Jemné či mierne bolesti v podbrušku sú počas tehotenstva pomerne bežným javom, či už ide o tie v prvom, druhom alebo treťom trimestri. Podľa mnohých žien sa jedná dokonca o typický príznak tehotenstva hneď na začiatku, spoločne s vymiznutím menštruácie.
V prípade, ak sa spoločne s nimi neobjavujú nejaké problematické javy typu hnedý výtok alebo časté močenie, nie je treba sa príliš obávať. Na druhú stranu, ak sú príliš intenzívne, ak je bolesť bodavá alebo presne lokalizovaná, napríklad v ľavom či pravom podbrušku, treba už spozornieť. Môže ísť napríklad o rôzne infekcie alebo aj o zápal slepého čreva.
Čo je bolesť v podbrušku v tehotenstve a kedy sa objavuje
Štandardne možno prvé bolesti v podbrušku zaregistrovať už na začiatku tehotenstva počas prvých týždňov, kedy sa jemným pobolievaním môže prejaviť tehotenstvo ako také. Musí však ísť len o veľmi jemné alebo mierne bolesti, ktoré nemajú dlhodobé trvanie.
Najčastejšie sa objavujú v prvých týždňov a v prvom trimestri, no v rôznej podobe a z rôznych príčin sa môžu vyskytnúť aj neskôr. Vtedy sa prejavia napríklad občasným pichnutím, bolesťami v slabinách alebo jemným pobolievaním mierne dlhšieho trvania. Môžu za tým byť sťahy maternice, tlak plodu aj tráviace ťažkosti či tlak močového mechúra.
Pre prirodzené bolesti v podbrušku platia tieto vlastnosti:
- nie sú prítomné iné javy typu zmena výtoku z pošvy, krvácanie z pošvy, odtok plodovej vody alebo všeobecne nadmerné špinenie rôzneho charakteru
- nedochádza ani k únave, slabosti, pocitom na odpadnutie, nechutenstvu, zvracaniu, závratom a ani páleniu či bolesti počas močenia alebo častému močeniu
- bolesť nemení počas jedného intervalu svoj charakter, je stála, netrvá príliš dlho, samovoľne prejde a nie je lokalizovaná na ľavej alebo na pravej strane
Niekedy môže byť bolesť v podbrušku spojená aj s bolesťami v oblasti panvy alebo bolesťou v oblasti vaječníkov, čo býva najčastejšie dôsledkom zväčšujúcej sa maternice. Ide o prirodzený jav, ktorý sa objavuje skôr už v druhom alebo treťom trimestri.
V posledných týždňoch, konkrétne od 37. týždňa, môže bolesť spolu s kŕčmi už pripadať do kategórie Braxton-Hicksovych kontrakcií, ktoré sa ľudovo nazývajú aj „poslíčkovia“. Vo väčšine prípadov je však mierne pobolievanie prirodzené a bez nejakých rizikových následkov. Hneď na úvod môže byť v poriadku aj pichanie, kedy sa uhniezďuje vajíčko.
[sc name=“reklama“]
Čo znamená a aké príčiny má bolesť v podbrušku v tehotenstve
Okrem tých prirodzených a nerizikových bolestí podbruška však treba pamätať aj na niekoľko možností, kedy by ste mali pri bolestiach v oblasti podbruška spozornieť. Niekedy nemusí ísť ani o priveľmi intenzívne bolesti, skôr ide o ďalšie súvisiace symptómy k nim.
Tu sú situácie, kedy dochádza k bolestiam a čo znamenajú:
Príznak tehotenstva
Mierne pobolievanie, ktoré sa vyskytne v prvých týždňoch po skončení ovulácie, býva spoločne s ďalšími prejavmi typickým príznakom tehotenstva. Okrem pobolievania v podbrušku, ktoré sa vyskytne len na kratšiu dobu, no môže sa opakovať, patria medzi ďalšie typické príznaky tehotenstva aj vynechanie menštruácie, nevoľnosť a citlivé prsia.
Prirodzený postup tehotenstva
V ďalšom období, či už ide o prvý, druhý alebo tretí trimester tehotenstva, býva občasné a mierne pobolievanie typické. Môže ísť o zväčšovanie maternice, jemné sťahy maternice napríklad počas orgazmu, prirodzené fyziologické zmeny v panve alebo o zväčšenie objemu a váhy plodu. V tom poslednom prípade dochádza aj k bolestiam a tlaku v panve.
Problémy s tehotenstvom
Tehotenstvo môže mať nielen prirodzený priebeh, ale bohužiaľ, aj trocha komplikovaný. V tomto prípade nastávajú najčastejšie mimomaternicové tehotenstvo spojené s hnedým či červeným výtokom, samovoľný potrat s vaginálnym krvácaním, ktorý hrozí od 20. týždňa tehotenstva, preeklampsia s opuchmi alebo odtrhnutie či odlúčenie placenty.
Zápaly a infekcie
Pobolievanie v podbrušku spojené s bolesťami alebo pálením počas močenia a častejším močením je typickým príkladom zápalu v močovej sústavy a močových cestách, najmä pokiaľ ide o zápal močového mechúra. V prípade, že sa objavia zmeny farby výtoku, napríklad hnedý, žltý či zelený pošvový výtok, môže ísť aj o infekcie pohlavnej sústavy.
Tráviace ťažkosti
Často sprevádza ženy počas tehotenstva aj zápcha alebo nejaké tráviace ťažkosti vplyvom prejedenia sa alebo jednoducho len tým, že dochádza k typickým tehotenským nevoľnostiam. Pokiaľ však býva bolesť v podbrušku lokalizovaná na ľavom alebo pravom boku, treba rátať s tým, že sa môže jednať o problémy so žlčníkom alebo slepým črevom.
Predčasný pôrod
Poslednou možnosťou, kedy sa oblasti v podbrušku objavujú, je predčasný pôrod. O túto situáciu sa jedná vtedy, ak dochádza k bolestiam podbruška od 37. týždňa, tieto bolesti sú pravidelné a trvajúce aj viac hodín a spoločne s nimi sa objavujú aj bolesti spodného chrbta, zvýšenie napätia v panve, zmena výtoku z pošvy či vaginálne špinenie.
Prevencia bolesti v podbrušku
Úplne eliminovať akékoľvek bolesti v podbrušku nie je počas tehotenstva možné, no viete minimalizovať aspoň niektoré rizikové príznaky a prejavy spojené s komplikáciami urologického či tráviaceho typu. Ide hlavne o zníženie miery rizikových faktorov.
V tomto prípade to znamená znížiť riziko vzniku infekcie močového systému tým, že budete lepšie dbať na intímnu hygienu, minimalizujete výplachy pošvy, zmeníte kozmetiku za takú, ktorá neobsahuje rizikové chemické prísady a budete nosiť spodnú bielizeň nie zo syntetických materiálov, ale z tých prírodných, ideálne ak pôjde o bavlnenú bielizeň.
Zmierniť zápchu a bežné tehotenské tráviace ťažkosti môžete aj s pomocou vyššieho zastúpenia vlákniny v potravinách, napríklad so zeleninou, dôležité je aj ovocie.
Určitou formou prevencie môže byť aj to, ak sa rozhodnete ešte pred otehotnením absolvovať detailnejšie vyšetrenie zamerané na panvu a orgány v nej. Viete tak skôr identifikovať možné infekcie, zápaly, cysty alebo iné riziká na orgánoch reprodukčnej sústavy.
[sc name=“reklama“]
Čo robiť, ak nastane bolesť v podbrušku a kedy ísť za lekárom
Bolesť v podbrušku, ktorá nie je sprevádzaná inými rizikovými príznakmi alebo zmenami, nie je potrebné špeciálne riešiť, pokiaľ nie je príliš intenzívna, presne lokalizovaná na nejakú stranu a podobne. Ak by sa však opakovala často, je lepšie kontaktovať lekára.
Zároveň platí, že si treba všímať aj to, kedy sa takáto bolesť objavila. Pokiaľ to je príliš blízko k pôvodnému termínu tehotenstva, môže sa už jednať o prvé príznaky pôrodu, vtedy sa snažte identifikovať, ako často sa bolesť vracia a či ju nesprevádzajú aj kŕče. Ak sa bolesť opakuje pravidelne 5 a viac krát za hodinu, môže ísť o znamenie predčasného pôrodu.
Za lekárom treba bezpodmienečne ísť, ak sa objavujú aj:
- zmeny výtoku, ktorý bude buď hnedý, žltý alebo zelený, prípadne je intenzívnejší, vtedy sa jedná pravdepodobne o problém s infekciou vaječníkov či pošvy
- podobne sa môžu prejavovať aj stavy, kedy okrem bolesti v podbrušku pociťujete aj bolesti počas močenia alebo časté močenie, ide o zápaly močových ciest
- nechutenstvo, zvracanie, závraty, slabosť alebo sa objaví krvácanie z pošvy, v tomto prípade už ide o prejavy stavov, ktoré znamenajú riziko pre plod
Pokiaľ ide o zmiernenie bežných bolestí, tu môžu pomôcť napríklad teplý kúpeľ, jemné cvičenie na uvoľnenie nahromadených plynov a peristaltiku čriev, rovnako tak zvýšenie príjmu tekutín v rámci pitného režimu. Snažte sa tiež viac odpočívať cez deň.
Najčastejšie otázky súvisiace s bolesťou v podbrušku
Tak, ako aj iné bolestivé príznaky a prejavy, aj v prípade bolestí v panvovej oblasti sa mnoho žien obáva vždy toho najhoršieho. Ako rozoznať, že sa jedná o vážnejšiu príčinu, prípadne, môže byť ohrozený aj vývoj plodu? Takéto a podobné otázky sú naozaj časté.
Ak ide o najčastejšie kladené otázky a dotazy, sem patria:
Čo znamená, ak sa spolu s bolesťami objaví aj tvrdnutie brucha?
V prípade, že ide iba o sporadický príznak, ktorý nebýva príliš častý, nie je treba hneď panikáriť. Občasné stiahnutie brušnej svaloviny nie je rizikové a môže sa vyskytnúť pri nejakej fyzicky namáhavejšej činnosti. Na druhú stranu, ak sa objavuje často, aj v pokojovom stave a cítite aj nejaké kŕče, môže ísť už o prejav začínajúceho pôrodu.
Aké sú najčastejšie príčiny bolesti podbruška v druhom trimestri?
Zväčša sa jedná buď o tráviace ťažkosti, infekcie a zápaly urologického typu alebo o problémy s tzv. bolesťou guľatého väzu. Pod týmto pojmom sa myslí krátka ostrá alebo tupá bolesť, ktorá býva pociťovaná súčasne po oboch stranách podbruška alebo v oblasti slabín. Táto bolesť je spôsobená natiahnutím väziva, ktoré podopiera maternicu v panve.
Čo robiť, ak sa okrem bolesti podbruška objaví aj horúčka?
Hoci na prvý pohľad ide o vážny príznak, treba povedať, že zvýšenie telesnej teploty alebo horúčka indikuje „len“ nejaký zápal. V tomto prípade teda možno s pomerne vysokou pravdepodobnosťou vylúčiť riziko, že by sa jednalo o problémy s plodom alebo tehotenstvom, najčastejšie ide o infekcie a zápaly močových ciest alebo močového mechúra.