Bábätká potrebujú jesť každé 2 hodiny po tom, ako ich priveziete domov z nemocnice a väčšina z nich sa po prvom roku stále prebúdza na kŕmenie.

Zatiaľ čo vy dúfate, že váš drobček bude po 6 týždňoch cez noc spať, on bude mať úplne iné plány.

Nočná košeľa na kojenie vám umožní zostať pohodlná a jednoducho dojčiť aj v strede noci.

S nočnou košeľou na dojčenie si môžete aspoň čiastočne uľahčiť nočné vstávanie a prebdené noci. V tomto článku vám poradíme, akú nočnú košeľu na dojčenie si vybrať a na čo si dať pri výbere pozor.

Čo je to pyžamo na dojčenie?

Pyžamo na kojenie je jednoducho oblečenie na spanie, ktoré je navrhnuté tak, aby umožňovalo ľahké nočné dojčenie. Často má podobný dizajn ako podprsenky na kojenie.

Niektoré nočné košele na kojenie majú skrytý šev, ktorý umožní dieťaťu jednoduchý prístup  k bradavke počas nočného kŕmenia. Naviac takéto košele mávajú elastické výstrihy, ktoré tiež zlepšujú a zjednodušujú kojenie. Iné majú  plastovú sponu, rovnako ako na podprsenke na kojenie, čo umožní jednoduché otváranie.

Akú látku si vybrať?

Vaše pyžamo musí byť funkčné ale aj pohodlné. Rôzne tkaniny ponúkajú rôzne výhody a nevýhody.

Tieto látky máte na výber:

 • Bavlna: Bavlna je priedušná tkanina a veľmi obľúbená ako pre každodenné oblečenie, tak aj na spanie. Nie je mimoriadne teplá, takže v zime budete potrebovať ďalšie vrstvy. Jednou z nevýhod bavlny je, že dostatočne nepohlcuje vlhkosť, takže možno budete musieť používať aj podložky alebo podprsenku na kojenie, ktoré vám pomôžu vsiaknuť občasný únik mliečka.
 • Bambus: Bambus je mäkký, pohodlný a odvádza vlhkosť z pokožky. Je prírodný a ekologický, môže byť dobrou voľbou pre dojčiacu matku, ak ho ale nájdete v obchodoch- bambus nie je bežne ponúkanou tkaninou.
 • Flis: Je vynikajúci pri odvádzanie vlhkosti z pokožky, čo je dôvodom, prečo sa často používa ako vložka v plátnach plienok. Pomáha udržiavať pokožku dieťaťa suchú,  nie je však až tak priedušný.
 • Flanel: Nejde o špecifický materiál, ale skôr o typ väzby. Flanel má tendenciu byť priedušný a teplý a je ideálny pre chladnejšie obdobia. Jeho schopnosti pohltiť vlhkosť sa budú líšiť v závislosti od materiálu, z ktorého bol vyrobený.
 • Nylon/polyester: Nylon a polyester sú syntetické (umelé) materiály, ktoré sú veľmi priedušné a dobre odvádzajú vlhkosť. Nevýhodnou je, že nie sú tak mäkké, pružné a pohodlné.

Vyhnite sa hodvábu

Síce hodváb je mäkká a luxusná tkanina, problém je, že hodváb by sa nemal namočiť a musí byť čistený v čistiarni. To nie je veľmi praktické pre dojčiacu matku.

Na čo sa sústrediť pri výbere nočnej košele na kojenie?

Pri výbere pyžama/ košele na kojenie zvážte nasledujúce:

 • Štýl: Preferujete nočné košele? Krátke súpravy? Dlhé nohavice? K dispozícii sú možnosti, ktoré sa prispôsobia vášmu vkusu. Vyberte si takú, v ktorej sa budete cítiť dobre a ktorá vám bude pohodlná aj o 2 hodine ráno.
 • Hmotnosťt kaniny: Ak vám je častejšie horúco (alebo ste v teplom prostredí), vyberte si ľahkú tkaninu. Ak je vám často chladno, vyberte niečo, čo vás udrží v teple
 • Kompatibilita podprsenky: Ak ste v prvých mesiacoch dojčenia, unikanie mliečka bude jedným z bežných problémov. Z nejakého dôvodu pyžamy na dojčenie väčšinou nemávajú vstavanú podprsenku, ktorá by túto tekutinu zachytila. Aby ste zabránili škvrnám na posteľnej bielizni, budete musieť rátať s nosením podprsenku na kojenie v spojení s väčšinou pyžám či košieľ na kojenie. Uistite sa, že si vyberiete košeľu na kojenie, ktorá má výstrih sediaci s vašou podprsenkou.
 • Prístup k bradavkám: Hlavným dôvodom, prečo si kúpite košeľu na kojenie je pohodlné kŕmenie vášho dieťa aj v skorých v ranných hodinách. Uistite sa preto, že vám vaša nočná košeľa na dojčenie umožňuje jednoduchý prístup k bradavkám.
 • Odvod vlhkosti: Pri kojení je viac než isté, že sa budete potýkať s mokrými škvrny na pyžame. Mali by ste si vybrať látku, ktorá vlhkosť pohltí a vytvorí vám pocit pohodlia.
 • Pokrytie: Kto vás bude vidieť vo vašej pyžame? Ak je to len váš manžel a deti, nemusíte mať obavy o pokrytie celého tela alebo nedostatok súkromia.  Ak však máte hostí, ktorí zostanú s vami po príchode dieťaťa alebo očakávate návštevníkov, ktorí budú môcť prichádzať vo chvíli, keď ste stále v nočnom oblečení, možno budete chcieť vybrať dvojdielnu pyžamu, košeľa a šortky alebo nohavice.