Bolesti hlavy v tehotenstve

bolest-hlavy-v-tehotenstve

Otehotnenie je spojené s neustálou bolesťou hlavy. Doslova neustálou. (Môžete sa na to pozerať ako na prirodzený spôsob, ktorým vás príroda pripraví na rodičovstvo – hlavne, keď vaše deti dovŕšia teenagerský vek.) Problémom bolesti hlavy v tehotenstve je však fakt, že sa nemôžete spoľahnúť na bežné prípravky, ktoré ste zvyknutá používať.

Bolesti hlavy a migrény pocítite hlavne v prvomtreťom trimestri.

Čo spôsobuje bolesť hlavy v tehotenstve?

Počas prvého trimestra sú príčinou hlavne toľkokrát spomínané hormonálne zmeny a zvýšené množstvo krvi vo vašom tele. Môžu sa postupne zhoršovať prílišným stresom, zlým držaním tela alebo zmenami zraku.

Ďalšie príčiny spôsobujúce migrény v tehotenstve:

  • Nedostatok spánku
  • Nízka hladina krvného cukru
  • Dehydratácia
  • Vynechanie kofeínu (pokiaľ ste naň boli zvyknutá)
  • Stres

Migrény sú trochu odlišné od bežnej bolesti hlavy. Na rozdiel od nej spôsobujú migrény pulzujúcu bolesť, zvyčajne po stranách hlavy v okolí spánkov. Približne 16 % žien zažije prvú migrénu počas tehotenstva. Je paradoxné, že mnohé ženy, ktoré mali skúsenosť s pravidelnými migrénami pred otehotnením, pocítia práve v tomto období úľavu. Iné majú rovnaké problémy tak pred ako po oplodnení. Ak ste tehotná a pozorujete u seba znaky migrény je vhodné rozobrať túto tému s vaším lekárom, ktorý vám odporučí vhodné lieky a liečbu migrény.

Migrény v treťom treimestri bývajú zväčša spojené so zlým držaním tela (keďže vaša hmotnosť sa rapídne zvýši a tým sa aj presunie ťažisko vášho tela do chrbtovej oblasti, bolesti chrbta sú tak spojené s menej či viac častou migrénou). V treťom trimestri môžu byť ale tieto problémiy spôsobené aj závažnejšími ochoreniami ako napr. preeklampsia (vysoký krvný tlak v tehotenstve).

Čo môžete robiť proti migréne v tehotenstve?

Prevencia

Ako sa hovorí, najlepším liekom je prevencia. Ako ale môžeme predísť bolesti hlavy v tehotenstve?

  • Venujte pozornosť správnemu držaniu tela v 3 stimestri. Snažte sa nehrbiť, nechodiť prehnutá, alebo sa príliš nenakláňať v práci, hlavne nie na dlhý čas.
  • Dostatočne oddychujte a relaxujte. A to hlavne v prvom a treťom trimestri. Ale pozor, nespite príliš. Príliš dlhý spánok je pre vás tak nezdravý ako príliš krátky. Odporúča sa spať denne okolo 8 hodín.
  • Cvičte.
  • Jedzte vyváženú a zdravú stravu, ktorá obsahuje všetky živiny tak pre vás ako pre vaše bábätko. Niektoré jedlá ako napr. čokoláda, syr, zmrzlina alebo polotovary môžu byť príčinou bolesti hlavy. Odporúčame pozorovať samú sama, prípadne využiť metódou pokus-omyl a následne vylúčiť škodlivé potraviny z vášho jedálnička
  • Môžete vyskúšať teplé alebo studené obklady hlavy.
  • Jedzte pravidelne. Nízky krvný cukor, ktorý je výsledkom vynechávania jedál počas dňa je jednou z príčin bolesti hlavy. Vždy si nechávajte vo svojej kabelke kúsok celozrnného pečiva, oriešky alebo cereálnu tyčinku pre prípad núdze.
  • Pri vynechaní kofeínu postupujte radšej pomalšie. Rýchle vynechanie kofeínu z vašej diéty môže spôsobiť naozaj nepríjemné bolesti hlavy, a to aj v prípade, že nepijete kávu vo veľkých množstvách a pravidelne.
  • Dýchajte čistý a svieži vzduch. Vyhýbajte sa zatuchnutým, dusným miestam a silným zápachom (budete na ne oveľa citlivejšia).Taktiež vrstvite oblečenie, ktoré môžete ľahko vyzliecť či obliecť podľa potreby. Trávite väčšinu času vnútri? Spravte si pauzu niekoľko krát za deň a vyjdite na čerstvý vzduch (ak to nie je možné, aspoň si otvorte okno a častejšie vyvetrajte).
  • Vyhľadávajte ticho a pokoj. Veľký rozruch a hluk sú ďalšími z príčin bolesti hlavy a migrény. Ak ste veľmi citlivá na hluky môžete skúsiť obmedziť návštevy obchodných centier, diskoték, preľudnené reštaurácie, koncerty. Ak je hlučná vaša práca, skúste sa porozprávať s vaším zamestnávateľom, alebo požiadajte o preloženie do pokojnejšieho prostredia, ak je to možné.
  • Vyskúšajte alternatívne metódy. Veľmi populárna je napríklad jóga pre budúce mamičky, meditácie alebo dychové cvičenia- hocičo čo vám pomôže zrelaxovať. Môžete taktiež vyskúšať alternatívnu medicínu ako napr. akupunktúru, akupresúru alebo prenatálne masáže.

Ak vaše bolesti trvajú dlhšie ako 4 hodiny a sú sprevádzané napr. zvýšenou telesnou teplotou, zmenami zraku, náhlym priberaním na váhe, opuchmi tváre alebo rúk, kontaktujte svojho lekára.

Riešenie konkrétnych prípadov

Ako bojovať s bolesťou hlavy ak sa vám nepodarilo predísť jej ? Nižšie vám ponúkneme niekoľko tipov ako bojovať proti konkrétnym situáciám, v ktorých sa môžete ocitnúť.

Bolesť a napätie v hlave, migrény

Ľahnite si na pár minút a odpočívajte v tmavej tichej miestnosti. Ak sa práve nachádzate v práci, skúste zatvoriť oči a vyložte si nohy na vyvýšené miesto aspoň na 15 minút. Prípadne položte studený až ľadový obklad zo zadnej časti krku aspoň na 20 minút a relaxujte.

Upchaté dutiny a bolesť hlavy

Aby ste uvoľnili preťaženie, skúste inhalovať vodnú paru, prípadne použiť zvlhčovač vzduchu na zvýšenie vlhkosti v miestnosti. Môžete taktiež aplikovať horúce a studené obklady na boľavé miesto, meniť ich každých 30 sekúnd, celkom počas 10 minút približne 4-krát za deň. Pite veľa tekutín (hlavne čistej neperlivej vody, bylinných čajov), ktoré napomôžu rozprúdeniu a zbaveniu sa hlienov. Poraďte sa s liečbou s vaším doktorom, ktorý vám taktiež odporučí, ktoré nosové kvapky sú pre vás vhodné.

Proti všetkým druhom bolesti hlavy v tehotenstve

V tehotenstve by ste nemali používať ibuprofen (mala by ste sa tiež poradiť s užívaním aspirinu počas vášho tehotenstva). Jedným z liekov, ktoré sú vhodné aj pre tehotné ženy je napr. acetaminophen (Tylenol). Aj napriek tomu sa však uistite a poraďte so svojím lekárom. Ďalším z používaných medikamentov vhodných pre tehotné mamičky je paracetamol. Je však taktiež možné požiť len obmedzené množstvo. Nikdy nejedzte žiadne lieky proti bolesti bez predchádzajúcej konzultácie s vaším lekárom.

Faktom je, že väčšina druhov bolesti hlavy počas tehotenstva je síce nepríjemná, ale úplne neškodná. Ak je však vaša bolesť sprevádzaná nezvyčajnými príznakmi ako napr. rozmazaný zrak, náhle a časté zvracanie, opuchmi, zápalmi atď., kontaktujte vášho lekára.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *