Zrejme ste zvedavá ako vaše bábätko v súčasnosti vyzerá. Čoraz viac sa podobá človiečiku, ktorého uvítate o pár mesiacov na svet. Má zhruba 12 centimetrov a váži okolo 60 gramov. V tomto období ale rastie ako z vody týždeň čo týždeň, a to je vlastne aj dôvod prečo konečne vaše bruško vyzerá ako tehotenské.
Čo sa deje s plodom v pätnástom týždni?
Poďme sa teda pozrieť bližšie na to, ako pokračuje vývoj vášho milovaného drobca. Jeho či jej malinké uši sa presunuli na správne miesto. Predtým totiž boli oveľa bližšie ku krku. Očká robia niečo podobné. Tie boli totiž viac do strán a teraz migrujú do stredu hlavy, kde už zostanú natrvalo.
A čo teda drobec celé dni robí? Nuž, usilovne sa pripravuje na deň, kedy prvý raz uvidí svetlo sveta. Cvičí si dýchanie, satie, prehĺtanie, aby bolo plne pripravené ihneď začať normálne fungovať keď sa dostane von z maternice. Taktiež sa stále hemží, kope a naťahuje sa. Našťastie tým, že je taký drobný a ľahký, nič z toho zatiaľ nepocítite.
A čo sa deje s vaším telom?
Tieto týždne by mali byť pre vás tou najpríjemnejšou časťou tehotenstva. Už požívate jedlo bez toho aby ste ho chceli vyvracať, ba dokonca apetít čoraz viac rastie. Nebeháte toľko na toaletu, máte viac energie… a na druhej strane nie ste ešte v takom štádiu tehotenstva, že by ste sa sama nedokázala postaviť zo stoličky. Tieto týždne si preto náležite užívajte, pretože ďalšie komplikácie sú za rohom. To zrejme spoznáte už onedlho, pretože kým ostatné príznaky z prvého trimestra prechádzajú, tak sa zjavujú nové problémy: a to napríklad so zubami. Pretože akokoľvek zvláštne to znie, v tehotenstve prechádzajú zmenou aj vaše ústa.
Keď budete mať čas, poriadne si obzrite v zrkadle svoje zuby. Môžete totiž objaviť, že vaše ďasná sú červenšie, mierne napuchnuté a možno aj bolestivé. Ako inak, aj s týmto majú čo do činenia tehotenské hormóny. Tie môžu spôsobovať zápal ďasien, ale aj iné problémy ako napríklad chronicky upchatý nos a nosné krvácanie. Ale späť ku zubom: zápal ďasien je veľmi vážna vec, pretože tento zápal sa môže potom preniesť aj na vaše kosti. Ba čo viac, vedci preukázali spojitosť so zápalom ďasien a predčasným pôrodom či inými komplikáciami, preto sa skutočne snažte tomuto vyvarovať. Okrem toho môžete spozorovať na ďasnách niečo ako vyrážku: vôbec sa neľakajte, po pôrode to samé zmizne.
Dobrou správou je, že nie je tak ťažké začať so správnou prevenciou proti zápalu ďasien. Kľúčom je pravidelná starostlivosť o váš chrup: čistite si zuby kefkou minimálne dva razy denne a a zubnou niťou aspoň raz denne. Stačí, aby ste sa ubezpečili, že toto dodržíte, a viete sa tak vyvarovať opuchu i bolesti a v konečnom dôsledku i samotnému zápalu.
Priberanie na váhe
Či už ste z tých budúcich mamičiek, ktoré v prvom trimestri prakticky nič nepribrali kvôli častému vracaniu, alebo ste naopak nemali také problémy a dosť ste jedli a už je to na vás vidieť, oba prípady sú úplne v poriadku. Pretože fáza, v ktorej začnete signifikantne naberať na váhe ešte len prichádza, a to práve teraz. Ako sme už spomínali, dieťatko sa teraz začne rýchlo zväčšovať, a s ním sa musíte zväčšiť i vy.
Zapamätajte si, že vhodné je pribrať zhruba pol kila týždenne, teda 2 kilá mesačne. Nemusí to byť týždeň od týždňa rovnaké, ale mesačne by to mali byť spomínané dve kilá. Je dobré, aby ste ti tento svoj progres merali, teda by ste sa mali vážiť. Namerané čísla si dôkladne zapíšte, aby ste mohli sledovať vývoj vašej váhy a aby to mohol skontrolovať i váš lekár. Úplne postačí sa vážiť raz za týždeň či raz za dva týždne. Je ale kľúčové aby ste nemenili podmienky váženia, teda sa trebárs vždy vážili hneď po zobudení a nahá. Alebo môžete váženie nechať na vášho lekára pri pravidelných prehliadkach.