Tŕpnutie rúk (Karpálny tunel) v tehotenstve

tŕpnutie rúk v tehotenstve

Tŕpnutie prstov rúk a mravčenie v nich býva pomerne častou a bežnou súčasťou tehotenstva. Obvykle tento príznak spozoruje žena na začiatku druhého trimestra, u niektorých sa však môže prejaviť až neskôr. Najčastejšie k tŕpnutiu dochádza v noci a počas spánku.

Niekedy je za tým syndróm karpálneho tunela, inokedy, najmä v neskorších fázach gravidity, zaťaženie chrbtice v dôsledku rastu plodu. V zásade ide o prirodzenú súčasť tehotenstva, na ktorú vám môžu pomôcť cviky a iné preventívne opatrenia. Pozor si treba dať, ak sa objavia opuch alebo vážnejšie bolesti, vtedy môže byť nevyhnutné ísť aj za lekárom.

Čo je tŕpnutie rúk a syndróm karpálneho tunela v tehotenstve a kedy sa objavuje

Ako tŕpnutie rúk sa označuje stav, kedy dochádza k nepríjemným zmenám citlivosti v horných končatinách, najčastejšie od zápästia smerom k prstom. Môže sa jednať o zníženie citlivosti, pocit mravčenia alebo brnenia, niekedy aj o bolesť a pocity kŕčov.

Obvykle sa tento problém začína prejavovať v druhom alebo v treťom trimestri, u niektorých žien od 24. týždňa, no sú prípady, že to bolo aj skôr, napríklad už od 16. až 18. týždňa. Problémy s citlivosťou môžu vznikať tak na prstoch rúk, ako aj v dlaniach, najčastejšie sa vo vyššej intenzite dostavia skôr v noci a počas spánku, než počas bežného dňa.

To, kedy a ako tŕpnutie nastane, závisí aj od nasledovného:

  • ako veľmi prichádza k hromadeniu tekutín v tele, ktoré najviac vplývajú na obmedzenie fungovania nervov v prípade horných končatín, najmä v zápästí
  • ako veľmi dochádza k tlaku zväčšujúceho sa plodu na brucho a následne prenesene aj na dolné končatiny alebo chrbát, čo zas vplýva na tŕpnutie nôh
  • v akom stave je krvný obeh vplyvom bežnej záťaže, v akom stave je nervový systém vplyvom hladiny minerálov a v akom stave sú svaly vplyvom bežnej činnosti

Vo väčšine prípadov platí, že ide o problém, ktorý keď sa už objaví, je veľmi ťažké sa ho zbaviť až do pôrodu. Môže za to hlavne to, že tŕpnutie rúk aj nôh a syndróm karpálneho tunela sú dôsledkom prirodzených procesov počas celého tehotenstva.

V prípade, že sú tieto javy sprevádzané aj výraznými bolesťami, obmedzením hybnosti rúk a používania nôh v dôsledku vážnejších opuchov, je na mieste konzultovať svoj stav s lekárom. Dobrou správou je, že veľa vecí viete ovplyvniť aj domácimi opatreniami a režimovými zmenami, no na zvýšenie pohodlia možno využiť aj lekársku liečbu.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má tŕpnutie rúk a syndróm karpálneho tunela v tehotenstve

Pokiaľ ide o najčastejšie príčiny alebo dôvody, prečo dochádza k tŕpnutiu rúk alebo k syndrómu karpálneho tunela, ide o kombináciu vonkajších a vnútorných faktorov. Niektoré z nich je možné zmierniť alebo eliminovať, iné sú pre tehotenstvo prirodzené.

Tu je prehľad tých príčin a faktorov, ktoré na tŕpnutie rúk vplývajú:

Tlak vplyvom postupu tehotenstva

V druhom a treťom tehotenstve dochádza prirodzeným vplyvom postupu gravidity k zvýšeniu tlaku brucha na dolné končatiny aj chrbát, čo má za následok primárne tŕpnutie a brnenie v nohách. Zároveň s tým však prichádza aj k vyššiemu zadržiavaniu tekutín a tie následne vyvíjajú tlak na dôležité nervové body v rukách, konkrétne v zápästí.

Výsledkom je, že nervy zodpovedné za cit v prstoch rúk, sú tiež pod väčším tlakom a prichádza teda k narušeniu ich bežného fungovania. To môže so sebou niesť aj riziko syndrómu karpálneho tunela, kedy nejde iba o dočasné a krátkodobé zhoršenie citlivosti, ale aj o brnenie, mravenčenie a niekedy aj o bolesť, či už v dlaniach alebo prstoch.

Nadmerné preťaženie končatín

Tak v prípade rúk, ako aj v prípade nôh, treba rátať s tým, že na nervy zodpovedné za citlivosť končatín, pôsobí vo vyššej miere aj fyzické zaťaženie. Ak sa tomu tak stane, treba rátať s tým, že sa to prejaví aj vyššou citlivosťou nervovej sústavy a teda aj brnením, mravčením alebo tŕpnutím rúk a nôh, v prípade rúk najviac tŕpnutím prstov.

Manuálna práca, nosenie bremien alebo nevhodná dlhodobá poloha bývajú v tomto momente výrazne negatívne rizikové faktory. Prejavuje sa to hlavne v druhom a treťom trimestri, kedy už bývajú všeobecné problémy s preťažením pohybového aparátu. Výsledkom je, že dochádza k zvýšeniu nepohodlia napríklad v zápästí aj pri bežnej fyzickej činnosti.

Nedostatok minerálov a odpočinku

Tretím rizikovým faktorom pre problémy s tŕpnutím rúk a syndrómom karpálneho tunela je aj nedostatok pozitívnych vplyvov. Sem patria hlavne dva a to je hladina minerálov horčík a vápnik a dostatok odpočinku počas dňa. V prípade minerálov je možné siahnuť po ich doplnení cez potraviny, minerálne vody alebo špecializované výživové doplnky.

Čo sa týka odpočinku, ten je dôležitý aj pre obnovenie krvného obehu a uvoľnenie napätia v nervovej sústave. Aj v prípade, že počas tehotenstva dochádza k vzostupu tlaku na končatiny alebo ide o ich väčšie zaťaženie, dokážu odpočinok a relaxácia zlepšiť fungovanie nervov a svalov rúk a prstov na nich, takže mravčanie a tŕpnutie je minimálne.

príčiny tŕpnutia rúk

Prevencia tŕpnutia rúk a syndrómu karpálneho tunela

Hoci väčšina problémov s tŕpnutím rúk by mala pominúť po pôrode, neznamená to, že by ste mali „trpieť“ počas tehotenstva. Práve naopak, môžete spraviť viacero preventívnych a režimových opatrení, vďaka ktorým zmiernite daný stav a symptómy.

V prvom rade treba minimalizovať pôsobenie negatívnych faktorov, kam patria okrem iného aj nesprávne sedenie a poloha ruky za počítačom na stole, dlhodobé namáhanie zápästia a rúk nosením ťažších bremien alebo nedostatok dôležitých minerálov pre nervový systém, najmä horčíka a vápnika. V tom poslednom prípade sa zamerajte na ich dopĺňanie.

Vhodné je tiež podporiť v druhom rade lepšie prekrvenie končatín a to aj striedaním tepla a chladu, napríklad pri umývaní rúk používajte striedavo obe teploty vody.

V treťom rade sa aktívne snažte zlepšiť stav nervového systému, svalstva a krvného obehu aj kombináciou cieleného cvičenia a relaxácie. Skúste napríklad „vytriasanie rúk“, jednoduchý strečing pri naťahovaní menších svalov a prestávky na oddych počas práce.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane tŕpnutie rúk a syndróm karpálneho tunela a kedy ísť za lekárom

V prípade väčšiny príčin, ktoré sú za tŕpnutím rúk alebo syndrómom karpálneho tunela, pomôžu aj vyššie spomínané režimové opatrenia v rámci prevencie. Najlepšie je mať pravidelný strečing a vyhýbať sa polohe rúk, kedy sa zhoršuje ich prekrvenie.

Pokiaľ bude stav vážnejší, odporúča sa akupunktúra, špeciálne cvičenia na rozprúdenie krvi vrátane naťahovania zápästí, prstov a predlaktí, obmedzenie nosenia ťažších bremien v rukách a tiež zabezpečenie prísunu minerálov, hlavne horčíka a vápnika. Ak sa prejavy syndrómu karpálenho tunela zhoršia, využite krátkodobo aj ortézu na zápästie.

Kedy je však už potrebné ísť za lekárom? Ak sa objavia:

  • problémy s opuchom rúk alebo konkrétnej ruky, vtedy prišlo buď k vážnemu preťaženiu nervov v danej oblasti, alebo k nahromadeniu viac tekutín
  • nielen bežné tŕpnutie či mravčanie rúk, ale aj brnenie alebo bolesť, rovnako tak strata citu v prstoch, predovšetkým v palci, ukazováku a v prostredníku
  • problémy súvisiace nielen s tŕpnutím rúk, ale aj nôh a to nielen už počas noci alebo večer, ale aj cez deň a hneď ráno, ide o signál výraznejšieho postihnutia

Syndróm karpálneho tunela aj iné príčiny, ktoré môžu byť za tŕpnutím rúk, treba vyriešiť čo najskôr, zvlášť v prípadoch spojených s vyššie spomínanými príznakmi. V niektorých situáciách totiž môže ísť aj o vážnejšie poruchy a ochorenia nervového systému.

liečba tŕpnutia rúk

Najčastejšie otázky súvisiace s tŕpnutím rúk a syndrómom karpálneho tunela

Tŕpnutie a mravčanie v rukách či iné prejavy syndrómu karpálneho tunela v mnohých prípadoch vyvolávajú otázky alebo otázniky. Niet sa čomu čudovať, hlavne u tých žien, ktoré nemali v bežnom živote problémy tohto typu. Vidno to aj na témach diskusií.

Medzi najviac kladené otázky a dotazy na túto tému patria:

Je bežné, ak pociťuje žena tŕpnutie rúk najmä v noci?

Áno, tento problém sa objavuje najmä v noci a to v dôsledku toho, že pri polohe ľahu sa väčšina objemu tekutín, ktoré sú za tŕpnutím v tehotenstve, viac rozloží po celom tele vplyvom gravitácie. Omnoho viac sa tak dostanú aj do rúk a prstov. Vďaka tomu býva intenzita tŕpnutia alebo mravčenia v rukách počas spánku vyššia, než cez deň.

Môžu sa tŕpnutie alebo mravčenie objaviť aj v nohách?

Je úplne bežné a prirodzené, že tento prejav sa objavuje nielen v rukách, ale aj v nohách. Tu vplývajú navyše ešte niektoré ďalšie faktory, najmä zvyšujúca sa hmotnosť a tým aj vyššie zaťaženie dolných končatín, rovnako tak nosenie tesného oblečenia. Výsledkom môžu byť dokonca aj kŕče v nohách. Svoj vplyv má aj chrbtica a problémy s ňou.

Čo robiť, ak sa objavia kŕče alebo tŕpnutie v bruchu?

V tomto prípade už nejde o prirodzenú súčasť tehotenstva, ale o vážny príznak problémov v panve a orgánoch, ktoré sú v nej uložené. Podľa ďalších prejavov a symptómov sa môže jednať o rôzne zápaly alebo infekcie, prípadne o sťahy maternice vplyvom samovoľného potratu alebo začínajúceho predčasného pôrodu v posledných týždňoch.

Súvisiace články:

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *