Závraty v tehotenstve

Točenie hlavy patrí medzi typický príznak tehotenstva, hlavne na jeho začiatku, kedy sa objavuje spoločne s nevoľnosťou. Závraty sú pri tehotenstve teda pomerne bežné, no len v prípade, ak sa neobjavujú často a nie sú spojené s inými rizikovými prejavmi.

Príliš silné točenie hlavy môže viesť až k omdlievaniu, čo je už nebezpečné tak pre ženu, ako aj pre plod. Obzvlášť si treba dávať pozor na závraty v druhom a treťom trimestri a vtedy, ak nastávajú aj v pokoji alebo v ľahu, vtedy sa môže jednať o tzv. syndróm dolnej dutej žily. Dobrou správou však je, že prevencia je vo väčšine prípadov vo vašich rukách.

závraty v tehotenstve

Čo sú závraty v tehotenstve a kedy sa objavujú

Závraty v tehotenstve sa prejavujú podobne, ako aj tie v bežnom živote. Ide o točenie hlavy, problémy s rovnováhou, niekedy sa k tomu pridá aj nevoľnosť, v prípade vážnejších závratov sa dostavujú aj mdloby, pocity na odpadnutie a celková slabosť a málo energie.

Závrate a točenie hlavy sa môžu objaviť kedykoľvek, či už v prvom, druhom alebo aj treťom trimestri. Môžu za to celkové zmeny, ktoré v ženskom tele v tehotenstve nastávajú, či už ide o zmeny v srdcovocievnom systéme, dýchacej sústave alebo zmeny týkajúce sa hormonálnej rovnováhy. To všetko so sebou prináša aj mierne závrate a straty stability.

Toto sú tie zmeny počas tehotenstva, ktoré ovplyvnia aj závraty:

  • v prvom rade dochádza k tlaku maternice na cievy, čo môže ovplyvniť prekrvenie niektorých orgánov, najmä mozgu, zhoršuje sa aj stav dolnej dutej žily
  • zároveň klesá krvný tlak a to vplyvom prekrvovania aj rozvíjajúceho sa plodu, čiže je potrebné väčšie množstvo krvi a rozrastá sa tak cirkulačný systém
  • v treťom rade dochádza k zmene hormonálnej hladiny, čo vplýva na metabolizmus a nároky na kyslík a mení sa aj prekrvenie slizníc v dýchacích cestách

Najmä na začiatku tehotenstva bývajú točenie hlavy a závraty typickým prejavom, ktorý môže byť považovaný aj za príznak otehotnenia a tehotenstva ako takého. Na prelome prvého a druhého trimestra, v 12. týždni, sa závraty začnú objavovať už o niečo viac.

Dôvodom je, že práve v tomto období dochádza k výraznejšiemu rastu maternice, čo spôsobí zvýšenie tlaku na cievy, zníženie krvného tlaku a teda problémy s nedostatočným prekrvením mozgu. Výsledkom tak býva nielen točenie hlavy, ale napríklad aj jej častejšie bolesti. Tento stav nie je pre plod rizikový, treba však tomu prispôsobiť celý životný štýl.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny majú závraty v tehotenstve

Dobrou správou je, že väčšinou neznamenajú závraty počas tehotenstva nič problematické alebo rizikové. Ide o prirodzený dôsledok zmien, ktoré nastávajú a obvykle dokáže telo bežné a občasné točenie hlavy zvládnuť. Pozorovať však treba aj súvisiace príznaky.

Medzi najčastejšie príčiny závratov patria tieto faktory a vplyvy:

Nutnosť vyživovania plodu

Primárne dochádza k závratom a točeniu hlavy v dôsledku nutnosti vyživovať plod, čo znamená, že je potrebná zvýšená krvotvorba a zvýšenie cirkulácie krvi v krvnom obehu. Nakoľko v prvých týždňoch a mesiacoch tehotenstva organizmus „nestíha“ zásobiť krvou a kyslíkom celé telo, veľmi často sa vyskytujú krátkodobé závraty a točenie hlavy.

Horšie prekrvenie mozgu

Druhou veľmi častou príčinou závratov počas tehotenstva je aj horšie prekrvenie mozgu. Ide o stav, ktorý síce nebýva dlhodobý, no súvisí aj s inými rizikovými faktormi, najmä poklesom tlaku krvi. Vtedy dochádza k problémom s dostatočným okysličením mozgu, čo môže spôsobiť nielen točenie hlavy, ale aj jej bolesti a pocit celkovej slabosti.

Tlak na dolnú dutú žilu

V druhom a treťom trimestri dochádza veľmi často k závratom a točeniu hlavy aj vplyvom nadmerného tlaku na tzv. dolnú dutú žilu. Tento tlak vzniká zväčšovaním maternice, ktorá pri ležaní a v spánku v nevhodnej polohe môže na žilu tlačiť a tým pádom zhoršiť krvný obeh, ako aj spôsobiť náhly pokles tlaku. Riešením je preto nespať na ľavom boku.

Problémy s cukrom a železom

Výraznejšie problémy so závratmi môže v tehotenstve spôsobiť aj nestála hladina cukru, či už príliš nízka alebo príliš vysoká hladina cukru. Pri tej vysokej ide typicky o tzv. tehotenskú cukrovku, pri tej nízkej o dôsledok zlého stravovania počas dňa. Problémy narobí aj nedostatok železa, ktorý zas môže spôsobiť známu tehotenskú anémiu.

Problémy s tlakom krvi

Príliš nízky alebo príliš vysoký krvný tlak môžu byť faktory, ktoré zhoršia točenie hlavy aj závraty v tehotenstve. Najčastejšie ide o závraty v stoji, kedy napríklad nízky tlak spôsobí spomínané horšie prekrvenie mozgu.  Vysoký krvný tlak môže byť rizikový aj pre samotné tehotenstvo a prejaví sa výskytom bolestí hlavy a rozmazaním videnia.

Problémy s tehotenstvom

V niektorých prípadoch môžu byť za závratmi a točením hlavy počas tehotenstva aj stavy, ktoré priamo ohrozujú vývoj plodu alebo riadny a zdravý priebeh tehotenstva. Ide predovšetkým o preeklampsiu alebo HELLP syndróm, kde už treba aj lekársku pomoc. Okrem závratov sa prejavujú tieto problémy aj kŕčmi, opuchmi a poruchami videnia.

príčiny závratov v tehotenstve

Prevencia závratov

Pokiaľ ide o prevenciu, väčšine najčastejších prípadov závratov sa síce nedá úplne vyhnúť, ale viete minimalizovať ich následky a zmierniť ich prejavy. Preventívne opatrenia však treba dodržiavať po celú dobu tehotenstva, väčšina z nich má totiž dlhodobejší efekt.

Hneď od úvodu sa odporúča pomocou doplnkov výživy, ale aj zlepšením jedálnička, podporiť tvorbu hemoglobínu a to užívaním železa a zvýšením konzumácie potravín, ktoré ho obsahujú. Taktiež treba prijímať komplexné sacharidy s nižším glykemickým indexom, aby ste mali stabilnú hladinu cukru. Odporúčajú sa ovocie aj celozrnné potraviny.

Nemenej dôležitý je pitný režim a hydratácia organizmu. Počas celého dňa treba pravidelne dopĺňať tekutiny a snažiť sa vypiť aspoň 2,5 litra vody denne po 1 až 2 dcl každú hodinu.

Režimové opatrenia treba uplatniť aj s ohľadom na oblečenie, vyhýbajte sa prílišnému zaobliekaniu sa. Snažte sa tráviť viac času na čerstvom vzduchu a pri vstávaní nerobte prudké pohyby. Vo vyššom štádiu tehotenstva spite na ľavom boku.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastanú závraty a kedy ísť za lekárom

Viacej opatrení, ktoré sa využívajú na prevenciu, pomáha aj vtedy, ak už problémy s točením hlavy alebo závratmi nastávajú. Kým v prvých fázach tehotenstva nie je potrebné ešte stav nejako intenzívne riešiť, s pribúdajúcimi mesiacmi mu venujte viac pozornosti.

Nevystavujte svoje telo príliš intenzívnej a dlhodobej fyzickej námahe a snažte sa počas celého dňa dopĺňať dostatočné množstvo vody, aspoň 2,5 litra a to priebežne. Nenoste príliš teplé oblečenie, aby ste nezvyšovali vnútornú teplotu, najmä nie v teplejších mesiacoch. Po 6. mesiaci sa neodporúča ani ležať na chrbte a nespite počas noci na pravej strane.

Dôležité je správne reagovať aj podľa iných prejavov a obdobia:

  • už na úvod tehotenstva je vhodné si nastaviť zdravšie stravovanie, jesť menšie porcie a častejšie, prijímať dostatok vitamínov a minerálov cez ovocie a zeleninu
  • ak pociťujete točenie hlavy v stoji, viac oddychujte a vyložte si nohy nad hlavu, ak naopak viac v ľahu, zmeňte polohu tak, aby maternica netlačila na dutú žilu
  • dostatočne spite, nevstávajte z postele, ľahu alebo sadu príliš rýchlo, jedzte pravidelne počas celého dňa a snažte sa cez doplnky výživy doplniť železo

Lekára treba kontaktovať vždy vtedy, keď budete mať točenie hlavy pravidelne a nepomôžu vám žiadne domáce opatrenia. To isté platí, ak sa objavia aj bolesti hlavy, kŕče, opuchy a poruchy videnia, vtedy totiž už môže ísť o preeklampsiu či HELLP syndróm.

liečba závratov v tehotenstve

Najčastejšie otázky súvisiace so závratmi

Sú závraty nebezpečné aj pre bábätko? Môžem sa v tehotenstve sprchovať alebo kúpať v horúcej vode, nie je to riziko pre zvýšenie intenzity točenia hlavy? Podobné otázky a dotazy sa objavujú veľmi často, budúce mamičky sa pochopiteľne závratov obávajú.

Dobré je preto poznať odpovede minimálne na nasledovné témy:

Aký vplyv má horúci kúpeľ na závraty alebo točenie hlavy?

Vo všeobecnosti platí, že teplo alebo horúca voda spôsobujú roztiahnutie ciev a následne pokles krvného tlaku, čo sú faktory, ktoré podporujú točenie hlavy aj závraty. Samotné cievy sa rozširujú počas tehotenstva už aj vplyvom hormónov a ich zvýšenej hladiny. Horúci kúpeľ preto treba v tehotenstve využívať opatrne a príliš to s ním nepreháňajte.

Môžu závraty počas tehotenstva ohroziť vývoj plodu?

Samotné závraty a točenie hlavy vývoj plodu a zdravie bábätka neohrozujú, neplatí to samozrejme vtedy, ak hrozia nejaké pády alebo ak za závratmi nie sú problémy s nedostatočným prekrvením a okysličovaním plodu. Pozor si dajte predovšetkým na udržanie rovnováhy a aby neprichádzalo k závratom a točeniu hlavy príliš často.

Ako zistiť, že mám točenie hlavy a idem omdlieť a čo robiť?

To, že závrat môže prerásť aj do omdletia, sa síce deje len výnimočne, no treba s tým rátať. Najčastejšie to začína tak, že sa vám spraví nevoľno, zahmlie pred očami a bude mierne hučať v ušiach. Ak spozorujete tieto príznaky, čo najskôr si sadnite do podrepu. Ak to nepomôže, snažte si ľahnúť a dajte nohy vyššie, ako hlava, zlepší sa jej prekrvenie.

Súvisiace články: