1. a 2. týždeň tehotenstva – Ste na úplnom začiatku

Gratulujeme!

Počatie je úžasne vzácna vec a práve vy ste zrejme tými šťastnými rodičmi, ktorí majú tú jedinečnú príležitosť priviesť na svet nový život. Zatiaľ však na obzore nie je žiadne bábätko, dokonca ani len embryo.

V ženskom tele aktuálne čaká jedno vajíčko a hromada spermií na svojich pozíciách, aby za prvý a druhý týždeň tehotenstva došlo k ovulácii – teda k uvoľneniu zrelého vajíčka pripraveného na to, aby mohlo byť oplodnené spermiami.

Vaša maternica sa práve pripravuje na príchod oplodneného vajíčka, a to a napriek tomu, že si ešte najbližší mesiac nebudete istí, či k oplodneniu skutočne došlo. Viac sa dozviete nižšie.

Prvý a druhý týždeň – Ako ďaleko ste od pôrodu?

Ak sa nachádzate v prvom alebo druhom týždni tehotenstva, čo nemôžete naisto vedieť, ste v 1. mesiaci tehotenstva a 1. trimestri. Pôrod teda nastane o 8 mesiacov.

>> Tretí týždeň tehotenstva

V skutočnosti ešte ani nie ste tehotná

Prakticky ešte nie ste tehotná, aj keď sa toto obdobie už nazýva prvými dňami tehotenstva. Začiatkom tehotenstva sa považuje chvíľa, kedy sa spermia stretne s vajíčkom. Pre vášho lekára je však veľmi náročné presne určiť moment, kedy táto situácia nastane.

Je ľahké určiť prvý deň vynechanej menštruácie, no presný deň ovulácie je ťažší oriešok. Všetko navyše komplikuje fakt, že spermie od vášho partnera sa vo vašom tele môžu zdržovať niekoľko dní, kým sa k nim vyplaví vajíčko. A platí to aj opačne, vajíčko na „meškajúce“ spermie takisto vydrží čakať, až do 24 hodín.

[sc name=“reklama“]

Všetky tieto faktory teda robia v meraní dátumov začiatkov tehotenstva poriadny neporiadok. Aby sa teda nastolili nejaké univerzálne pravidlá, väčšina lekárov používa prvý deň vašej poslednej menštruácie ako štartovaciu čiaru pre 40-týždňové tehotenstvo. Ak ste stále zmätená, predstavte si to ako taký náskok. Vašich 40 týždňov začína bežať ešte predtým, než sa dieťa počne. K tehotenstvu tak príde neskôr, než sa začnú merať tehotenské týždne.

Vaše telo v 1. a 2. týždni tehotenstva

Ako je vysvetlené vyššie, v prvých dňoch tehotenstva prakticky ešte nie ste tehotná. Ak si teda pokladáme otázku, čo sa deje v prvých týždňoch tehotenstva, pravdepodobne vám teraz skončila posledná menštruácia – teda, posledná na najbližších 9 mesiacov.

Sliznica vašej maternice sa zmenšuje, pričom miznú posledné zvyšky predchádzajúceho (neoplodneného) vajíčka. To však nie je všetko. Začína totiž nový cyklus. Ten, ktorý bude pre vaše tehotenstvo tým šťastným.

Vo vašom menštruačnom cykle zohráva úlohu komplikovaná symfónia hormónov, ktoré spoločne spolupracujú. Ako prvý začne pôsobiť FSH, teda folikulostimulačný hormón. FSH stimuluje folikuly, aby dorástli, keďže sa to niektorým darí rýchlejšie než ostatným. Folikul je teliesko vo vaječníkoch, ktoré obsahuje vajíčko a každý mesiac sa jeden z folikulov stane dominantným – a jeho vajíčko putuje do maternice ovulovať.

Keď folikuly dospievajú, produkujú ďalší hormón, estrogén. Ten ma na starosti dve úlohy.

  1. núti maternicu, aby jej znovu zhrubla sliznica,
  2. keď sa dosiahne dostatočne vysoký level estrogénu, aktivuje sa ďalší, tretí hormón, luteinizačný.

Prísun LH, teda luteinizačného hormónu, donúti, aby sa vajíčko z dominantného folikulu dostalo von cez stenu vaječníku. Inými slovami dochádza k uvoľneniu vajíčka schopného oplodnenia – toto je to, čo poznáme pod pojmom ovulácia. K ovulácii zvyčajne dochádza za 24 až 36 hodín po prísune luteinizačného hormónu.

Vajíčko následne putuje cez vajíčkovod do maternice, kde sa stretne so spermiou, ktorá vajíčko premení na dieťatko vo výrobe a celý tehotenský proces sa konečne môže začať, aj keď máte technicky prvé dni už dávno za sebou. Presne tak – aj keď to znie neuveriteľne, odpočítavanie týždňov do pôrodu začína už počas menštruácie pred počatím, aj napriek tomu, že sa vajíčko a spermia ešte vôbec nestretli.

Symptómy

  • výkyvy telesnej teploty
  • zvýšené množstvo slizu v krčku maternice

[sc name=“reklama“]

Na čo treba myslieť

Aj keď ešte neviete, či ste definitívne tehotná, teraz je ten správny čas na zistenie všetkých možných anamnéz, ktoré máte vo vašej rodine. Je pokojne možné, že vám gény od generácii vzdialeného príbuzného komplikujú počatie, preto sa radšej popýtajte rodičov či prarodičov, či o niečom netušia.

S lekárom sa takisto porozprávajte o liekoch, ktoré beriete. Povedzte mu o prípadnom fajčení či požívaní alkoholu alebo drog. A samozrejme, lekára navštívte aj preto, aby ste zistili, že ste plne pripravení na tehotenstvo.

Na dieťa môže vplývať aj zvýšená hladina stresu, preto si oddýchnite a tešte sa na vaše nové bábätko.

Tipy na tento týždeň

Majte dostatok kyseliny listovej

Pri tvorbe nového života sa ľudské telo musí poriadne snažiť a vy mu musíte dodať všetky potrebné látky. Štúdie odporúčajú 400 miligramov kyseliny listovej denne. Tie môžu pomôcť pri základných procesoch, ktoré sa dejú tesne pre počatí. Jej vstrebanie však nejakú dobu trvá a odporúča sa, aby ste ju brali ešte pred počatím. Radšej však neskoro ako nikdy.

Opýtajte sa lekára ohľadom vašich liekov

V tomto prípade je jedno, či beriete ťažký liek na predpis, Ibalgin proti bolesti alebo skúšate bylinkovú kúru. Váš lekár by mal byť o všetkom informovaný, pretože niektoré látky môžu vplývať negatívne na plod a váš lekár je na to expert, ktorý skrýva plno užitočných rád.

Prestaňte s fajčením

O to by ste sa síce mali pokúšať neustále, no pri snahách o počatie by vaša snaha mala byť tisícnásobná. A platí to aj počas samotného tehotenstva. Fajčenie vážne znižuje plodnosť oboch partnerov a môže zraniť nenarodené dieťa. Takisto je dôvodom veľa predpôrodných komplikácií, býva zodpovedné za príliš včasný pôvod, poškodenie membrán a ďalšie vážne problémy.

Sledujte, či ovulujete

Žena má plodné dni približne 11 až 21 dní od prvého dňa menštruácie, počas ovulácie. Vyrátať si to môžete v našej kalkulačke plodných dní. Vtedy je najvhodnejšia doba pokúšať sa o dieťa. V tomto období sa zvyšuje množstvo slizu na krčku maternice a zároveň sa stáva tenším, lepkavejším a klzkejším, vďaka čomu môžete odhaliť, či práve ovulujete. Ďalšie znaky sú znížená telesná teplota, kŕče v spodnej časti brucha či zvýšená chuť na sex.

>> Tretí týždeň tehotenstva

Nepodarilo sa vám otehotnieť?

Tipom na otehotnenie sa venujeme v iných článkoch, no netreba zúfať, ak sa vám to tentokrát nepodarilo. Niekoľko tipov je však dobre známych – vyhýbajte sa zvýšenému teplu. V tomto období teda nepoužívajte žiadne ohrievače ani deky, keďže negatívne vplývajú na produkciu kvalitných spermií.

Takisto sa pri sexe, počas ktorého chcete počať, odporúča vyhnúť orálnemu sexu, ktorý partnerka dáva partnerovi. Spermie sa pri ejakulácii budú prebíjať cez mikročastice, ktoré na pohlavnom orgáne muža zanechali partnerkine sliny, čo môže znížiť mobilitu spermií. A to isté platí pre lubrikanty a ďalšie tekuté bariéry.