Pôrod

pôrodVitajte v tematickom okruhu článkov, ktoré sa budú venovať pôrodu a s ním súvisiacich záležitostí. Po prečítaní týchto článkov budete vedieť všetko potrebné na to, aby ste sa patrične na pôrod pripravili, budete vedieť čo počas pôrodu očakávať, ale aj čo sa stane po samotnom pôrode. Dali sme si záležať na tom, aby sme nezabudli aj na zdanlivo nepodstatné témy. Často sa totiž ženy možno len boja opýtať otázky, ktoré by ich skutočne zaujímali.

A tak si to spolu prejdeme už od samotného začiatku cesty – teda počatia. Poradíme ako vypočítať váš termín pôrodu, vysvetlíme ako rozpoznať, že začínate rodiť – môže to byť totiž len falošný poplach. V článkoch taktiež podrobne popíšeme z akých častí sa samotný pôrod skladá, či aký typ pôrodu je v konkrétnych situáciách vhodnejší.

My veľmi dobre chápeme, že zvlášť pre prvorodičky je všetko nové a strašidelné, preto sa budeme venovať každému dôležitému detailu. To zahŕňa i článok o plodovej vode či o typoch kontrakcií, s ktorými môžete prísť do styku. Nezabúdame ale ani na obdobie, ktoré príde tesne po pôrode – takzvané šestonedelie. Povieme si niečo o tom ako rýchlo sa vaše telo bude zotavovať. Zodpovieme ale aj zaujímavejšie otázky: napríklad ako dlho po pôrode čakať s obnovením sexuálneho styku s partnerom. Takže ak chcete svoj pôrod prežiť bez komplikácií a strachu, pozorne čítajte.

Čo potrebujete vedieť o pôrode

Príznaky pôrodu

Ako budúca mamička ste sa už určite zamýšľali nad tým, aký bude pôrod a ako to všetko pôjde. Určite vám pri tom napadlo aj to, že si nie ste istá či spoznáte, že pôrod už prichádza. Na to je tu náš článok – ten vás prevedie najčastejšími príznakmi pôrodu a poskytne užitočné rady pre úspešné privedenie vášho potomka na tento svet.

Príprava na pôrod

Využite posledné dni či týždne pred pôrodom na to, aby ste sa ubezpečili, že pôrod úspešne zvládnete a všetko pôjde ako má. Tento článok vám pomôže a pripomenie veci, na ktoré by ste mali pred pôrodom myslieť, a ktoré by ste mali zariadiť.

Termín pôrodu

Ak ste nedávno zistili, že čakáte dieťatko, určite ste zvedavá na to, kedy by sa malo narodiť. Tento článok vám pomôže svoj termín pôrodu vypočítať a vysvetlí prečo sa používa práve táto metóda výpočtu.

Vyvolanie pôrodu

Aj keď by bolo najlepšie aby sa vaše dieťatko narodilo prirodzenou cestou, niekedy tomu musia lekári trochu dopomôcť. Tento článok vám povie všetko potrebné o umelom vyvolaní pôrodu a o situáciách, v ktorých je takýto krok vhodný, či dokonca nutný.

Ako prebieha pôrod

Už ste sa určite zamýšľali nad tým, ako bude vyzerať váš pôrod: koľko trvá, ako veľmi je to bolestivé, ako sa budete cítiť… Tento článok sme napísali, aby sme vám ako budúcej mamičke poskytli cenné vedomosti a rady, ktoré vám pomôžu pôrod zvládnuť a nestratiť pri tom hlavu. Dočítate sa o jednotlivých fázach pôrodu a o tom, čo v nich očakávať.

Predčasný pôrod

Pokiaľ sa vaše dieťatko narodí medzi 24. a 37. týždňom tehotenstva, jedná sa o predčasný pôrod. V článku sa dozviete prečo môže nastať, aké sú jeho príznaky, či aké nebezpečenstvá vyplývajú z predčasného pôrodu na bábätko.

Kontrakcie

Jedna z vecí, ktorých sa pri pomyslení na pôrod zrejme obávate, sú kontrakcie. A bojíte sa oprávnene – pretože aj keď sú veľmi potrebné, sú tak isto aj bolestivé. Tento článok vás preto prevedie rôznymi druhmi kontrakcií a užitočnými radami, aby vám pôrod čo najviac zjednodušil.

Plodová voda

Tento článok vám objasní všetko potrebné o obávanom odtečení plodovej vody. Dozviete sa či je to skutočne tak, ako to vyzerá vo filmoch, prečo sa to vôbec deje a na čo všetko by ste sa mali pripraviť.

Sex po pôrode

Mnoho žien trápi otázka po koľkých týždňoch od pôrodu sa vrátiť ku sexuálnemu styku s partnerom. Ak ste jednou z nich, pozorne čítajte náš článok, kde sa dozviete všetko čo potrebujete pre správne rozhodnutie vedieť.