7. mesiac tehotenstva

Vitajte v článku, ktorý poradí ako zvládnuť už siedmy mesiac tehotenstva. Vstupujete už do tretieho trimestra čo znamená, že zanedlho sa môžete tešiť na stretnutie s vašim drobcom. Zrejme vás začnú trápiť príznaky, ktoré ste doteraz nezaznamenali. Je to spôsobené tým, že vaše bábo rastie veľmi rýchlo a začína vám svojou veľkosťou komplikovať bežný život. Ako už zrejme sama cítite, je najvyšší čas plánovať si materskú dovolenku a premýšľať nad pôrodným kurzom.

Vývoj plodu v 7. mesiaci tehotenstva

Pohyby

Vás plod už je v tomto mesiaci dobre vyvinutý a čoraz viac pripomína bežné krásne dieťatko. Čo sa týka jeho pobytu vo vašom bruchu, tak to tam už začína byť pre neho či pre ňu pomerne tesné. Tým, že plod už je pomerne veľký, tak priestor na hýbanie sa je značne menší. Z tohto plynie, že už nebudete cítiť žiadne jeho náhle a pomerne silné kopy či päste, ale skôr nepokojné mrvenie sa. V tomto období sa tiež váš drobec naučí hýbať hlavou dohora a dole. Je to pomerne automatická schopnosť a vyvinie sa prirodzene.

Vnímanie okolia

Okrem toho, že váš drobec rýchlo rastie, sa mu aj zlepšujú schopnosti súvisiace s vnímaním okolia. Okolo siedmeho mesiaca už totiž plod počuje a rozoznáva zvuky vášho tela – napríklad tlkot srdca či zvuky tráviaceho traktu. Taktiež plod začína rozoznávať svetlo a tmu, takže si môže začať prispôsobovať spánkový cyklus aj podľa tohto. A dokonca už vie plod rozoznať aj niektoré hlasné zvuky zvonku. Je to ale zrejme podobný pocit, akoby ste niečo počuli keď ste pod hladinou vody v bazéne.

Ďalšie novinky

Drobec nadobúda dokonca i mihalnice a začína sa mu pod kožou ukladať tuk. A pokiaľ už viete, že čakáte chlapca, tam by mu v tomto období mali poklesnúť semenníky, aby boli tam, kde po narodení majú byť. A aké je vlastne vaše bábo už veľké? V siedmom mesiaci môže dosiahnuť hmotnosť vášho plodu až 1 kilogram, a čo do výšky môže dosahovať 35 cm. A to už je teda niečo! Dokonca, pokiaľ by sa dieťa narodilo predčasne v tomto období, už by nemalo mať problém prežiť bez lekárskej pomoci.

Dobré rady

Siedmy mesiac je zároveň ten, v ktorom je rozumné začať premýšľať nad rôznymi praktickými náležitosťami. Napríklad, poznáte Váš termín pôrodu a viete už presne kde budete rodiť? Máte vybavenú materskú dovolenku? Taktiež, ak si myslíte, že by ste to potrebovali, by ste mohli ísť na kurz zaoberajúci sa zvládnutím pôrodu, alebo zvládnutím prvých týždňov ako matka. Taktiež, ak máte chuť, usporiadajte oslavu a dostanete od kamarátok či známych mnoho užitočných vecí do výbavičky.

Príznaky v 7. mesiaci tehotenstva

Od tohto bodu až do pôrodu sa váš stav bude zrejme už len komplikovať. Predsa len, vaše telo podlieha zväčšujúcej sa záťaži. Aj preto môžete očakávať zväčšujúcu sa únavu. Mimo toho sa tiež pripravte na možné kŕče v rukách i nohách. Okrem toho, hormón relaxín prevezme vo vašom tele kontrolu. Jeho úlohou je uvoľniť vaše telo a svaly v ňom, aby zjednodušil pôrod. Z tohto dôvodu sa ale budete cítiť až neprirodzene uvoľnená a malátna. Nuž a okrem toho sa pripravte na možné Braxton Hicks kontrakcie, teda falošné kontrakcie, ktorými sa telo pripravuje na pôrod.