9. mesiac tehotenstva

Tak ste to zvládli a teraz sa nachádzate  v cieľovej rovine. Všetko naznačuje, že zanedlho budete rodiť. Plod už z veľkej časti dokončil svoj vývoj a už len naberá na váhe. Vám už sa zrejme tiež zdá, že každú chvíľu budete rodiť, keďže každý jeden deň už je momentálne pre vás veľká skúška. Treba ale ešte chvíľu zotrvať.

Termín pôrodu

Už zrejme nervózne kontrolujete kalendár a očakávate vyznačený dátum. Mali by ste ale vedieť, že len menšina detí sa narodí v termíne pôrodu, ktorý stanovil lekár. Je to totiž len orientačný údaj. V skutočnosti, ak sa dieťa narodí do dvoch týždňov pred a po termíne pôrodu, stále je to považované za normálny termín. Vaše okolie o tomto ale nemusí vedieť a preto sa pripravte na kopu otázok typu „ty si ešte neporodila? Veď už si mala termín“. Ideálne je pripraviť si sarkastickú odpoveď, aby ten rozhovor nemusel pokračovať.

Vývoj plodu v 9. mesiaci tehotenstva

Orgány

Ako sme spomínali, plod už má väčšinu vývoja za sebou a teraz sa pripravuje na jeho veľký deň. Čo sa ale týka pľúc, tie sa pripravujú po svojom. Začínajú produkovať tekutinu, ktorá tesne po pôrode pomôže plodu prvý raz sa nadýchnuť. Taktiež obličky sa pripravujú. Denne tvoria pomerne veľké množstvo moču, ktoré je vypúšťané do plodovej vody.

Rast

Váš drobec rozhodne ani v deviatom mesiaci tehotenstva s rastom nezaháľa. Pokračuje s priberaním rýchlosťou zhruba štvrť kila za týždeň. V 37. týždeň tehotenstva sa ale tento rast zastaví, pretože v tom bode už je plod dostatočne pripravený na cestu na svet. A bežné dieťatko má pri pôrode dĺžku zhruba 51 centimetrov a váži asi 3,4 kila, aj keď tieto čísla sú dosť individuálne.

Príznaky v 9. mesiaci tehotenstva

Nebudeme vám klamať. 9. mesiac nebude pre vás moc komfortný. Váš veľký drobec už sa čochvíľa pýta na svet a spôsobuje ťažkosti vášmu telu. Už to ale budete musieť vydržať len chvíľu a potom sa môžete z drobca tešiť už ako mama.

Zľahčené dýchanie

Začnime prakticky jediným pozitívnom, respektíve vecou, ktorá by sa mala v deviatom mesiaci zlepšiť. Ako sme už spomínali, pár týždňov pred pôrodom sa väčšinou dieťatko otočí hlavou nadol a trochu poklesne. Deje sa to, aby sa plod pripravil na cestu von. To síce spôsobí, že vám bude viac tlačiť na močový mechúr a vy preto budete často utekať na toaletu. Na druhej strane ale so zmenou polohy plodu klesne tlak, ktorý ten plod vyvíjal na vaše pľúca. Z toho dôvodu sa vám začne lepšie dýchať.

Ďalšie komplikácie

Aby to nebolo také jednoduché, spánok v tehotenstve začne byť nedostatkovým tovarom. To obrovské brucho, ktoré tlačí na veľa orgánov spôsobí, že váš spánok bude plytký a prerušovaný. Ďalším príznakom, ktorý si možno všimnete, je inštinkt stavania hniezda. Pár dní pred pôrodom môžete cítiť viac energie a potrebu upratovať, či pripravovať výbavičku pre dieťatko. Jednoducho, budete mať potrebu pripraviť drobcovi domov.

Priberanie na váhe

Čo sa týka toho, koľko budete priberať, tak budete pokračovať tempom pol kila týždenne. Pár týždňov pred pôrodom sa toto ale zastaví a dokonca vám môže pár kíl ubudnúť. Vo všeobecnosti platí, že počas celého tehotenstva priberiete dohromady zhruba 16 kilogramov.