Existuje nejaká časť tela, ktorú tehotenstvo neovplyvňuje? Okrem opuchov končatín, bolesti bradaviek a rannej nevoľnosti, môžete mať problém aj s krvácajúcimi ďasnami.

Narastajúce brucho nie je jediná zmena, s ktorou sa musia budúce mamičky popasovať. Ak ste tehotná, vaše ďasná môžu byť v týchto dňoch mimoriadne citlivé, opuchnuté, začervenané a náchylné na krvácanie, obzvlášť ak používate nevhodnú kefku na zuby a zubnú niť.

Čo spôsobuje krvácajúce ďasná?

Rovnaké tehotenské hormóny, ktoré spôsobujú, že sa vaše hlienové membrány zväčšujú a tým upchávajú dutiny, spôsobujú vznik infekcie v ústnej dutine. Zapálené ďasná môžu tehotné ženy zaznamenať už v 15. týždni tehotenstva, čo zvyšuje riziko krvácania ďasien.

Tehotenské hormóny spôsobujú množenie baktérií a vytváranie zubného povlaku, čo takisto prispieva k citlivosti ďasien, zápalu ďasien a tvorbe zubného kazu. Počas tehotenstva je ústna hygiena veľmi dôležitá. Ak spozorujete, že sú vaše ďasná citlivejšie a krvácajú, porozprávajte sa so svojou dentálnou hygieničkou, o správnej liečbe.

Čo potrebujete vedieť

Mierna citlivosť zubov a ďasien je normálna, ale ak sú vaše ďasná jasne červené, veľmi bolestivé a krvácajú, môžete mať zápal ďasien. Krvácanie ďasien najrýchlejšie spozorujete na vašej zubnej kefke, ak je zubná kefka mierne ružová, alebo ak pri vyplachovaní ústnej dutiny vypľúvate krv, je takmer isté, že tento stav spôsobuje zápal.

Zápal ďasien je relatívne neškodný. Zo zápalu ďasien sa však môže vyvinúť periodontitída, preto je počas tehotenstva dôležitá správna starostlivosť o zuby. Výskumy ukázali, že paradentóza v priebehu tehotenstva, zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

[sc name=“reklama“]

Preventívna prehliadka

Ak si na ďasnách všimnete hrčku, ktorá krváca, najmä pri umývaní zubov, objednajte sa na preventívnu prehliadku, kde vám zubár skontroluje ústnu dutinu. Táto hrčka je zvyčajne bolestivá na dotyk. Malé, okrúhle, červené hrčky sa v skutočnosti môžu počas tehotnenstva objaviť po celom tele, bežne sa však objavujú na ďasnách, alebo v inej časti ústnej dutiny. Malé hrčky môžete spozorovať aj na vašich rukách, alebo tvári. Po pôrode sa zvyknú tieto červené hrčky vytratiť, bez akéhokoľvek vonkajšieho zásahu. V prípade, že hrčky naďalej krvácajú a tvoria sa infekcie, môžete požiadať vášho lekára, aby ich chirurgicky odstránil.

Prevencia

Počas tehotenstva sa pokúste aspoň raz navštíviť svojho zubára. Preventívna prehliadka pomôže zistiť stav vašej ústnej dutiny. Pred prehliadkou svojho zubára oboznámte s tým, že ste tehotná. Vyhnete sa röntgenovému žiareniu, ktoré je pre vaše dieťa škodlivé. Rovnako by ste sa mali vyhnúť zákrokom, pri ktorých je potrebná anestézia.

Tipy, ako predísť krvácajúcim ďasnám:

  • Starajte sa o svoje zuby. Čistite si zuby minimálne dvakrát denne a okrem zubnej kefky používajte aj zubnú niť, či kefky na medzizubné priestory. Zubná kefka by mala byť mäkká, v drogérií, alebo u zubára sa informujte na zubné kefky s označením soft, alebo extra soft. Zuby si čistite jemne, krúživými pohybmi. Agresívne čistenie zubov môže podráždiť boľavé ďasná, čo môže viesť k vzniku infekcie. Ak si nie ste istá, či si zuby čistíte správne, požiadajte dentálnu hygieničku o názornú ukážku správneho čistenia zubov.
  • Pri čistení zubov nezabúdajte ani na jazyk. Dôkladné čistenie jazyka tiež pomáha minimalizovať množstvo baktériú v ústach. Jazyk si môžete vyčistiť, pri umývaní zubov, pomocou kefky na zuby.
  • V drogérií, alebo v lekárni, si vyberte ústnu vodu, ktorá vám pomôže dôkladne vyčistiť ústnu dutinu. Ústnu vodu môžete použiť kedykoľvek počas dňa. Jemná, ale účinná ústna voda pomáha znížiť množstvo baktérií a spomaľuje tvorbu zubného povlaku.
  • Ak počas tehotenstva trpíte rannou nevoľnosťou, po zvracaní si vždy umyte zuby, alebo použite ústnu vodu.
  • Dbajte na zdravú stravu. Uistite sa, že máte vo svojom jedálničku dostatok vitamínu C, ktorý posilňuje ďasná a znižuje riziko krvácania ďasien. Kalcium vám pomôže udžiavať vaše zuby a kosti silné.
  • Ak to bude možné, snažte sa vyhnúť sacharidom, najmä žuvacím cukríkom, ktoré sa vám môžu prilepiť na zuby. Majte na pamäti, že sušené ovocie takisto obsahuje cukor. Cukríky a sušené ovocie sa lepia na zuby, takže zvyšky ostanú na vašich zuboch. Tieto potraviny jedzte len vtedy, ak si môžete bezprostredne po konzumácií zuby umyť.
  • Stane sa vám, že si v priebehu dňa nemôžete po jedle vyčistiť zuby? Zvyšky jedla rýchlo a efektívne odstráni žuvačka, ktorá má navyše antibakteriálne účinky.