2. mesiac tehotenstva

Ak ste doteraz ledva zaznamenali, že ste tehotná, v druhom mesiaci tehotenstva sa veci zmenia. Tie tehotenské problémy totiž značne naberú na intenzite a vám veru nebude vždy moc dobre. Ale tento mesiac je taktiež plný zmien pre drobca, ktorý vám vyrastá v brušku. Ten sa začne poriadne rýchlo vyvíjať a okrem toho už ho či ju nebudeme volať blastocyst, ale embryo.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, aké zmeny čakajú vás a vášho drobca, aby ste vedeli na čo sa máte pripraviť.

Vývoj plodu v 2. mesiaci tehotenstva

Na začiatku druhého mesiaca tehotenstva prichádzajú pre plod veľké zmeny: začne mu totiž biť srdiečko! Najprv síce veľmi pomaly, ale neskôr sa zrýchli, no a za pár týždňov sa potom ustáli na primeranej frekvencii. Mimochodom, ak sa pýtate aké veľké je zhruba momentálne vaše milované embryo, máme pre vás odpoveď. Je to zhruba 8 až 11 milimetrov, a to je celkom zmena.

A aj keď na začiatku tohto mesiaca ešte nie je možné na ultrazvuku úplne rozoznať, ktorou stranou je plod otočený, na konci to už bude možné. Je to hlavne kvôli tomu, že na konci druhého mesiaca už bude mať vaše embryo zárodky končatín. A to nie je jediné, čo sa bude koncom mesiaca vyvíjať. Keď dokončíte druhý mesiac tehotenstva, vaše malé už bude mať zárodky niektorých veľmi dôležitých orgánov ako sú pľúca, pečeň, či žalúdok. A dokonca už bude rozhodnuté, či je váš drobec dievčatko alebo chlapec. Lekár to však ešte nebude môcť z vyšetrenia zistiť, takže musíte byť trpezlivá.

Príznaky a symptómy v druhom mesiaci

Je pomerne veľké množstvo žien, ktoré odhalia svoje tehotenstvo až v tomto mesiaci. Ak totiž neočakávate otehotnenie a nesledujete pozornejšie vaše telo, dá sa to ľahko v prvom mesiaci prehliadnuť. V druhom už sa to ale tak ľahko prehliadnuť nedá, pretože nastúpi celá rada príznakov tehotenstva. Akokoľvek otravné či nepríjemné to môže v nasledujúcich týždňoch byť, vždy si skúste pripomenúť čo krásne vás čaká na konci týchto deviatich mesiacov.

Začiatkom druhého mesiaca už skutočne pocítite nevoľnosť, a je pravdepodobné, že budete často zvracať. Vo vašom tele sa toho veľa mení, dejú sa veľké hormonálne zmeny a vaše telo sa s tým ešte nestihlo úplne vysporiadať, preto musíte byť trpezlivá. Na záchod ale nebudete chodiť len kvôli zvracaniu. Je veľmi pravdepodobné, že budete tiež chodiť často močiť. Opäť za to môžu tehotenské hormóny, ktoré prebrali vládu nad vašim telom.

Akoby toho nebolo málo, z neznámeho dôvodu sa vám budú často meniť preferencie na jedlo. Niečo čo ste milovali zrazu nebudete môcť ani cítiť, a dávno neznášané jedlo budete teraz konzumovať na kilá. Je to veľmi prirodzené, takže najjednoduchšie bude sa týmto novým chutiam prispôsobiť.

Ďalšou zmenou pre vás môžu byť aj časté zmeny nálad bez konkrétneho dôvodu. To sa s vami pohrávajú veľké množstvá hormónov. No a ako by toto všetko nestačilo, vplyvom vyššie uvedených nepríjemností sa vám zníži chuť na sex v tehotenstve.

A ešte malá pripomienka. Ak ste doteraz neurobili zmeny vo vašom životnom štýle a nezačali sa správne stravovať, teraz je naozaj načase. Pre správny vývoj plodu je dôležité, aby ste prestali fajčiť, piť alkohol, či nebodaj užívať drogy. Nezabudnite ani na obmedzenie kofeínových nápojov. Všetky tieto látky totiž môžu spôsobiť menšie čí väčšie problémy pri vývoji vášho drobca, a to by ste skutočne nechceli mať na zodpovednosti.