4. mesiac tehotenstva

Môžete si pogratulovať, že ste to zvládli až potiaľto. Cez tie tri predchádzajúce mesiace si totiž vaše telo prešlo obrovskými zmenami, čo vám ale nemusíme pripomínať, pretože sa to určite prejavilo nepríjemnými príznakmi.

V štvrtom mesiaci tehotenstva ale vstupujete do druhého trimestra, a to by malo byť pre vás oveľa príjemnejšie obdobie. Tak sa môžete začať tešiť, že nepríjemnosti už budú len ustupovať, aspoň na nejaký čas. Ako to bude teda vyzerať s vaším telom a vývojom drobca?

Vývoj plodu v 4. mesiaci tehotenstva

Váš drobec teda stihol za ten mesiac poriadne podrásť, pretože na konci štvrtého mesiaca už môže mať až 16 cm. To už si viete predstaviť, nie? A ako sa stihol vyvinúť… už mu pravidelne bije malinké srdiečko, produkuje svoj vlastný inzulín, dokonca vylučuje do plodovej vody malé množstvo moču. Od tohto mesiaca tiež preberá zodpovednosť za vývoj plodu novo vyvinutá placenta, čo je pre bábo skvelé.

Poďme si to teda zrekapitulovať. Polovicu veľkosti plodu dočasne tvorí hlava, pretože mozog sa rýchlo vyvíja. Plod už má končatiny a dokonca aj prsty, tiež má vyvinutú tvár a uši. Ba dokonca, v štvrtom mesiaci drobec oči otvorí! Len si predstavte to malé rozkošné telíčko s drobnými očami. A keď si takto predstavujete plod v brušku, určite si cmúľa palec, je to tak? Vo štvrtom mesiaci totiž plod nadobudne saciu schopnosť a tú si bude až do pôrodu pilne precvičovať na svojom palci.

Príznaky v 4. mesiaci tehotenstva

Ako sme spomínali, čo do tehotenských príznakov je štvrtý mesiac zlomový – väčšina z vecí, ktoré vás trápili doteraz, by mali zmiznúť, alebo aspoň ustúpiť. Už by ste nemali zažívať vracanie, aj keď nevoľno vám ešte vždy trochu môže byť. A keďže sa upokoja aj nové hormóny, už nebudete potrebovať chodiť tak často močiť. Moc sa ale netešte, pretože ako náhle drobec podrastie, začne vám tlačiť na močový mechúr a vy budete v tej istej situácii znova. S týmto ale ešte počkáme do tretieho trimiestra.

Bolesť prsníkov

Čo sa týka bolesti prsníkov, tá taktiež ustúpi, aj keď nie úplne. Predsa len, vaše prsia pomerne rýchlo rastú, pretože sa pripravujú na produkciu mlieka, a tento proces je z povahy veci aspoň mierne bolestivý.

Zmeny nálad

Určite vás tiež poteší fakt, že časté zmeny nálad vás na čas opustia (v treťom trimestri sa môžu znova vrátiť) a vy sa zrazu začnete znova cítiť ako človek. Nuž  a okrem toho, keďže ustupuje rada nepríjemných pocitov a vám už je všeobecne lepšie, môžete sa tešiť aj na návrat vašej chuti na sex. To určite ocení i partner.

Nové príznaky

Ak sa pýtate na nové príznaky, máte pravdu, nejaké pribudnú. Z tej pozitívnej strany je to fakt, že v štvrtom mesiaci už možno pocítite jemné kopanie drobca vo vašom brušku, a pri vyšetrení už by ste určite mali počuť jeho či jej tlkot srdca. A to, či to bude dievčatko alebo chlapec, už by malo byť v tomto období zhruba jasné podľa vyšetrení. Tie ale ešte stále nemôžu byť stopercentne spoľahlivé. Akokoľvek to ale s drobcovým pohlavím je, ku koncu štvrtého mesiaca už bude okoliu viditeľné, že čakáte vôbec nejakého drobca. Aj kvôli tomu je toto pre väčšinu žien správna doba na nakupovanie tehotenského oblečenia.