6. mesiac tehotenstva

Čas skutočne rýchlo letí keď sa tešíte na potomka, a tak už sa dostávame ku koncu druhého trimestra vášho tehotenstva. Určite vás zaujíma ako sa v tomto mesiaci darí plodu a aké výzvy čakajú vaše telo. Všetky tieto informácie sa dočítate v nasledujúcom článku. Faktom ale zostáva, že sa ani nenazdáte a nedovidíte si na nohy s tak veľkým bruškom. Od toho stavu už je to len chvíľa, a vy budete rodiť. To je zvláštna predstava, však?

Vývoj plodu v 6. mesiaci tehotenstva

Možno to neradi počujete, ale spomínané lanugo. Teda, že vrstva jemných chĺpkov na pokožke vášho drobca sa v tomto mesiaci ešte stmaví. Taktiež tá zvláštna mazľavá vrstva na pokožke drobca ešte zhrubne. Spolu s lanugom dostatočne ochránia plod a pomôžu mu tak so zdravým vývojom.

Ako sme už ale písali, nemusíte sa báť, že by sa vaše dieťatko pri pôrode skôr podobali opici ako človeku. Obe tieto nepríjemne vyzerajúce záležitosti zmiznú z tela plodu zhruba v ôsmom mesiaci tehotenstva. To ale znamená, že ak budete rodiť predčasne, môžete vernix I lanugo zažiť na vlastne koži. Ale stále platí, že telo vášho drobca sa toho do pár dní po narodení zbaví.

Nové schopnosti

Čo sa týka ďalšieho vývoja plodu, koniec druhého trimestra môžeme označiť ako dokončovaciu fázu. Dovyvíjajú sa posledné drobnosti ako napríklad obočie. Potom už sa drobec bude sústrediť len na rýchly rast, aby sa mohol narodiť čo najviac silný a sebestačný.

Od tohto obdobia si tiež začína nacvičovať kopanie a naťahovanie rukami, ako aj dýchanie, otváranie a zatváranie očí, či cucanie. A ak premýšľate nad tým, ktorým smerom je v súčasnosti plod natočený, teda či má hlavičku dolu alebo hore, obe možnosti sú pravdepodobné. Plod má totiž okolo seba dostatok plodovej vody aby sa mohol viac-menej voľne v bruchu otáčať.

A okrem toho, že váš milovaný potomok naberá nové schopnosti a jeho telo sa veľmi rýchlo vyvíja, tak naberá aj na veľkosti. Na konci šiesteho mesiaca totiž dosiahne 30 centimetrov a váhu až 600 gramov. Niektoré bábätká sa narodia už v tomto období, a väčšinou nemajú veľkú šancu na prežitie. Veľmi ale záleží na rôznych faktoroch, ako napríklad zdravie matky.

Príznaky v 6. mesiaci tehotenstva

Nachádzate sa v tom štádiu vášho tehotenstva, kedy opäť prichádza niekoľko nepríjemných príznakov a opúšťa vás pokojné obdobie druhého trimestra.

Ak ste ale boli z tých menej šťastných, tak ste pokoj nemali ani v druhom trimestri. Každopádne, vaše telo vás moc šetriť nebude a môžete zažívať skutočne nepríjemné dni. Preto odporúčame (ak ste sa rozhodli vedieť pohlavie potomka už pred pôrodom) usporiadať nejakú oslavu s priateľmi, či udalosť podobného charakteru. Pomôže to aby ste si zamestnali myseľ a nemuseli ste toľko myslieť na to, ak sa cítite.

Nepríjemné novinky

V šiestom mesiaci tehotenstva vás môžu, a zrejme aj budú, trápiť tieto veci: zapálené či krvácajúce ďasná, zápcha, pálenie záhy, kŕčové žily či hemoroidy (ktoré sú v podstate typom kŕčových žíl), a kŕče v nohách. Môžete mať lepšie dni, kedy sa príznaky tak prejavovať nebudú, alebo naopak oveľa horšie dni, kedy budete chcieť len ležať a jesť niečo dobré.

Niet divu, že budete chcieť jesť. Vaše telo v súčasnosti priberá zhruba rýchlosťou pol kila za týždeň, aby plodu zabezpečilo všetky potrebné živiny. A v rámci tohto priberania budete určite aj viac unavená. Predsa len, plod vo vás nezadržateľne rastie a vaše telo robí čo môže, aby vášho drobca poriadne pripravilo na cestu na svet. Nezabúdajte preto dodržovať správne stravovanie v tehotenstve.