Potrat (spontánne prerušenie tehotenstva)

potrat-spontanne-prerusenie-tehotenstva

Potrat, odbornejšie spontánne prerušenie tehotenstva, je neočakávaným ukončením tehotenstva ešte pred 20 týždňom. Potrat je inak povedané spontánne vytlačenie plodu z maternice, pričom ten ešte nie je schopný samostatného života vo vonkajšom svete. Po uplynutí 20. týždňa tehotenstva nepoužívame pre stratu plodu názov „potrat“ ale „narodenie mŕtveho plodu“.

Hoci potrat často nastáva v ranných štádiách tehotenstva, neznamená to, že ide o jednoduchú záležitosť. Môže byť veľmi bolestivý pre oboch rodičov. Treba si zapamätať: potrat nie je vašou vinou! Veľa párov sa o tejto skúsenosti veľmi nezmieňuje, ale potraty nastávajú omnoho častejšie, než by sme si mohli myslieť. Čítajte ďalej a dozviete sa o príčinách, typoch potratu a rizikových faktoroch.

Čo spôsobuje potrat?

Prirodzený potrat nie je výsledkom mierneho cvičenia, pádu, sexu, stresu v práci, hádok s manželom či ranných nevoľností. Prirodzený potrat je jednoducho prirodzenou cestou, akou sa tehotenstvo ukončí v prípade, že nie je všetko tak, ako by malo byť. Strata embrya alebo plodu a jeho vytlačenie z maternice môže byť spôsobené viacerými faktormi. Od vrodených genetických porúch až po imunitné reakcie matkinho tela. V mnoho prípadoch bohužiaľ nie je možné zistiť, čo presne spôsobilo prirodzený potrat a čo sme mohli spraviť lepšie.

Aké časté sú prirodzené potraty?

Prirodzené potraty sú oveľa častejšie, než by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Výskumníci odhadli, že približne 1 z 6 tehotenstiev končí práve potratom. Dokonca, aj toto číslo môže byť značne skreslené, keďže mnoho potratov prebehne tak skoro, že ostanú nezaznamenané alebo dokonca chybne identifikované ako normálna menštruácia. Aj v prípade, že ste v okruhu svojich priateľov alebo rodiny nikdy nepočula o potrate, je veľmi pravdepodobné, že ním niekto z vašich blízkych známych prešiel. Preto, ak sa aj vy vysporiadavate s potratom, vedzte, že v tom nie ste sama.

Tiež by ste sa mohli stretnúť s názorom, že potraty sú oveľa častejšie dnes, než boli v minulosti. Pravda je, že potraty boli vždy bežným javom, dnes sú ale ľahšie identifikovateľné pomocou všetkých prostriedkov, ktoré máme k dispozícii.

[sc name=“reklama“]

Kedy sa vyskytuje najviac prirodzených potratov?

Skoré potraty prebiehajú v prvom trimestri tehotenstva a tvoria 80 % všetkých potratov. Väčšina z týchto potratov prebieha už v prvých týždňoch tehotenstva, často ešte pred tým, než si žena stihne uvedomiť, že je tehotná.

Neskoré potraty sú oveľa ojedinelejšie. Prebiehajú približne v 1 z 1000 tehotenstiev zvyčajne medzi koncom prvého trimestra a 20 týždňom tehotenstva. Hlavnými príčinami sú vystavenie sa vyoskej dávke toxínov, problémy pošvy alebo poškodenie placenty, prípadne zlý zdravotný stav matky.

Diagnostika

Ak u seba spozorujete akékoľvek podozrivé prejavy ako výtok, krvácanie, silné bolesti atď., okamžite kontaktujte svojho lekára. On alebo ona vyšetrí príčinu vášho krvácania, prípadne zmeria hladinu lCG (hormón), zistí či je vaša pošva otvorená (počas tehotenstva by mala byť uzavretá). Vykoná taktiež vyšetrenie ultrazvukom, skontroluje, či je vaša placenta a gestačný vačok v poriadku a popočúva tlkot srdca plodu. Všetky tieto testy napomôžu lekárovi určiť, či sa u vás došlo k potratu, alebo ide o planý poplach.

Vo zvláštnych prípadoch môže byť potrat chybne diagnostikovaný. Ak napríklad krvácate, váš lekár nemôže nájsť tlkot srdca dieťatka (čo môže byť občas náročnejšie dokonca aj u zdravých tehotenstiev). Takýmto spôsobom môže lekár nesprávne diagnostikovať potrat, hoci sa dieťatku vo vašom brušku stále darí. Ak prestanete krvácať a pokračujú u vás príznaky tehotenstva, môže druhý ultrazvuk ukázať, že vaše dieťatko je živé a zdravé.

Rizikové faktory

Navzdory tomu, že sú prirodzené potraty bežné v každej populácii žien po celom svete, existujú faktory zvyšujúce ich riziko:

  • Vek: Výskumy ukázali, že staršie matky sú náchylnejšie na potrat než tie mladé. Je tomu tak zrejme preto, že ich vajíčka alebo partnerove spermie sú náchylnejšie na genetické poruchy. Podľa odborníkov okolo 1 z 3 tehotenstiev po 40 veku života končí potratom.
  • Nedostatok vitamínov: Mnoho výskumov hovorí, že práve nedostatok vitamínov D a B môže zvýšiť riziko potratu. Iné vitamíny, ako napr. A, majú opačné účinky. Ich vysoké množstvo je v tehotenstve nebezpečné. Riziko môžete znížiť vďaka vyšetreniu lekárom a nasledovaní jeho rád, prípadne užívaním prenatálnych vitamínov. (Pozor! Neexistujú štúdie, ktoré by potvrdili vplyv iných než prenatálnych vitamínov na pravdepodobnosť potratu).
  • Neliečená nerovnováha štítnej žľazy: Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú funkciu celého tela. Štítna žľaza kontroluje rovnováhu všetkých hormónov, vrátane tých, ktoré majú hlavnú úlohu v tehotenstve. Hyper- aj hypofunkcia štítnej žľazy ovplyvňujú potratovosť. Väčšina lekárov kontroluje stav a funkciu štítnej žľazy žien v tehotenstve, a to hlavne ak bola im bola v minulosti diagnostikovaná niektorá z chorôb postihujúcich tento orgán.
  • Nadváha alebo podváha: Obézne ženy (tie, ktorých BMI je 30 a viac) majú oveľa väčšie riziko potratu. V nebezpečenstve sa nachádzajú aj ženy s podváhou (BMI 18 a menej).
  • Fajčenie alebo alkoholizmus: Tak fajčiarky, ako aj bývalé fajčiarky majú väčšiu pravdepodobnosť potratu porovnávajúc so ženami, ktoré nikdy nefajčili. Výskumy ďalej potvrdili, že nadmerné užívanie alkoholických nápojov v čase okolo počatia (tak u matky ako u otca) môže viezť k potratu. Ak ste tehotná, alebo sa o otehotnenie snažíte, nikdy nebol lepší čas, kedy prestať fajčiť alebo vynechať alkohol.
  • Pohlavne prenosné choroby: Rizikom sú tiež pohlavne prenášané choroby ako syfilis a niektoré druhy hepatitídy.
  • Veľké myómy maternice: Tieto začínajúce nádory, ktoré sú veľmi bežné u žien s pribúdajúcim vekom, môžu spôsobiť početné komplikácie v tehotenstve, vrátane zvýšenia rizika potratu.
  • Chronické ochorenia: Tehotne ženy s ochorením obličiek, autoimunitným ochorením, syndrómom polycyklických vaječníkov (PCOS) a žltačkou sú oveľa náchylnejšie na potrat. Ak trpíte niektorým z vyššie uvedených ochorení, bude vaše tehotenstvo zrejme klasifikované ako vysoko rizikové a váš lekár vám bude predpisovať častejšie prehliadky a monitorovanie, než iným mamičkám. Pomôže vám tak zvládnuť prípadné problémy a udržať vaše dieťatko v bezpečí a zdravé počas celého tehotenstva.
  • Vonkajšie toxíny: Škodlivé môže byť napr. vystavenie tela nadmernému množstvu olova, organické rozpúšťadlá a ionizujúce žiarenie. Týmto látkam zväčša nie ste vystavená doma, ale môžu sa objavovať na mieste, kde pracujete, ako napr. farmy, továrne na priemyselnú výrobu atď. Ich pôsobenie môže ovplyvniť vaše tehotenstvo a vyvolať nežiadúce vedľajšie účinky, ktoré by ste mali prekonzultovať s vaším lekárom. 
  • Časový odstup medzi 2 tehotenstvami: Hovorí sa, že časový odstup medzi tehotenstvami, ktorý je menší ako 6 mesiacov, by mohol zvýšiť pravdepodobnosť predčasného pôrodu alebo potratu. Dôkazy o tomto tvrdení sú však nejasné, a vplyv krátkeho odstupu na potratovosť je len veľmi malý. Faktom ale ostáva, že by ste mala dať svojej maternici dostatok času na zotavenie predtým, než opätovne počnete, hoci nejde o vážnejšieho pôvodcu potratov.

[sc name=“reklama“]

Ako predísť potratu (prevencia)

Máme pre vás zlú správu. Vo väčšine prípadov nie je možné potratu predchádzať, ak opomenieme možnosť, že vám doktor zistí niektorú z nasledujúcich chorôb: zvýšená alebo znížená funkcia štítnej žľazy, porucha zrážanlivosti krvi a iné. V opačnom prípade vám zrejme bude odporučené jednoducho dodržiavať zdravý životný štýl.

Tu sú niektoré zo základných rád, ktorými by ste sa mali riadiť:

  • Snažte predísť chronickým ochoreniam!
  • Udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť!
  • Užívajte prenatálne vitamíny ako kyselina listová a iné B vitamíny. Niektoré výskumy potvrdili, že nedostatok kyseliny listovej a napr. vitamínu B12 môže zvýšiť riziko potratu. Mali by byť teda dopĺňané vhodnými suplementami.
  • Podniknite všetky možné opatrenia na prevenciu pohlavných chorôb!
  • Vynechajte alkohol a cigariety!
  • Užívajte iba tie liečivá, ktoré vám odporučí váš lekár!

Čo ak som prešla opakovaným potratom?

Ak u vás nastal potrat 2 a viac krát, váš lekár pravdepodobne uskutoční veľké množstvo vyšetrení na to, aby zistil príčinu. V mnohých prípadoch bohužiaľ nie je možné pravý dôvod potratu identifikovať. Jednými z možných príčin sú autoimunitné ochorenia (imunitný systém matky bojuje proti embryu), problémy štítnej žľazy, deformácia maternice alebo iné z ojedinelých ochorení, ktoré môžu spôsobiť, že vaša maternica odmietne prijatie plodu.

Vy a váš partner by ste sa mali nechať otestovať na problémy zrážanlivosti krvi (niektoré ženy produkujú protilátky, ktoré napádajú ich vlastné tkanivo spôsobujúc krvné zrazeniny nebezpečné z dôvodu upchania ciev a tak zamedzeniu vyživenia placenty). Pomocou ultrazvuku, MRI alebo CT môže byť taktiež testovaný váš mŕtvy plod.

Ak by lekár pomocou tohto vyšetrenia objavil niektorú z abnormalít, mohol by tak vhodnou liečbou znížiť hrozbu potratu v budúcnosti. V niektorých prípadoch je dokonca nutná operácia na nápravu tkanív v maternici, krčku maternice alebo užívanie vhodných liečiv na vyrovnanie hormonálnej nerovnováhy.

Stále máte nádej

Ale máme pre vás taktiež 1 dobrú správu. Väčšina žien, ktoré si prešli potratom, je schopná zdravého tehotenstva v budúcnosti, hoci v niektorých prípadoch je nutná špeciálna starostlivosť. Podľa výskumov American Congress of Obstetrics and Gynecology, dokonca aj po 4 po sebe nasledujúcich potratoch je okolo 65% žien schopných priviezť na svet zdravé dieťatko.

Či už je to váš 1 alebo 5 potrat po tom, ako sa všetko vráti do starých koľají, je nutné, aby ste sa s láskou starala o vašu myseľ aj o vaše telo. Po prekonaní potratu, sa spojte s vaším lekárom a pamätajte si, že je úplne v poriadku ak smútite. Je tiež veľmi dobré zdôveriť sa niekomu, kto vám rozumie (či už je to podporná skupina, priateľka, ktorá si tiež prešla potratom, alebo váš partner). Práve zdieľanie vašich úprimných pocitov a otvorené rozhovory sú tým, čo vám pomôže preniesť sa cez tak bolestivú udalosť. Nikdy nezabúdajte: Nie ste v tom sama!