16. týždeň tehotenstva

16 týždeň tehotenstva

Vitajte v článku, ktorý vás prevedie šestnástym týždňom cesty zvanej tehotenstvo. V tomto bode má váš budúci syn či dcérka už 85-140 gramov čo do váhy, a meria 10-13 cm čo do dĺžky, a to už je niečo! Práve kvôli drobcovmu rýchlemu rastu počas týchto týždňov sa zrejme začínate poriadne zaobľovať už aj vy.

Vývoj plodu v šestnástom týždni

Zrejme sa pýtate, čo nového sa v plode deje tento týždeň, a ani teraz vás nesklameme, keďže sa tam stále deje niečo nové. Plodu sa posilňujú svaly chrbta i miecha čo spôsobuje, že sa plod vyrovnáva a môže ešte viac vystrieť krk. Čo sa týka tváričky, tak už má vyvinuté ušká, nos, oči spolu s mihalnicami i obočím, ako aj ústa. Preto dokonca už v tomto štádiu plod vie urobiť pár jemných grimás, chutné nie? A čo sa týka očí, tie síce už boli vyvinuté, ale až v tomto týždni začínajú fungovať, čo znamená, že váš drobec už bude schopný vnímať a odlišovať svetlo a tmu. Keďže ale oči zostanú zalepené až do pôrodu, to je zatiaľ jediné, čo s nimi dokáže.

Ešte jeden podstatný vývoj nastáva v tomto týždni, a ten sa týka drobcových ušiek. Tie už síce boli na správnom mieste, ale až teraz začínajú plne fungovať. A verte či nie, znamená to, že keď si trebárs spievate v sprche, vaše bábo to počuje. Dokonca boli ohľadom tohto fenoménu vedené niekoľké štúdie. Tie dokazujú, že plody vnímajú hudbu už od 15. týždňa. Ukázalo sa, že po narodení deti reagovali viac na pesničky, ktoré im boli púšťané či spievané ešte keď boli len plodom. Z tohto dôvodu si lepšie vyberajte, akým zvukom a hudbe budete svojho drobca vystavovať. Taktiež neváhajte, a svojmu plodu sa prihovárajte.

Na plode v tomto štádiu tehotenstva je ešte niečo fascinujúce. Jednak ešte nemá na svojom tele vrstvu tuku, ktorá by ho chránila – tá sa pridá až neskôr. Ale ešte viac zaujímavý je fakt, že plod má v súčasnosti priesvitnú kožu, takže keby sme ho bližšie skúmali, boli by sme schopní vidieť ako krv prechádza jeho drobnými žilami.

Ako sa mení vaše telo

V šestnástom týždni už by ste mali byť definitívne v štádiu, pri ktorom pohľad na vaše brucho signalizuje „dieťatko“ nie „tuk“. A spolu s rýchlo rastúcim plodom rýchlo rastiete i vy. To môže byť pre niektoré ženy veľmi ťažké spracovať, akokoľvek všetky vieme, že je to pre dobrú vec. Preto sa snažte premýšľať o tých pribúdajúcich kilách tak, že s každým kilom naviac pomáhate svojmu bábätku zdravo sa vyvíjať.

Vy ale nesmiete zabúdať, že nie je strava ako strava a tehotenstvo nie je výhovorkou pre kopec nezdravého jedla. Snažte sa nezdravým pochutinám čo najviac vyvarovať a naopak vyhľadávajte čo najviac nutrične vyvážené jedlá. Mimo toho tiež nezabúdajte na pravidelné cvičenie. Ak si takýto režim vybudujete v tehotenstve, zbaviť sa popôrodných kíl bude hračka.

Ak aj ale napriek všetkému máte problém akceptovať rýchlo pribúdajúce kilá navyše, vieme čo by ste mohli skúsiť. Úlohou na tento týždeň bude ísť do obchodu a potešiť sa kúpou nejakého kusu oblečenia, ktorý vám veľmi pristane. Týmto spôsobom znovu uvidíte, že aj napriek kilám naviac ste stále krásna a nadobudnete stratený rešpekt voči vášmu telu.

Symptómy

Aj keď veľa problémov, ktoré vás trápili počas prvého trimestra pominuli, niektoré môžu zostať a taktiež môžu prísť nové. Nezabúdajte preto, že akýkoľvek z nasledujúcich problémov je pre toto obdobie tehotenstva bežný. Môžu to byť:

Pre všetky spomínané komplikácie platí, že sa nemusíte ľakať ak u vás nastanú a že by mali do pár týždňov ustúpiť. Ak ale máte z nejakého dôvodu dojem, že vaše komplikácie už prekračujú medze normálnosti, bezodkladne kontaktujte vášho lekára. Počas tehotenstva viac ako inokedy platí, že je vždy lepšie ubezpečiť sa predom ako potom niesť nepríjemné následky.