V tomto článku si rozoberieme niečo, čomu sa odborne hovorí menorrhagia. Jedná sa o nadmerne silnú menštruáciu. V praxi si to môžete predstaviť tak, že niektoré ženy sú v prvé dni menštruácie neschopné vykonávať bežné činnosti či chodiť do práce, pretože intenzita ich menštruácie je neúnosná. Je takýto stav v poriadku, alebo indikuje nejaký problém? Prečo sa to vlastne niektorým ženám deje? A dá sa to nejak zmierniť? Na tieto, ale aj ďalšie otázky ponúkneme odpoveď v ďalších riadkoch.

Čo treba chápať pod pojmom „silná menštruácia“

Menorrhagia, teda silná menštruácia, je menštruácia s normálnou pravidelnosťou, ktorá sa však líši buď nadmerným trvaním (nad 7 dní) alebo nadmernou stratou krvi (nad 80 ml) v jednej menštruácii. S množstvom vylúčenej krvi je to však ťažké – nie je možné presne zmerať koľko krvi žena počas menštruácie vylúči. Ako indikátor sa niekedy požíva počet minutých vložiek/tampónov, resp. frekvencia, s akou si žena vymieňa vložky či tampóny. To však tiež nie je úplne objektívny ukazovateľ.

Ako sa silná menštruácia prejavuje

V tomto bode si bližšie popíšeme ako sa silná menštruácia prejavuje, aby ste ju vedeli včas odhaliť. Najčastejšie sa uvádza, že o silnú menštruáciu sa jedná, ak musí žena vymieňať vložku či tampón minimálne raz za hodinu, inak by došlo ku pretečeniu. Takýto stav pritom musí trvať aspoň niekoľko hodín. S tým súvisí aj potreba používania produktov s vyššou absorpčnou schopnosťou a nutnosť vstať počas noci a tampón či vložku si vymeniť. Potom platí, že pri silnej menštruácii sa tiež vylučujú aj veľké krvné zrazeniny. Ak sa však tieto príznaky nevyskytujú, no krvácate viac ako 7 dní, tiež už sa jedná o menorrhagiu.

Z menovaných príznakov nepriamo vyplýva, že počas skutočne silnej menštruácie je žena obmedzená a nie je schopná vykonávať niektoré bežné aktivity. Nemusí to byť ani kvôli bolesti, často je to proste kvôli tomu, že tak rýchla strata krvi a jej diskomfort jej v tom zabraňujú. S tým potom súvisia aj príznaky anémie, ktoré sa môžu časom objaviť. Predsa len, ak žena systematicky stráca mnoho krvi, ľahko sa u nej prejavia symptómy ako únava či dýchavičnosť, práve preto, že tej krvi už stratila dosť veľa.

Príčiny silného krvácania

Keď už vieme ako presne sa menorrhagia prejavuje, bolo by dobré povedať si aj prečo sa vôbec u niektorých žien vyskytuje. Niekedy totiž žena silnú menštruáciu zažíva od samého začiatku, inokedy sa u ženy tento stav vyvinie v dôsledku určitých zmien priamo v jej tele či skôr všeobecne v jej živote. Je ale mnoho žien, u ktorých doteraz nie je jasné prečo u nich silné krvácanie nastáva. My každopádne v tejto sekcii pokryjeme tie najčastejšie dôvody, ktoré vysvetľujú menorrhagiu pre drvivú väčšinu žien.

  • Hormonálna nerovnováha: základ celého menštruačného cyklu tvorí rovnováha medzi dvoma podstatnými ženskými hormónmi, menovite estrogénom a progesterónom. Oba pomáhajú s tvorbou výstelky maternice, tzn. endometria, ktorá sa potom každý mesiac odlupuje a vyplavuje, čím vzniká menštruácia. Ak je však telo v nerovnováhe a väčšiu moc dostane do rúk estrogén, výstelka maternice sa vytvorí nadmerne hrubá a potom sa to prejaví v rovnako nadmernom výtoku.
  • Problém s vaječníkmi: v niektorých mesiacoch sa stane, že v dôsledku problému s vaječníkmi sa nevypustí zrelé vajíčko, čiže nenastáva ovulácia. V dôsledku toho sa potom ani netvorí progesterón a to opäť spôsobí nerovnováhu medzi hormónmi a to opäť ovplyvňuje menštruáciu.
  • Polypy: niekedy sa dá nadmerné krvácanie vysvetliť existenciou polypov na stenách maternice ženy – tie tiež s menštruáciou odchádzajú a teda sa vylúči viac krvi.
  • Myómy v maternici: to je podobný princíp ako s polypmi. Sú typické pre ženy v reprodukčnom veku a spôsobujú silnejšiu či dlhšiu menštruáciu, na akú je žena zvyknutá.
  • Vnútromaternicové teliesko:ak sa rozhodnete pre antikoncepciu vo forme vnútromaternicového telieska, silné krvácanie môže byť jedným zo sprievodných znakov takéhoto kroku. Ak sa však krvácanie zintenzívni práve v dôsledku tohto typu antikoncepcie, určite je potrebné ho čo najskôr dať vybrať.
  • Problémy v tehotenstve: silné krvácanie ak čakáte dieťa bohužiaľ indikuje veľký problém. Môže sa jednať o spontánny potrat, či o mimomaternicové tehotenstvo, ktoré je nutné umelo prerušiť. Dieťa by to totiž tak či tak neprežilo, zato matka by sa mohla dostať do ohrozenia života.
  • Lieky: vedľajším účinkom užívania niektorých druhov liekov môže byť práve dočasná menorrhagia. Sú to najmä protizápalové lieky, či lieky na riedenie krvi, avšak radia sa tam aj mnohé iné.

Diagnostika a liečba

Možno sa teraz pýtate čo s daným stavom robiť a či sa snažiť ho nejak s pomocou gynekológa vyliečiť. V prvom rade, ak je u vás podozrenie na menorrhagiu, prejdete komplexným hmatovým, krvným i ultrazvukovým vyšetrením. Ak sa podozrenie na silné krvácanie potvrdí, ďalšie kroky závisia od toho aké silné to krvácanie vlastne je, nakoľko vám to v živote spôsobuje problémy či nakoľko to môže mať vplyv na vašu snahu o počatie potomka. Je to preto veľmi individuálny postup a nedá sa jasne určiť. Každopádne, ak chcete gynekológovi ušetriť čas a zároveň mu s diagnostikou pomôcť, určite si zapisujte dĺžku a približnú intenzitu každej svojej menštruácie, napr. do aplikácie v telefóne.