Kŕče v tehotenstve (Eclampsia)

eklampsia

Menej častá komplikácia, s ktorou má skúsenosti veľmi málo žien. Napriek tomu dokáže byť poriadne nepríjemná.
Pri skorej liečbe však kŕče zmiznú. Ako? To sa dozviete v dnešnom článku.

Čo kŕče v tehotenstve znamenajú?

Kŕče v tehotenstve (angl. eclampsia) sú zriedkavý, avšak závažný stav, ktorý spôsobuje záchvaty počas tehotenstva.

Tento stav je výsledkom nekontrolovanej alebo nevyriešenej „preeclampsie“, čo je stav charakterizovaný vysokým krvným tlakom, opúchaním a prítomnosťou bielkovín v moči.

Záchvaty, ktoré spôsobuje eclampsia, sú obdobia narušenej mozgovej aktivity, ktoré môžu spôsobovať zníženie pozornosti alebo násilné kŕče.

Podľa štatistík ju má každá 1 žena z 200.

Čo kŕče počas tehotenstva spôsobuje?

Hoci sa výskumníci snažia prísť na príčinu, nikto žiaľ  doteraz nevie zodpovedať čo je presným vinníkom tohto stavu.

Čo však vieme je, že akýmsi prekurzorom kŕčov v tehotenstve, teda eclampsie, je preeclampsia, medzi ktorej symptómy patrí vysoký krvný tlak.

Krvný tlak je sila krvi pôsobiaca na steny tepien. Ak je tento tlak vysoký, môže poškodiť tepny a ďalšie cievy. Poškodenie tepien potom môže obmedziť prietok krvi a vytvoriť opuch v cievach mozgu. Ak tento opuch narušuje schopnosť funkcie Vášho mozgu, môžu sa objaviť záchvaty.

Aké sú symptómy?

Ako už možno aj z názvu článku vyplýva, príznakmi eclampsie, teda kŕčov počas tehotenstva nie sú záchvaty a kŕče.

Zvyčajne sa objavujú blízko termínu pôrode alebo priamo pri pôrode. Možné sú však aj popôrodné záchvaty, ktoré sa môže vyskytnúť počas 48 hodín po narodení dieťaťa. Mimo iné príznaky patrí aj :

Eclampsia (kŕče v tehotenstve) a Vaše bábätko

Hoci to neznie veľmi dobre, kŕče v tehotenstve môžu mať určitý negatívny vplyv. Vyplýva to z toho, že kŕče pôsobia na placentu, čo je orgán zodpovedný za dodávku kyslíka, krvi a výživných látok pre plod. Keď vysoký krvný tlak utlmí prietok krvi, môže sa stať, že placenta nebude fungovať tak dobre, ako má fungovať má. Prejaviť sa to môže na nízkej pôrodnej váhe bábätka alebo inými zdravotnými problémami. Závažnosti s placentou si často vyžadujú predčasný pôrod pre zdravie a bezpečnosť dieťaťa.

Ako sa diagnostikuje eclampsia?

  • Krvné testy. Váš vyšetrujúci lekár Vám môže urobiť niekoľko druhov krvných testov na zistenie Vášho stavu. Jedným z týchto testov je aj zistenie hodnoty hematokritu, čo je ukazovateľom množstva červených krviniek vo vašej krvi.
  • Test na kreatinín. Kreatinín je odpadový produkt vytváraný svalmi. Na jeho filtráciu sú použité obličky, ktorých úlohou je vyfiltrovať kreatinín z krvi. Niekedy to však nefunguje tak správne, ako by to malo, a v krvi je zvýšená hodnota kreatinínu, čo môže byť príznakom preeclampsie.
  • Test moču. Pri tomto teste sa zisťuje prítomnosť bielkovín v moči.

Ako sa liečia kŕče v tehotenstve?

Jedinou možnou cestou ako vyliečiť eclampsiu (kŕče v tehotenstve) a preeclampsiu je pôrod. Ak Vám doktor diagnostikuje preeclampsiu, odporučí Vám lieky, ktoré zabránia výskytu kŕčov. Ak však už kŕče máte, je možné priviesť bábätko na tento svet skôr. Väčšinou sa jedná o obdobie medzi 32 a 36 týždňom tehotenstva, ak lieky, ktoré Vám predpísal doktor nemajú priaznivé účinky.

Dodržiavanie predpísaného dávkovania liekov, ktoré Vám odporučil lekár, dostatok odpočinku a monitorovanie Vášho stavu je teda nevyhnutné pri snahe vyliečiť kŕče v tehotenstve (eclampsia).