3. mesiac tehotenstva

Vitajte v treťom mesiaci úchvatnej, ale zároveň náročnej cesty zvanej tehotenstvo. Keď sa úspešne dopracujete na koniec tretieho mesiaca, budete mať oficiálne za sebou prvý trimester a teda tretinu celého tehotenstva. Je veľká šanca, že tehotenské príznaky sa zmiernia a hlavne, šanca na spontánny potrat sa markantne zníži.

Avšak ešte pred tým, než začneme oslavovať koniec tohto mesiaca, poďme sa spoločne pozrieť čo počas týchto týždňov čaká vášho drobca, ale aj vaše telo.

Vývoj plodu v 3. mesiaci tehotenstva

Pri vstupe do tretieho mesiaca tehotenstva sa váš drobec prestane volať embryo, a už bude oficiálne plod. Mimo iného mu či jej stvrdnú kosti a začne sa vo vašom brušku veselo spontánne hýbať. Ak sa ale tešíte, že pocítite kopanie svojho drobca už teraz, ešte zadržte. Vaša ratolesť je v tomto štádiu ešte tak malá, že tie pohyby ešte nemôžete cítiť.

A keď už sme pri tom, viete akú veľkosť plod počas tretieho mesiaca dosahuje? Váš drobec už má zhruba 10 centimetrov! Zaujímavé ale je, že jeho hlava tvorí polovicu veľkosti jeho tela. Mozog už sa totiž dosť rýchlo vyvíja a trup s končatinami ho dobehne neskôr.

Všeobecne vzaté, na konci tretieho mesiaca už bude mať váš drobec vyvinuté základné orgány, dokonca aj oči, uši, základy pre prsty na nohách a rukách a podobne. Dokonca už aj pohlavné orgány sa začínajú utvárať, ale pre lekára je ešte príliš ťažké zistiť pri vyšetrení, či je to dievčatko alebo chlapec. Čo už ale pre vášho lekára nebude také ťažké je počuť tlkot srdca vašej ratolesti, takže ak ste to doteraz nepočuli, pripravte sa na záplavu emócií.

Príznaky a symptómy

Určite vás zaujíma ako sa bude vyvíjať situácia ohľadom tých nepríjemných tehotenských príznakov, ktoré vás posledné týždne prenasledujú. Dobrou správou v tomto prípade je, že vaše telo už malo nejaký čas na prispôsobenie sa a postupne si na nápor tehotenských hormónov zvyká. Tou horšou správou ale je, že symptómy ešte určite nezmiznú, minimálne časť z nich s vami ešte ostane.

Čo sa týka zvracania a nevoľnosti, ak ste z tých šťastnejších žien, počas tretieho mesiaca už budú postupne ustupovať. Dokonca možno znova nadobudnete apetít, a to rovno väčší ako pred začiatkom tehotenstva. Ak ale šťastie nemáte, môže vás to mátať do štvrtého mesiaca. Pokiaľ sú ale nevoľnosti a zvracanie v takej miere, že vám komplikujú každodenný život, mali by ste sa o tom porozprávať so svojim lekárom, ktorý môže odporučiť lieky.

Novinkou bude, že si všimnete zaguľacovanie bruška, aj keď teraz to ešte skôr bude vyzerať, že ste sa len prejedli.

Čo sa týka častých a nevysvetliteľných zmien nálad, tie s vami zrejme ešte chvíľu ostanú, ale v štvrtom mesiaci už by ste ich badať nemali, minimálne nie v takej miere ako doteraz. A všeobecne platí, že ako náhle sa začnete opäť cítiť lepšie, mali by ste si určiť cvičebný plán – nemusí to byť nič náročné, ale udržiavať sa vo forme vám môže veľmi pomôcť pri pôrode, ale aj pri zhadzovaní popôrodných kilogramov. Veľa budúcich mamičiek sa často mylne domnieva, že cvičenie počas tehotenstva môže plodu uškodiť.

Samozrejme, vždy takéto veci treba konzultovať lekárom, ale vo všeobecnosti cvičenie budúcej mamičke I plodu len prospejú. Ba naopak, to povestné “jedenie za dvoch” je často troche prehnané a malo by sa obmedziť.