci. Nevoľnosť zvykne ustúpiť začiatkom 2. alebo v druhom mesiaci 3. trimestra.

V tehotenstve je tiež veľmi bežná neodolateľná chuť na určitý druh potravín, alebo naopak nevoľnosť už pri pomyslení na nejaké jedlo. Tieto zmeny v chutiach zväčša trvajú po celú dobu tehotenstva a bohužiaľ sa im nevyhneme. Je treba mať na pamäti zdravú a vyváženú diétu, tak aby vaše bábätko dostalo všetky nevyhnutné živiny pre rast.

Mohlo by Vás zaujímať: Strava v tehotenstve a Nechuť do jedla v tehotenstve

Meškanie menštruácie

Hovoríme nepochybne o jednom z hlavných indikátorov tehotenstva, ktorý je pre mnohé ženy prvým. Aby ste zistila, či je meškanie menštruácie dôsledkom tehotenstva, môžete vyskúšať domáci tehotenský test ešte pred tým, než pocítite akékoľvek z uvedených prejavov.

Sú však aj situácie, kedy žena nemá taký dokonalý prehľad o svojom menštruačnom cykle a meškanie si nevšimne. Pokiaľ je váš menštruačný cyklus nepravidelný, alebo ho nezvyknete sledovať, môže byť nevoľnosť, napätie v prsiach a časté močenie signálom, že ste tehotná ešte skôr, než si vôbec uvedomíte nejaké vymeškanie svojej menštruácie.

meškanie menštruácie

Zadýchanie sa a lapanie po dychu

Zadýchate sa už pri jednoduchých činnostiach ako je výstup po schodoch ? Lapanie po dychu je dôsledkom rastu vášho dieťatka, ktoré potrebuje dostatok kyslíku.V úvodných fázach tehotenstva vzniká tento problém aj tým, že nie je ešte dostatočne rozvinutý krvný obeh.

To znamená, že telo matky musí vyživovať placentu a už aj telo rozvíjajúceho sa plodu, čo môže znamenať, že krvi nie je ešte dostatok tak, aby v prípade fyzickej záťaži mohlo prísť k dostatočnému zásobeniu kyslíkom. Zadýchaná sa budete cítiť hlavne v pokročilejších mesiacoch vášho tehotenstva, kedy dieťatko začína tlačiť na vaše pľúca a bránicu.

Zmena farby pohlavných orgánov

Tento príznak býva menej častejší a mnoho žien si ho ani nevšimne, nie je totiž vôbec automatická vec. Vaša vagína je obvykle ružová, no u niektorých žien tomu tak vôbec byť nemusí a sfarbenie býva ovplyvnené aj pigmentáciou okolitej pokožky alebo dané geneticky.

Sú však ženy, u ktorých v čase tehotenstva dochádza k zmene zafarbenia genitálií a celej genitálnej oblasti. V tomto prípade sa farba pošvy ako aj jej okolia zmení na tmavšiu, niekedy až na úplne purpurovú. Táto zmena farby býva štandardne spôsobená väčším prietokom krvi v tejto časti vášho tela, čo súvisí s prekrvením celej oblasti panvy.

Bolesti chrbta

Bolesti chrbta nie sú ničím zvláštnym a pociťujú ich takmer všetky budúce mamičky. Hoci sa takáto bolesť či tlak môžu objaviť aj v prvých fázach tehotenstva, naviac sa tieto bolesti zvyknú zintenzívniť hlavne v posledných mesiacoch, kedy sa plod zväčší a priberá.

V prvotných fázach gravidity treba vidieť za bolesťami chrbta intenzívnejšie napínanie väzivových vlákien. V prípade, že ste predtým netrénovali alebo sa nevenovali nejakému športu, pocítite tieto bolesti oveľa intenzívnejšie. Neskoršie sú za bolesťami skôr priberanie na váhe a presúvanie ťažiska vašej hmotnosti smerom do chrbtovej oblasti.

bolesti chrbta v tehotenstve

Hustý výtok

V tehotenstve je váš pošvový výtok oveľa hustejší avšak veľmi podobný tomu, ktorý ste s seba pozoroval už pred otehotnením. Tento výtok vás chráni pred prípadnou infekciou, ktorá by sa mohla cez vagínu dostať až ku plodu, čiže v tomto prípade nejde o nič problematické.

Nesnažte sa preto sprchovať častejšie alebo meniť vašu intímnu hygienu, pretože by ste mohla poškodiť prirodzené bakteriálne prostredie v okolí vašej vagíny. Ak by sa náhodou počas tehotenstva zmenila farba alebo zápach výtoku, kontaktujte svojho lekára, obzvlášť, pokiaľ sa zmení farba tak, že výtok bude žltý či hnedý, prípadne bude zapáchať.

Mohlo by Vás zaujímať: Žltý výtok v tehotenstve a Hnedý výtok v tehotenstve

Cítite sa smiešne až trápne

Hoci to môže znieť zvláštne, mnohé ženy sa v prvých týždňoch tehotenstva cítia trápne alebo smiešne. Tento stav sa mení zo ženy na ženu, je preto individuálny. To, že sa necítite vo vlastnej koži, nie je len váš výmysel, ide o jeden z príznakov, ktoré sa naozaj objavujú.

Na druhú stranu, hoci je možné tento prejav spozorovať pomerne rýchlo, väčšina žien ho nepripisuje tehotenstvu. Súvisí však s tým, že v gravidite dochádza k častejším zmenám nálad, čo je dané aj zmenami v hormonálnej rovnováhe. Ak sa budú u vás objavovať pocity trápnosti alebo smiešnosti, ide o ich zvýraznenie z obdobia pred otehotnením.

Točenie hlavy a závraty

Mnoho budúcich mamičiek trpí častými závratmi a to hlavne pri prudkých pohyboch. Za týmto symptómom pravdepodobne stoja hormóny estrogén a progesterón, ktoré sa dostávajú do nerovnováhy oproti bežnému stavu. Je to však individuálne u každej ženy.

Ďalšou z možných príčin je nízky krvný tlak, čiže ide o prirodzenú príčinu aj z bežného života. Počas tehotenstva môže mať telo budúcej mamičky v niektorých prípadoch problém vyprodukovať dostatok krvi pre krvný obeh pre ňu aj pre jej bábätko. Táto príčina je aktuálnejšia najmä v tých prípadoch, ak žena čaká viac bábätiek, nielen jedno.

tehotensky test overenie tehotenstva

Ste naozaj tehotná? Spravte si tehotenský test

Tehotenský test je dôveryhodným nástrojom na zistenie tehotenstva, je si ale treba uvedomiť, že väčšina domácich tehotenských testov nie je schopná zistiť tehotenstvo skôr ako týždeň po vynechaní menštruácie, čo znamená: kedy najskôr môžem tehotenský test použiť?

Odpoveď na túto otázku nie je úplne jasná. Tehotenské testy merajú množstvo ľudského choriogonadotropínu (lCG) v moči. Nie všetky tehotenské testy rovnaké, líšia sa vo svojej citlivosti na lCG. Citlivejšie testy sú schopné zachytiť aj nižšiu hladinu lCG už niekoľko dní po oplodnení, citlivosť testu môžete vidieť na balení alebo príbalovom letáku.

Väčšinou sa pohybuje od 10mIU/ml do 40 mlU/ml, čím je číslo nižšie tým je test senzitívnejší. Ak sa rozhodnete použiť tehotenský test už skôr, než je čas vašej očakávanej menštruácie a získate negatívny výsledok, skúste test zopakovať o niekoľko dní neskôr, aby bol presnejší.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si spraviť tehotenský test?

Majte na pamäti, že dieťatko začína rásť a vyvíjať sa ešte skôr, než môžete určiť, či ste alebo nie ste tehotná. Je preto potrebné dodržiavať zásady správnej výživy už počas prvých týždňov. Každé tehotenstvo je iné a existujú aj prípady žien, ktoré majú veľmi nízku hladinu ICG.

Preto, ak aj váš test ukazuje negatívny výsledok, no pozorujete u seba príznaky tehotenstva, kontaktujte svojho lekára. V prípade, že dostanete pozitívny výsledok testu, je taktiež na mieste zavolať svojmu lekárovi alebo pôrodnému asistentovi. A teraz si už len s radosťou vychutnávajte svoje tehotenstvo a zmeny, ktoré nastávajú z týždňa na týždeň.

Aké sú vaše skúsenosti a aké boli vaše prvé príznaky tehotenstva? Podeľte sa o ne v diskusii pod článkom a pomôžte ostatným čitateľkám!

Súvisiace články:

8 komentárov

 1. Maria

  Bolia ma strašne prisia a pod brušku mohla by som byť tehotnaa

  Odpoveda
 2. eva

  dobry den,uz tyzden mam bokesti v oblasti krizov ,ktora prechadza a az do podbruska ,menstruacia meska uz treti den,dva testy negativne,zvysena chut na sex,bolest prsnikov primerana,moze to byt tehu? uz mam 2r dcerku a tam som ro vedela od prveho dna a aj test hned vysiel

  Odpoveda
  • Alena

   Zistili ste že ste tehotná hneď deň po pohlavnom styku ?

   Odpoveda
 3. michaela

  dOBRY DEN CHCEM SA VAS ZENY OPYTAT MOJ CHLAP ZBADAL ZE SA LESKNU OCI CITIM SA TROSKU MALATNE CHODILA SOM DO PRACE CITILA SOM SA UNAVENE NEVIEM CO TO ZNAMENA CITIM SA DAKO ZVLASTNE NO VIEM TO OPISAT SOM PROSTE UNAVENA CASTO.DAKJUEM MISKA.

  Odpoveda
 4. Miska

  Dobrý deň už pomalí mesiac a pol je mi ráno zle, boli ma pod bruškom , som dosť citlivá, skoro každý tretí deň s ničoho nič začnem plakať, a menštruácia sa mi zmenila zo 6 dňoch ju mám len 4 ale veľmi slabúcku, môže byť že som tehotná???

  Odpoveda
 5. Mima

  Dobrý deň, meškanie menštruácie 16 dní, bolesť prsníkov, jeden deň som trošku špinila (minimálne) a test negatívny. Bábetko chceme, nebránime sa mu. Je možnosť, že som tehotná aj napriek výsledku testu ? Na budúci týždeň som objednaná ku svojmu gyn. Ďakujem za odpoveď.

  Odpoveda
 6. Livia

  Ja mam pod bruškom krče a mám ho tvrdè

  Odpoveda
 7. Lulina

  Ja mam to iste bolest prsnikov bolest kryzov podbruska citim sa stale unavena malatna a preco lebo som tehotna tak staci ist na gyndu a tam vam potvrdia ze ste tehu alebo to moze byt aj obycajna menstruacia noa ja som tehu a hned aom to zas vedela 🙂

  Odpoveda

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *