Náladovosť v tehotenstve

náladovosť v tehotenstve

Tehotenstvo ako také je kapitola Vášho života, ktorá je jedinečná, a na ktorú určite nikdy nezabudnete. Počas deviatich mesiacoch Vám ten malý človiečik, ktorý rastie vo Vašom brušku, zmení takmer celý život. Odrazu priberáte na váhe, rastie Vám bruško, ste unavená a slabá. Ako prvé si je treba však uvedomiť, že tento stav, kedy sa všetko okolo Vás mení, je úplne normálny a zažíva ho každá budúca mamička. Je to akási daň za to, že onedlho budete mať v náručí Vaše vysnívané malé bábätko. Predstava toho je naozaj pekná, cesta k nemu však dá tehotnej žene poriadne zabrať, ako fyzicky, tak aj psychicky.

Začatím obdobia tehotenstva sa u Vás spustí séria emócii. Radosť, plač, vzrušenie, strach, potešenie, znepokojenie. Je Vám to známe? Nie ste sama, náladovosť v tehotenstve prežíva každá žena.

Počas piatich minút budete schopná vystriedať smiech, plač, opäť smiech a opäť plač.

Čo spôsobuje náladovosť v tehotenstve?

Odpoveď je jednoduchá… Tehotenské hormóny. Hladiny estrogénu a progesterónu v začiatkoch tehotenstva nadmerne stúpajú. Významné zmeny v hladinách hormónov ovplyvňujú hladinu neurotransmiterov, čo sú chemické látky v mozgu zodpovedné za náladu. Najväčšie výkyvy nálad budete mať v prvom trimestri, konkrétnejšie v období od 6 týždňa až po 10 týždeň a potom opäť v treťom trimestri, keď sa Vaše bábätko bude pripravovať na pôrod.

Mimo iného, k zmene nálad môžu prispievať aj pocity a otázky, ktoré sa pýtate samej seba počas tehotenstva:

  • Budem dobrou matkou?
  • Bude moje dieťatko po pôrode v poriadku?
  • Ako ho správne vychovám?
  • Čítam správne knihy o vychovávaní dieťaťa?
  • Zvládnem sa finančne postarať o bábätko?
  • Zmení sa tým vzťah medzi mnou a mojím partnerom?
  • Robím správne veci aby som sa pripravila pre pôrod?

Ako by týchto neľahkých otázok bolo málo, mnoho žien pociťuje aj smútok a zarmútenie z myšlienok, že pribrali na váhe, alebo že sa cítia neatraktívne. Pridajme k tomu ešte aj príznaky tehotenstva akými sú nespavosť, nevoľnosti, zvracanie, bolesti a opuchy nôh, zvýšená alebo znížená chuť do jedla kŕčové žily alebo časté močenie a máme perfektný recept na rozhodenie emócii budúcej mamičky, ktorá je teraz ustráchaná s pocitom bezmocnosti.

Čo robiť proti náladovosti v tehotenstve?

Pokúste sa pripomínať si, že tieto stavy sú úplne normálne a bežné počas tehotenstva. Musela sa s nimi vysporiadať každá žena, ktorá čakala svoje malé bábätko. Vieme, že sa to ľahšie hovorí ako robí, ale možno Vám nasledujúci zoznam vecí, ktorý sme pre Vás pripravili pomôže:

  • Upokojte sa. Hneď teraz spravte hlboký nádych, a pomalý výdych. A ešte raz. Zabudnite na všetky domáce práce, ktoré musíte vykonať. Zabudnite na všetky prípravy, ktoré chcete vykonať, skôr než sa Vaše bábätko narodí. Času máte počas nasledujúcich deviatich mesiacoch naozaj dostatok. Namiesto toho buďte teraz tak trochu sebec a myslite na seba, upokojte sa, ľahnite si a zrelaxujte. Stres a nepokoj Vášmu rastúcemu bábätku nijak nepomôžu.
  • Partner po Vašom boku. Nedržte v sebe všetky tie emócie. Rozprávajte o tom so svojím partnerom, vyrozprávajte mu všetko, ako sa cítite, čo cítite, čo Vám vadí a naopak čo by Vám pomohlo. Nielen že sa Vám tým uľaví na duši, upevníte tak aj svoj vzťah s Vašim partnerom.
  • Robte niečo, z čoho máte radosť. Máte radi varenie? Kreslenie? Prechádzky po lese? Alebo možno niečo bláznivejšie? Nečakajte a vykročte do sveta s myšlienkou, že aj s rastúcim bruškom si to viete poriadne užiť. Byť tehotná neznamená len nudné ležanie doma na gauči. Osviežte svoj život možno aj novými aktivitami.
  • Správna životospráva. Nepochybne jedna z najlepších vecí, ktoré môžete zmeniť aj hneď teraz je rozhodnutie, že budete svoj život žiť zdravšie. To znamená zaradiť do svojho života pravidelný, aspoň 8 hodinový spánok, naučiť sa variť nové zdravé recepty, veľa čerstvej vody. Naopak, ak ste notorický fajčiar, nebodaj máte v láske alkohol, teraz je ten správny čas s tým seknúť. Neprospeje to ani Vám, a už vôbec nie Vášmu dieťaťu.