Meškanie menštruácie je často automaticky spájané s tehotenstvom. A aj keď je meškanie často spôsobené práve tým, existuje aj niekoľko iných dôvodov. Takže ak sa teraz zamýšľate, prečo ešte o takomto čase v mesiaci stále nemáte menštruáciu, buď ste skutočne tehotná, alebo sa vám vaše telo snaží niečo naznačiť. V oboch prípadoch to s určitosťou potvrdí až lekár, no my vám zatiaľ ponúkneme 10 najčastejších vysvetlení, ktoré by vám mohli vzniknutú situáciu objasniť.
Kedy hovoríme o meškaní menštruácie?
Na začiatok by bolo dobré ujasniť si základné pojmy. Normálna dĺžka menštruačného cyklu je spravidla 23 až 35 dní. Ak už istý čas menštruujete, určite ste si všimli koľko bežne trvá práve váš cyklus. Ak je to teda napr. 30 dní a už prešlo 31 dní, no vy ste ešte menštruáciu nedostali, už sa dá hovoriť o jej meškaní. Treba si ale uvedomiť, že na pravidelnosť menštruácie má vplyv mnoho externých faktorov, a preto netreba robiť paniku pri odchýlke niekoľkých dní. Podozrievavá by ste mala začať byť až keď menštruácia mešká viac ako dva týždne, potom môžete zájsť ku gynekológovi.
Ak ste však mladé dievča, ktoré ešte len nedávno začalo menštruovať, či naopak zrelá žena v prechode, aj väčšie meškanie menštruácie je ešte úplne v poriadku. Je to teda pomerne individuálne. Ak však vaša menštruácia mešká viac ako dva mesiace, tomuto stavu hovoríme psometria, a je potrebné ju už určite riešiť s lekárom. Už skutočne vážna je potom amenorea, pri ktorej žena nemá menštruáciu viac ako pol roka, a lekár by mal urýchlene prísť na dôvod tejto abnormality.
10 najčastejších dôvodov meškania menštruácie
Aké sú teda najčastejšie vysvetlenia meškania menštruácie (hneď po tehotenstve)?
Choroba
Choroba, ako napr. chrípka či angína, môže veľmi jednoducho ovplyvniť vašu menštruáciu, a to najmä ak sa choroba vyskytuje počas ovulácie. Choroba ovuláciu totiž oddiali a tým potom oddiali aj samotnú menštruáciu. Zaujímavé tiež je, že nielen choroba, ale niekedy aj lieky, ktoré kvôli chorobe užívate, môžu ovplyvniť váš cyklus. Ak sa teda ocitnete v panike, pretože vám tento mesiac mešká menštruácia, je pomerne veľká šanca že si spomeniete, že ste nedávno prekonali nejakú chorobu, aj keď sa mohlo jednať napr. len o nádchu.
Nesprávne fungovanie štítnej žľazy
Štítna žľaza pravidelne vypúšťa do krvi rôzne hormóny, čím reguluje naše telesné funkcie. Preto má tento zaujímavý orgán na nás väčší účinok, ako si väčšina ľudí uvedomuje. Ak teda začne fungovať nesprávne a produkuje hormónov viac, či naopak menej ako by mala, môže ľahko ovplyvniť a v tomto prípade aj oddialiť ovuláciu. To opäť spôsobí oddialenie aj samotného krvácania. Či sa skutočne jedná v tomto prípade o problém štítnej žľazy lekár zistí urobením tzv. hormonálneho profilu, z ktorého bude vedieť či sa zmenila hladina hormónov v tele.
Príliš rýchla zmena hmotnosti
Ak príliš rýchlo schudnete, či naopak príliš rýchlo naberiete kilá, telu nedáte dostatok času zvyknúť si na tak veľké zmeny. Oba prípady totiž spôsobujú hormonálnu nerovnováhu, ktorá môže ústiť až do straty ovulácie, a logicky aj do z toho plynúcej straty menštruácie. Pri rýchlom pribratí totiž naberiete kilá tukového tkaniva, ktoré produkuje estrogén, ktorého rovnováha s progesterónom zabezpečujú funkčný menštruačný cyklus.
Na druhej strane keď rýchlo schudnete, ubudne vám naraz príliš veľa tukového tkaniva a s ním aj estrogénu – teraz je zas estrogénu príliš málo, a opäť nastáva nerovnováha s progesterónom. Ani jedno z toho nie je logicky niečo, čo by ste chceli svojmu telu spôsobovať, preto dbajte na vyváženú stravu a pravidelný pohyb.
Stres
Tento faktor je jedným z najčastejších dôvodov pre meškanie menštruácie. Opäť sa stane to isté, čo pri predchádzajúcich faktoroch – naruší sa správna rovnováha progesterónu a estrogénu, čo sa prejaví oneskorením alebo vynechaním ovulácie, a tým aj menštruácie.
Ako ste si určite tipli, riešenie je v tomto prípade prozaicky jednoduché – znížiť stres vo vašom živote. Alternatívou je naučiť sa stres lepšie zvládať, aby ten nevplýval na vaše telo v tak veľkej miere. Ak vám však menštruácia mešká práve kvôli stresu, bolo by užitočné uvedomiť si ako veľmi má vaše psychické rozpoloženie vplyv na zdravie vášho tela. V ideálnom prípade dôjdete k záveru, že stres by ste mali znížiť nielen kvôli meškajúcej menštruácii, ale aj kvôli zachovaniu správneho fungovania tela ako celku.
Hormonálna antikoncepcia
Hormonálna antikoncepcia spôsobí, že si telo bude myslieť že ste tehotná. Vypúšťa totiž do tela pomerne vysoké množstvo progesterónu a estrogénu (závisiac od konkrétneho druhu a značky), takže ich hladina bude podobná hladine, ktorú telo prirodzene udržiava pri tehotenstve. Keď potom antikoncepciu vysadíte, spôsobíte telu šok v podobe náhleho zníženia oboch hormónov a telo si na to bude pomaly zvykať. Toto zvykanie sa bude prejavovať nepravidelnosťou, či dokonca úplným vynechaním menštruácie, pri čom tieto výkyvy sa môžu vyskytovať až do pol roka od vysadenia antikoncepcie.
Nadmerné cvičenie
U profesionálnych športovkýň často nastáva úplná strata menštruačného cyklu. Je to najmä kvôli tomu, že v dôsledku veľkého množstva cvičenia majú tieto ženy príliš nízke percento tuku v tele, a teda sa im tvorí príliš málo estrogénu. Rovnaký efekt však docielite už keď začnete z ničoho nič pravidelne a veľa cvičiť – taká veľká zmena pre organizmus spôsobí narušenie menštruačného cyklu, či jeho úplné vynechanie. Preto sa odporúča pristupovať ku všetkým zmenám životného štýlu striedmo a pomaly.
Zmena denného režimu
Stačí, že ste začali o hodinu skôr vstávať a vaše telo to môže zaskočiť, keďže bolo dlho zvyknuté na určitý režim. Už z toho sa môže menštruácia o pár dní oneskoriť. Tieto zmeny denného režimu sa však na menštruácii viac prejavujú keď napr. zmeníte zamestnanie. Možno si to neuvedomíte ale zrazu sa počas pracovného času viac nabeháte, alebo stačí, že vykonávate o trochu iné úlohy ako predtým, a telo bude potrebovať čas na adaptáciu. V týchto prípadoch sa ale jedná o meškanie len pár dní, a čoskoro by sa mal cyklus sám ustáliť.
Cestovanie
Stačí, že ste cez víkendy posledný mesiac častejšie cestovali napr. za rodinou, už to sa môže podpísať na menštruácii a jej meškaní. Skôr sa ale stáva, že meškanie si všimnú ženy, ktoré cestujú niekam ďaleko a pri tom menia časové pásma. Prechod do iného časového pásma je totiž náročný pre celý organizmus, a na reprodukčnom systéme sa bude manifestovať práve niekoľko dní omeškanou menštruáciou. Opäť len treba počkať a dať telu čas, nech sa na zmenu samé v pokoji adaptuje.
Predčasná menopauza
Za normálnych okolností sa žena do menopauzy dostáva okolo 45-55. roku života. Ako sme si povedali, vtedy sú výkyvy pravidelnosti menštruácie normálne. Niekedy však u ženy môže dôjsť ku menopauze predčasne, napr. keď má 40 rokov, a táto radikálna zmena sa bude manifestovať mimo iného práve omeškaním menštruácie. Avšak treba mať na pamäti, že menopauza má mnoho príznakov, preto ak váš jediný problém tvorí oneskorená menštruácia, bude to zrejme mať iný dôvod.
Syndróm polycystických vaječníkov
Vajíčka dozrievajú vo vnútri vaječníkov, a to v obaloch zvaných folikuly. Pri ovulácii sa jedno vajíčko z jedného folikulu uvoľní. Syndróm polycystických vaječníkov však proces uvoľňovania vajíčka narúša a vajíčko sa vôbec nemusí uvoľniť. To spôsobí oneskorenú či úplne vynechanú menštruáciu.