Výtoky v tehotenstve sú pomerne bežným javom, niektoré sú prirodzené tak pre 1., ako aj pre 2. alebo 3. trimester. Najčastejšie sa objavuje priesvitný až jemne biely vodnatý výtok nazvaný leukorea, ktorý vzniká ako odpoveď na zvýšenie hladiny estrogénu.
Problémom je, ak sa spolu s výtokom objavujú aj niektoré iné prejavy, napríklad svrbenie alebo bolesti. Kým je výtok len slabý, obvykle sa netreba znepokojovať. Naopak, ak už je hustý, hrudkovitý, zapáchajúci či dokonca mierne krvavý, ide o problém. To isté platí, ak je výtok mliečny a príliš častý. Práve podľa sfarbenia možno určiť prítomnosť.
Čo je výtok v tehotenstve a kedy sa objavuje
Výtok je jedným z typických sprievodných javov tehotenstva. Prvotný výtok, zväčša najskôr jemne hnedého zafarbenia, býva prítomný už počas prvých dvoch a troch týždňov tehotenstva a ide o súčasť uhniezďovania embrya, čiže budúceho plodu, na výstelku maternice.
Počas celého tehotenstva sa potom objavuje fyziologický výtok zvaný leukorea, ktorý je bezfarebný alebo jemne mliečny a biely, obvykle s hlienovitou konzistenciou. Tento výtok má súvis so zmenami hormonálnej rovnováhy, konkrétne so zvýšením hladiny estrogénu. Výsledkom je vyššia sekrécia pošvových slizníc a číry výtok bez ďalšieho zápachu.
V tehotenstve sa môže výtok objaviť vo všetkých trimestroch.
- v prvom trimestri býva najčastejší hnedý výtok, ktorý súvisí s uhniezdením vajíčka, objavuje sa už aj mierne žltý alebo biely výtok vodnatého a číreho typu
- v druhom semestri sa najčastejšie vyskytujú výtoky sivého, zelenšieho alebo hnedého či žltého typu, predovšetkým pri infekciách alebo podráždení placenty
- v treťom semestri je to podobné, ako v tom druhom, avšak kvôli vyššiemu riziku pre tehotenstvo môže byť vo výtoku aj krv, bežný je hnedý výtok na záver
Samotná tvorba prirodzeného hlienu a výtoku, ktorý nejaví žiadne problémové príznaky typu zápach, hrudkovitosť, svrbenie alebo pálenie v pošve či bolesti v podbrušku, sa nedá príliš ovplyvniť. Môžete však znížiť riziko komplikácií a to preventívnymi opatreniami.
Pre výtoky v tehotenstve je typické, že na úvod si ich môže žena nevšimnúť, nakoľko ešte nemusí vedieť, že je tehotná, čo platí hlavne pre úvodný hnedý výtok súvisiaci s uhniezdením vajíčka v maternici. Podobné to je na záver v posledných týždňoch, môže sa jednať o uvoľnenie hlienovej zátky a plodovej vody, čo sú príznaky začínajúceho pôrodu.
[sc name=“reklama“]
Čo znamená a aké príčiny má výtok v tehotenstve
Bežné výtoky sú prirodzenou súčasťou tehotenstva a v prípade, ak sa spolu s nimi nevyskytnú nejaké rizikové príznaky a symptómy, nemusíte ich považovať za problém. Na druhú stranu, vznik niektorých výtokov má aj externé príčiny s ohrozením tehotenstva a plodu.
Čo znamená ten-ktorý výtok v tehotenstve? Toto sú odpovede:
Biely výtok – leukorea
Najčastejším a najprirodzenejším typom je číry výtok zvaný leukorea, ktorý môže mať mierne biele zafarbenie. Tento výtok má konzistenciu podobnú bežnému hlienu z nosa počas nádchy a jeho zvýšená tvorba býva považovaná za jeden z prvých príznakov tehotenstva.
Cervikálny hlien v podobe výtoku
Druhým najčastejším typom výtoku je tzv. cervikálny hlien. Ide o výtok pochádzajúci z krčka maternice, ktorý sa v tejto oblasti vytvoril ešte na úvod tehotenstva a má ochrannú funkciu. V prípade, ak by sa takýto výtok uvoľňoval veľmi intenzívne, kontaktujte lekára.
Žltý výtok
Žltohnedý alebo žltkastý výtok býva spojený veľmi často s problémami typu bakteriálnych a kvasinkových infekcií, najmä pokiaľ sa vyskytuje v prvom a druhom trimestri tehotenstva. V prípade, ak má kyslý alebo rybí zápach, môže ísť aj o prejav pohlavných ochorení.
Hnedý výtok
Hnedastý výtok býva zvyčajne bezproblémový, najmä vtedy, pokiaľ sa objavuje na úvod alebo na záver tehotenstva. Ide o výtok, ktorý má buď súvislosť s uhniezďovaním vajíčka na sliznice maternice, prípadne pred pôrodom je prejavom uvoľnenia hlienovej zátky.
Ružový výtok
Ružovkastý výtok nastáva vtedy, ak sa do bežného vaginálneho výtoku primieša krv. Takýto výtok môže, ale aj nemusí byť komplikáciou, závisí od toho, či je jemný alebo hustý. Ak však vidíte zreteľne červený výtok, môže sa jednať aj o mimomaternicové tehotenstvo.
Oranžový výtok
V prípade oranžového výtoku ide tiež o problém s jemnou prímesou výtoku v krvi a aj tu treba rozoznávať konkrétny odtieň. Veľmi často môže ísť o problém s krčkom maternice, čo platí vtedy, ak vo výtoku zbadáte svetločervenú krv. Vtedy ihneď kontaktujte lekára.
Zelený výtok
V prípade, že sa u vás objaví zelený výtok, napríklad zeleno-žltý alebo zeleno-hnedý, už treba uvažovať o vážnejších príčinách. Najčastejšie ide o výtok spojený s infekciou a aj pohlavne prenosnými ochoreniami, ktoré môžu ohroziť plod a spôsobiť aj predčasný pôrod.
Šedý výtok
Posledným typom sekrétu vylučovaného počas tehotenstva je šedý výtok. V tomto prípade ide o výtok, ktorý býva najčastejšie spojený s bakteriálnymi infekciami a zápalmi, vyskytnúť sa môže aj zápach, hlavne po pohlavnom styku. Obvykle sa s ním vyskytuje aj svrbenie.
Prevencia problémového výtoku
To, že väčšine bežných výtokov sa nedá žiadnym spôsobom zabrániť, je prirodzené. Vplyvom hormonálnych zmien dochádza k pošvovému výtoku číreho zafarbenia a vodnatej konzistencie počas celého tehotenstva, či už v prvom, druhom alebo treťom trimestri.
Prevencia však môže a aj musí nastúpiť vtedy, ak chcete minimalizovať výtoky spojené s infekciami alebo zápalmi. Začať treba so spodnou bielizňou, kde by sa tehotné ženy mali vyhýbať najmä syntetickým materiálom, naopak, treba uprednostňovať bavlnené nohavičky. Vyhýbajte sa príliš úzkemu strihu a tesným nohavičkám, lepšie sú tie voľnejšie.
Nemenej dôležité je aj používanie správnej kozmetiky alebo kozmetických potrieb. Vyhýbajte sa parfumovaným druhom a tým, ktoré obsahujú syntetické prísady či chemikálie.
V rámci režimových opatrení treba pre minimalizáciu rizika nákazy znížiť časté striedanie sexuálnych partnerov, vyhýbať sa návšteve sáun a kúpalísk, nenosiť príliš dlho mokré plavky, konzumovať viac bielych jogurtov s probiotikami a obmedziť vaginálne krémy.
[sc name=“reklama“]
Čo robiť, ak nastane problémový výtok a kedy ísť za lekárom
Ako problémový výtok počas tehotenstva sa označuje taký, ktorý býva spojený buď s infekciou či zápalom v pošve, prípadne výtok, ktorý signalizuje problémy s tehotenstvom a vývojom plodu. Tieto výtoky možno rozoznať podľa množstva, konzistencie a farby.
Lekára treba kontaktovať napríklad vtedy, ak sa objaví výtok vo veľmi vysokej intenzite objemu a pravidelnosti, obzvlášť po 37. týždni tehotenstva. Problémové sú aj výtoky, ktoré nasledujú počas alebo po pohlavnom styku, niekedy aj bez toho, aby sa muselo jednať o nejaké extrémne sfarbenie. Takáto sekrécia môže značiť pohlavné ochorenie.
Tu sú príznaky, symptómy a prejavy, kedy je už výtok problémový:
- zmeny konzistencie alebo zápachu výtoku, najčastejšie ide o hrudkovitý výtok alebo výtok s arómou syra, tvarohu a rýb, obvykle v dôsledku infekcie a zápalu
- problémy súvisiace s bolesťami, pichaním, svrbením alebo zvýšenou citlivosťou a to buď priamo počas výtoku alebo mimo neho, často ide o pohlavné choroby
- výskyt krvi, čo sa prejaví spolu s výtokom, ktorý býva jemne sfarbený do červena, prípadne mimo neho, problémom je samozrejme aj tmavá farba celého výtoku
V žiadnom prípade sa nepokúšajte riešiť akýkoľvek problematický výtok bez lekárskej pomoci. Minimom by mala byť konzultácia s lekárom, v prípade potreby aj vyšetrenie. Môžu sa tak vylúčiť alebo potvrdiť jednak infekcie, ale aj ohrozenie vývoja bábätka.
Najčastejšie otázky súvisiace s výtokom
Výtok počas tehotenstva nie je nič nezvyčajné, no ak je netradične zafarbený alebo ho sprevádzajú aj iné prejavy, mnoho žien sa oprávnene začne obávať o svoje zdravie a vývoj plodu. Vidno to aj na internetových fórach a podľa dotazov v online diskusiách.
Tu sú najčastejšie otázky, ktoré sa týkajú výtoku v tehotenstve:
Je možné na utlmenie výtokov používať aj tampóny?
Nie, v žiadnom prípade sa nesnažte výtok potlačiť s pomocou tampónov, ktoré by bránili voľnému vytekaniu sekrétu von z pošvy. V takomto prípade sú vhodné výhradne vložky alebo intímky, ideálne v kombinácii s vhodne zvolenou spodnou bielizňou. Akékoľvek iné riešenie môže so sebou prináša riziko vzniku rôznych vážnych infekcií a zápalov pošvy.
Sú nejaké riziká spojené s výtokom cervikálneho hlienu?
Áno, ale ide o ojedinelé situácie, vo väčšine prípadov vyteká cervikálny hlien bez ďalších komplikácií. Výtok cervikálneho hlienu môže byť dlhodobejší a menej intenzívny, ale aj rýchlejší a vtedy je vo väčšom množstve. Väčšina tohto hlienu vyteká hlavne ráno, v prípade, ak nezapácha a nemá červenkastú alebo hnedú farbu, nejde o žiadnu komplikáciu.
Pomôže na infekcie či výtok z pošvy pravidelný výplach?
Nie, práve naopak, hoci si to veľa žien myslí, pravidelný výplach pošvy môže celú situáciu ešte zhoršiť. To platí tak o výplachu kupovanom v podobe hotových produktov a zdravotníckych pomôcok, ako aj o výplachoch, ktoré si mnoho žien pripravuje doma z byliniek. Takéto výplachy naopak zvyšujú vznik rôznych infekcií a zápalov.