Všimli ste si tmavú vertikálnu čiaru, ktorá sa nachádza medzi vašim pupkom a panvou? To je linea nigra, čiara tehotenstva, ktorá sa vytvorí už na začiatku tehotenstva, no obzvlášť viditeľná môže byť od 23. týždňa tehotenstva. Občas sa linea nigra vyskytuje na celom bruchu budúcej mamičky, nie len v spodnej oblasti brucha.

Čo spôsobuje čiaru tehotenstva?

Tehotenské hormóny, ktoré spôsobujú aj iné kožné anomálie, majú na svedomí stmavnutie takzvanej bielej čiary, linea alba. Linea alba je biela čiara, ktorá sa nachádza medzi pupkom a panvou všetkých žien. Pravdepodobne ste si ju nikdy nevšimli, ale bola tam už aj predtým, než ste otehotneli.

Pokožka na celom tele mení svoj pigment a stáva sa tmavšou, čo znamená, že postupom času stmavne aj linea alba. Môžete si takisto všimnúť, že pokožka na vašej tvári je tmavšia ako obyčajne, čo je známe ako chloasma, maska tehotenstva. Linea nigra sa objavuje len u tehotných žien, keďže ju spôsobujú tehotenské hormóny.

[sc name=“reklama“]

Čo potrebujete vedieť

Vaše dieťa je spokojné vo vašom bruchu, aj keď sa vám na bruchu objaví tmavá čiara, nemá to na zdravie dieťaťa žiadny vplyv. Linea nigra bude výraznejšia, ak máte tmavšiu pokožku, ale namáte sa čoho báť. Linea nigra zvyčajne zmizne pár mesiacov po narodení dieťaťa. Niektoré ženy veria, že linea nigra môže odhaliť pohlavie dieťaťa. Ak sa linea nigra objaví od pupka smerom k panve, bude to dievča, no v prípade, že linea nigra prechádza celým bruchom tehotnej ženy, čaká chlapca.

Prevencia

Tesne po narodení dieťaťa by mala linea nigra zmiznúť, ak sa však chcete vyvarovať stmavnutiu pokožky na tomto mieste, môžete ho skúsiť zakryť. Dlhý pobyt na slnku a nadmerné opaľovanie, v priebehu tehotenstva, môže zintenzívniť stmavnutie pokožky a rovnako aj čiary tehotenstva. Ak sa zdržiavate na slnku, používajte opaľovací krém s faktorom 30 a vyšším, alebo nechajte vaše brucho zakryté.

Existujú dôkazy, ktoré poukazujú na to, že zmeny farby kože, súvisia s nedostatkom kyseliny listovej. Uistite sa, že vaša strava obsahuje dostatok kyseliny listovej, ktorá sa nachádza najmä v zelenej listovej zelenine, pomarančoch, celozrnnom pečive a v obilninách. Bez ohľadu na to, či bude vaša linea nigra výrazná, alebo nie, zdravie vášho dieťaťa to neovplyvní.