Vstávanie z postele je pre vás nočnou morou? Aj vy by ste radšej preležala celý deň schúlená vo vyhriatych perinkách? Chodíte celý deň ako bez duše a už sa neviete dočkať, kedy sa konečne dostanete domov, zatvoríte oči a budete vychutnávať to božské ticho a kľud? Znie vám toto všetko povedomé? Presne takto sa cíti veľké množstvo tehotných žien. Únava je jednou z nepríjemnosti, ktoré so sebou prináša váš stav a to hlavne v prvých a neskôr v posedných týždňoch tehotenstva.
Čo spôsobuje únavu v tehotenstve
Tehotenstvo je ako liezť na skaly alebo ako zabehnutie maratónu (bez toho, že by ste vôbec predom trénovali). Naviac máte so sebou obrovský batoh, ktorý rastie zo dňa na deň. Inak povedané, tehotenstvo je ťažká práca!
V prvom trimestri sa veľké množstvo energie spotrebuje na vytvorenie placenty, ktorá neskôr chráni vaše dieťatko. Preto sa môžete hlavne okolo 9 týždňa cítiť veľmi vyšťavená. Naviac váš metabolizmus sa výrazne zrýchli, zatiaľ čo váš krvný cukor a krvný tlak zostávajú nízke. No a v neposlednej rade môžeme viniť aj hormóny a neustále emočné zmeny, ktorými prechádzame. Všetky tieto výkyvy dobrej a zlej nálady sú pre ženu vyčerpávajúce.
Ale nebude to také hrozné po celý čas. V druhom trimestri už vaše telo vyprodukovalo dostatok placenty a čiastočne sa aj prispôsobilo hormonálnym zmenám. Takže, v druhom trimestri môžete očakávať príliv novej energie. Nezaspite však na vavrínoch. Toto obdobie nepotrvá veľmi dlho.
Únava sa znova vráti v treťom trimestri, kedy sa výrazne zrýchli rast maternice, čo kladie veľké nároky na vašu energiu. Naviac, ani váš spánok nie je tak kvalitný ako predtým, a to kvôli rastúcemu brušku, častému páleniu záhy, bolestiam chrbta, alebo syndrómu nepokojných nôh atď.
Ako môžem proti únave bojovať?
Počúvajte svoje telo
Ak sa cítite unavená, oddychujte. Ukľudnite sa a nasledujte signály, ktoré vám dáva vaše telo. Nesnažte sa byť super extra mama. Nechajte všetko tak. Špinavé riady z drezu nikam neujdú, ani kde tu malý chuchvalček prachu nie je žiadnou pohromou. Nevymýšľajte si neustále aktivity, neriešte domáce práce, ktoré nie sú nevyhnutné. A že ste nikdy nebola ospalec alebo leňoch? Nuž, ak by ste si niekedy mala spraviť čas na výdych, tak je to práve teraz.
Požiadajte o pomoc
Nehrajte sa na mučeníka. Nemusíte všetko zvládnuť sama. Porozprávajte sa so svojím partnerom, povedzte mu, ako sa cítite, a rozdeľte si prácu tak, aby ste sa príliš nevyčerpávala. Ak sa vás priatelia alebo rodina spýta, či vám môže pomôcť, neodmietajte ich. (Ak vám napr. niekto pomôže doniesť tašky zo supermarketu, ostane vám viacej času na seba, prípadnú prechádzku po čerstvom vzduchu pred tým než si ľahnete spať).
Viac spite
Ak sa cítite neprestajne unavená, možno by bolo tým najlepším liekom práve pospať si. Pamätajte si, tak ako jete za dvoch, tak musíte občas za dvoch aj spať.
Dbajte na správnu a vyváženú stravu
Na to, aby ste mali dostatok energie, potrebujete neprestajne dodávať svojmu telu kvalitné „palivo“. Držte sa jedálnička vhodného pre tehotné ženy. Čerpajte najmä zo zdrojov, ktoré vám poskytnú dlhotrvajúci a kvalitný prísun energie a živín: bielkoviny, komplexné sacharidy a zdravé tuky. Naviac sa uistite, že prijímate dostatok kalórií, čo nie je také ľahké, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Snahu vám môžu prekaziť ranné nevoľnosti, nenechajte sa však odradiť.
Kofeín a cukor môžu znieť ako ľahký prostriedok na vyriešenie problému s vašou energiou. Neklamte však sama seba. Čokoláda ani iné sladkosti nevyriešia váš problém. Práve naopak. Hoci budete po ich požití pociťovať rýchly príliv energie, ten však už po veľmi krátkej dobe vystrieda o to väčšia únava.
Jedzte pravidelne a často
Rovnako ako mnoho iných príznakov tehotenstva, aj vaša únava sa zmenší, ak budete jesť aspoň 5 až 6 krát do dňa. Tak si zabezpečíte vyrovnaný príjem sacharidov počas celého dňa, čo sa prejaví aj na vašej energii. Rozhodne nepreskakujte jedlá a jedzte radšej viac menších porcií počas celého dňa. Vaše jedlo by sa malo skladať hlavne z komplexných sacharidov a bielkovín.
Hýbte sa
Hoci gauč nikdy nevyzeral lákavejšie než v období tehotenstva, neflákajte sa a zdvihnite zadok. Vďaka správnemu množstvu vhodného cvičenia sa môžete cítiť oveľa mladšie a plnšie energie ako po príliš dlhom spánku. Takže choďte na ľahšiu túru, alebo aspoň kratšiu prechádzku. Nielenže sa budete cítiť oveľa čulejšia, ale aj šťastnejšia vďaka endorfínom (hormónom šťastia), ktoré sa vylučujú pri pohybe. A ako následok pohybu budete lepšie spať počas noci. Lepší spánok dnes = viac energie zajtra. Už viete, čo mám na mysli? Ale pozor, ani s pohybom to netreba preháňať.
V prípade, že je vaša únava príliš silná a neprestáva počas celého vášho tehotenstva, skúste sa poradiť s vaším gynekológom. Hlavne ak pocítite ďalšie príznaky ako slabosť, dýchavičnosť alebo dokonca mdloby, môže ísť o chudokrvnosť z nedostatku železa. Ide o veľmi bežný a zároveň liečiteľný problém.
Taktiež sa môžete cítiť smutná alebo apatická, zmení sa váš apetít, alebo pocítite paniku a úzkosť – tieto a ešte ďalšie sú príznakmi predpôrodnej depresie. Nebojte sa, aj s týmto problémom vám pomôže váš lekár.