Alkohol v tehotenstve

Ak ste tehotná, je možné, že sa pýtate sama seba, či je alebo nie je OK vychutnať si malý pohár vína, alebo si odpiť zo šampanského na oslavu Nového Roku. Rady, ktoré zrejme dostávate sa môžu líšiť čo je do značnej miery mätúce.

Môžete počas tehotenstva piť alkohol?

Niektorí lekári zastávajú názor, že by ste sa mala pitiu počas tehotenstva úplne vyhnúť, iní tvrdia, že príležitostné pitie alkoholu v malých množstvách by nemalo spôsobiť žiadnu škodu vášmu bábätku. Odporúčania vašich priateľov sa môžu taktiež líšiť. Nejedna kamarátka vám povie, že ona si v tehotenstve malé množstvo alkoholu vychutnala a všetko bolo v poriadku, iná poznamená, že je zbytočné riskantné.

Počas mnohých desaťročí lekári tvrdia, že časté pitie alkoholu vo väčších množstvách môže spôsobiť nesprávny vývoj dieťatka, ale potenciálne dopady pitia malého množstva neboli zistené. Súčasné štúdie Amerického štatistického úradu pre zdravotnícku starostlivosť (CDC) potvrdili, že jedna z 8 mamičiek v Spojených štátoch priznala pitie aspoň 1 alkoholického nápoja za mesiac.

Podľa rád lekárov je len na tehotnej žene, aby rozhodla, či bude piť v malých množstvách počas svojho tehotenstva, alebo vynechá alkohol úplne.

Koľko alkoholu v tehotenstve je príliš veľa?

Ako hovorí riaditeľ gynekológie v Luke’s Roosevelt Hospital v New Yorku, Jacques Moritz, MD, problém s pitím alkoholu počas tehotenstva je, že nebola stanovená hranica koľko presne je v poriadku a koľko je už príliš. Vedci bohužiaľ nemajú dostatok informácií o potenciálnych efektoch pitia alkoholu v jednotlivých etapách tehotenstva na to, aby mohli povedať, čo je bezpečné a čo už nie.

Naviac je veľmi náročné predpovedať, aký bude dopad pitia na jednotlivé ženy, pretože niektoré majú viacej enzýmov, ktoré odbúravajú alkohol, než iné. Ak má tehotná žena málo týchto enzýmov, môže byť alkohol pre jej bábätko nebezpečnejší než u iných mamičiek, pretože v tomto prípade cirkuluje alkohol v jej tele a v tele bábätka po dlhší čas.

Z dôvodu množstva neznámych a nepotvrdených faktov odborníci zväčša odporúčajú nepiť alkohol vôbec a upozorňujú, že žena, ktorá pije počas tehotenstva riskuje, že jej dieťatko bude trpieť vrodenými poruchami. Tie môžu byť ľahké, stredné, ale aj ťažké, a zahŕňajú oneskorený vývoj reči a jazykových schopností, poruchy učenia, abnormálne tvárové rysy, príliš malú hlavičku aj iné problémy.

Aký dopad má pitie alkoholu na moje dieťatko?

Keď pijete alkohol, ten rýchlo prechádza vaším krvným riečiskom, cez ktoré sa dostáva do placenty a tak zasiahne bábätko. To bohužiaľ odbúrava alkohol oveľa pomalšie ako vy, takže v konečnom dôsledku môže skončiť s vyšším množstvom alkoholu v krvi než vy samotná.

Pitie postihuje vaše dieťatko mnohými spôsobm. Zvyšuje riziko potratu, a smrti dieťatka pri pôrode. V menej vážnych prípadoch sa môže vaše dieťatko narodiť veľmi maličké, môže mať v budúcnosti problémy s učením, rečou, pozornosťou, jazykom alebo hyperaktivitou. Ďalšie štúdie zistili, že budúcim mamičkám, ktoré pili približne 1 drink za týždeň, sa narodilo dieťatko náchylnejšie na agresívne správanie častejšie než ženám, ktoré nepili vôbec. Naviac dievčatká, ktorých matky pili v tehotenstve alkohol sú častejšie mentálne labilné.

Vrodené poruchy alkoholového spektra“ je termín, ktorý experti používajú na opísanie rozmanitých prenatálnych chorôb spojených s alkoholom. Medzi tie najvážnejšie patrí vrodený alkoholový syndróm. Ide o celoživotnú poruchu spojenú s nesprávnym alebo nedostatočným rastom a vývojom (v maternici, po narodení alebo oboje). Medzi ďalšie dôsledky patrí zvýraznenie tvárových čŕt, srdcovo-cievne poruchy a poruchy centrálnej nervovej sústavy.