Syndróm nepokojných nôh

Dnešnou témou bude jeden z najnepríjemnejších a najotravnejších príznakov tehotenstva, aké existujú. Ide o syndróm nepokojných nôh (angl. restless leg syndrome), ktorý dokáže poriadne znepríjemniť dni a noci budúcej mamičky. Akoby tých príznakov a rôznych zmien, ktoré prichádzajú spolu s tehotenstvom, už nebolo dosť, že?

Čo je to syndróm nepokojných nôh?

Syndróm nepokojných nôh sa prejavuje ako pocit nekontrolovateľného nutkania pohybovať nohami kvôli úľave od pocitu mravenčenia, pálenia alebo hemženia. Príznaky sa objavia počas odpočinku, najčastejšie však tesne pred tým, než zaspíte alebo po tom, čo ste dlho sedeli na jednom mieste, napríklad pri pozeraní filmu alebo počas jazdy autom. Mravenčenie a pálenie pocítite najčastejšie v spodnej časti nohy, no niektoré ženy popisujú tieto pocity aj na ich chodidlách, bedrách a dokonca aj rukách.

K uľaveniu dochádza hneď potom, čo začnete hýbať s problematickou končatinou. Práve to môže byť veľmi frustrujúce, keď sa snažíte zaspať po náročnom dni. Problémy sa môžu objaviť po tom, čo Vás tento syndróm neopúšťa a vy kvôli nemu neviete zaspať. Stačí len pár nocí, a vy skončíte vážne vyčerpaná, čo je vcelku nežiaduci stav pre Vaše bábätko.

Našťastie, syndróm nepokojných nôh sa objavuje až v neskoršej dobe tretieho trimestra, konkrétnejšie v 7. až 8. mesiaci. Úplne vymizne až v čase, kedy privediete na tento svet bábätko, alebo dokonca až mesiac po tom.

Čo ho spôsobuje?

Tento nepríjemný syndróm nepostihuje len tehotné ženy. Medzi jeho obete patria aj muži, deti a ženy, ktoré nie sú tehotné. Radi by sme Vám poskytli jasnú príčinu jeho vzniku, avšak vedci nám ešte stále neposkytli vierohodné jednoznačné opodstatnenie.

Existujú však teórie, ktoré hovoria o tom, že potenciálnou príčinou syndrómu nepokojných nôh môže byť nerovnováha chemickej látky v mozgu, dopamínu, ktorý pôsobí ako neurotransmiter. Práve táto chemická látka má na starosti udržiavať pohyby svalov hladkými a kontrolovateľnými.

Iní vedci však poukazujú na možnosť vzniku syndrómu bolestivých nôh kvôli nedostatku železa a kyseliny listovej, teda vitamínu B9. No a medzi poslednú možnú príčinu patrí aj eventualita, že syndróm bolestivých nôh môže pochádzať z vyšších hladín hormónu estrogénu.

Liečba syndrómu nepokojných nôh

Najčastejšou radou, ktorú dostanete od vyšetrujúcich lekárov je, že ak sa dostavia príznaky, pomôže Vám trochu strečingu, čiže si chvíľu ponaťahujete svaly a bude to v poriadku. Pravdou však je, že to pomôže len na chvíľu a o pár sekúnd sa opäť dostavia príznaky. To môže spôsobiť naozaj veľkú frustráciu a zoberie Vám to aj posledné dávky pozitivizmu, ktoré vo Vás ešte ostali.  Práve preto patrí syndróm bolestivých nôh medzi najnepríjemnejšie spomedzi všetkých príznakov tehotenstva.

Často sa využívajú aj rôzne lieky obsahujúce ropinirolpramipexol, ale ich využitie počas tehotenstva je mizivé, keďže sa stále nezistili ich potenciálne negatívne účinky, ktoré môžu predstavovať riziko pre tehotnú mamičku.

Pred tým, než sa rozhodnete brať akékoľvek lieky na liečbu tohto syndrómu, by Vám mal Váš doktor skontrolovať hladinu železa v krvi. Jeho nedostatok sa, ako sme už písali, považuje za možnú príčinu syndrómu bolestivých nôh a často krát pri používaní suplementu s obsahom železa tento syndróm zmizne. Ak ste skôr fanúšičkou prírodnej stravy, vysoký obsah železa obsahujú potraviny ako je špenát, fazuľa alebo cícer.

Ako bojovať proti syndrómu nepokojných nôh:

  • Vyskúšajte liečivé účinky akupunktúry, dynamickej meditácie alebo jógy. Ide o relaxačné cvičenia alebo procedúry, ktoré Vám pomôžu s uvoľnením.
  • Uvoľnenie sa dostaví aj po teplom (nie horúcom) kúpeli.
  • Cvičte každý deň, ale s pauzou aspoň dve hodiny pred spaním.
  • Vyhnite sa konzumácii nápojov s obsahom kofeínu.
  • Takisto sa vyhnite aj ležaniu v posteli pred spaním, pretože to ešte všetko zhorší a syndróm bolestivých nôh sa s najväčšou pravdepodobnosťou objaví. Choďte spať vtedy, keď sa cítite naozaj unavená.
  • Zvážte suplementáciu železa, magnézia, vitamínu B12 a B9.