Prvý mesiac tehotenstva

Vitajte v sérii našich článkov, ktoré sa budú venovať osobitne každému jednému mesiacu tehotenstva. Dozviete sa ako sa vaše budúce dieťatko vyvíja, aké príznaky vás čakajú či čo by ste mali do pôrodu zariadiť.

Nasledujúcich deväť mesiacov bude veľmi náročných a bežný život ako ho poznáte sa vám zmení na nepoznanie. Ale všetky mamičky sa nakoniec po pôrode zhodnú na tom, že to určite stálo za to. Predsa len, vynosiť vo svojom tele niečo, čo je na začiatku malé ako špendlíková hlavička a pri pôrode je z toho zdravé veľké bábätko, to je skutočný zázrak života.

Čo deje v tele počas 1. mesiaca tehotenstva

Hneď na začiatok by sme si mali niečo vyjasniť. Keď sa bavíme o prvom mesiaci tehotenstva, v skutočnosti tým myslíme len zhruba 2 týždne, počas ktorých ste skutočne tehotná. Zmiatli sme vás? Ihneď to vysvetlíme. Tehotenstvo sa totiž počíta od prvého dňa vašej poslednej menštruácie (po tejto už 9 mesiacov menštruovať nebudete). Je to kvôli tomu, že často sa nedá presne určiť deň počatia, a tak lekári potrebovali nejaký univerzálny spôsob výpočtu.

Ku samotnému tehotenstvu potom dochádza zhruba dva týždne po spomínanom prvom dni menštruácie, kedy nastane tzv. ovulácia, teda zhruba 2 dni, kedy je ženské vajíčko pripravené na oplodnenie. Ak má žena v tých dňoch pohlavný styk a všetko ide ako má, do 24 hodín po styku je vajíčko oplodnené. Takéto vajíčko potom putuje do maternice, kde sa prichytí na jej stenu, ktorá sa na tento moment pripravovala. Ak je schopné sa tam udržať, začne sa vyvíjať a o 9 mesiacov ste mamou.

Zatiaľ sa ale tomuto miniatúrnemu zhluku buniek hovorí blastocyst, a má veľkosť sotva 0.1 – 0.2 milimetra. Ako náhle sa tento váš drobec uhniezdi v maternici, začne sa v tele ženy tvoriť hormón HCG, ktorého prítomnosť v moči zaznamenávajú bežné tehotenské testy. Inými slovami, na konci prvého mesiaca už sa z testu dozviete, či ste skutočne tehotná.

Pre väčšinu žien je to aj z tohto dôvodu práve prvý mesiac, v ktorom zistia, že čakajú dieťa. A aj keď ste sa možno už s partnerom dávno snažili počať, uvidíte, že budete veľmi prekvapená a vykoľajená aj tak. Hneď po tom sa niektoré ženy rozhodnú povedať o tejto novinke celému svojmu okoliu, pretože chcú svoju radosť zdieľať. Iné ženy sa ale rozhodnú počkať z opatrnosti. V prvých troch mesiacoch je pomerne reálna šanca, že žena dieťatko potratí. Akokoľvek sa ale rozhodnete, toto je vaše rozhodnutie a ostatní ho budú musieť plne akceptovať.

Príznaky a symptómy

Aj keď je prvý mesiac ešte dosť skoro na to, aby sa na vašom tele začali ukazovať nejaké príznaky tehotenstva, niektoré veci sa už predsa len začnú meniť. Napríklad vás už môže začať otravovať tá neslávne známa ranná nevoľnosť, ktorá sa ale bohužiaľ vôbec nedeje len ráno. Taktiež, zmenou hormónov vo vašom tele sa skôr či neskôr udeje nepríjemná zmena. Budete nútená chodiť často na záchod.

To ale zďaleka nemusí byť všetko. Niektoré ženy už v takto skorom štádiu tehotenstva nadobudnú nechuť ku určitým typom jedál. Na druhej strane začnú obľubovať veci a chute, ktoré sa u nich predtým nevyskytovali. Tak isto vás zrejme bude trápiť citlivosť či bolesť prsníkov a nadmerná únava. O všetkom tomto a ďalšom sa ale porozprávajte so svojim gynekológom, ktorý by vám mal na začiatku tehotenstva urobiť veľmi podrobné vyšetrenia.