Prvé 4 až 6 mesiacov dojčenia sú kritické, a to hlavne pre prvorodičky. Vy aj vaše dieťatko totižto musíte prísť na to ako veci fungujú a nájsť si svoju rutinu. V tomto čase by ste tiež mala podporiť zdravú produkciu vášho mliečka.

Zvýšenie a udržanie laktácie počas prvých týždňov

Ak ste ako väčšina mamičiek, zrejme sa budete obávať či budete mať dostatok mlieka pre svoje bábätko. Hoci je toto veľmi bežná obava, len veľmi nízke percento mamičiek skutočne neprodukujú dostatok mlieka. Ak je vaša laktácia nízka môžete ju zvyčajne zvýšiť úplne prirodzene pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. Správna technika dojčenia a časté dojčenie sú najdôležitejšie pre zvýšenie a udržanie laktácie.

Ako podporiť nástup laktácie, udržať ju a zvýšiť

Ako sme už povedali, väčšina mamičiek je schopná vyprodukovať dostatok mlieka pre svoje bábätko, to však neznamená, že sa tak stane samo od seba. Existuje niekoľko vecí, ktoré budete musieť urobiť na podporenie nástupu laktácie a udržiavanie zdravej produkcie materského mlieka.

V tomto článku vám ponúkame niekoľko spôsobov ako toho docieliť:

Všímajte si ako vaše bábätko saje a či saje správne

Správne satie je jedným z hlavných spôsobov ako zvýšiť vašu produkciu mlieka. V prípade, že sa to bábätku nedarí, nedokáže získať dostatok mlieka z vašich prsníkov nastáva problém. Naopak, ak všetko funguje tak ako má, vaše telo automaticky produkuje viac. Ak si nie ste istá ako to vyzerá, keď dieťa saje poriadne, skonzultujte to s vaším lekárom.

Dojčite, dojčite, dojčite

Vaše telo produkuje mliečko na základe zákona ponuky a dopytu. Zvýšený dopyt vyvolá vyššiu ponuku. Čím častejšie kŕmite svoje dieťatko, tým viac mliečka sa vám bude tvoriť. Už po niekoľkých týždňoch od narodenia bábätka by ste mala dojčiť približne každé 2 až 3 hodiny. Ak prejde od posledného kojenia viac ako 3 až 4 hodiny, mala by ste svoje bábätko prebrať a nakŕmiť.

Stláčanie prsníkov

Stláčanie a masáž prsníkov pomôžu vášmu bábätku získať viacej mlieka pri kojení. Taktiež môžete odobrať mliečko zo svojich prsníkov pomocou prsnej pumpičky.

Stimulujte svoje prsia

Použite prsníkovú pumpu alebo stimulujte svoje prsia ručne. Táto extra stimulácia dá signál vášmu telu, že potrebujete viac materského mlieka.

Naučiť sa, ako vytlačiť materské mlieko rukou, môže byť pre vás veľmi užitočné. Mnohé mamičky dávajú prednosť použitiu ruky pred prsnou pumpičkou, pretože je to prirodzenejšie a nič nás to nestojí. Počas prvých niekoľkých dní dojčenia môže byť ručné pumpovanie pohodlnejšia a môže pomôcť odstrániť nadbytočné materské mlieko. Avšak ide o zručnosť, takže môže chvíľu trvať, než sa to naučíte.

Urobte zdravé zmeny vo svojom životnom štýle

Možno si neuvedomujete, že veci ktoré robíte každý deň môžu ovplyvniť vašu produkciu mlieka. To čo by mohlo nepriaznivo ovplyvniť vašu laktáciu je fajčenie, antikoncepcia, stres, únava. Vaša produkcia mliečka sa môže výrazne zvýšiť po tom, ako spravíte vo svojom živote niekoľko pozitívnych zmien.

Dojčite dlhšie

Novorodeniatko by malo byť kŕmené po dobu približne 10 minút na každej strane vašich pŕs. V prípade, že zaspí, skúste ho jemne prebudiť a pokračovať v kojení. Čím viac času vaše dieťa strávi dojčením, tým viac stimulácie získate.

Nepreskakujte kŕmenia

Vaše telo produkuje viacej mliečka, keď kojíte svoje dieťa na prsiach. Ak budete preskakovať kŕmenie, alebo dávať svojmu bábätku umelú náhradu, bude to signál pre vaše telo, že nepotrebujete také veľké množstvo. Pomôcť vám môže odpumpovávanie namiesto kŕmenia, hoci nikdy nebude tak efektívne. Vaše dieťatko je v stimulácii vašich pŕs oveľa lepšie, na to nikdy nezabúdajte.

Telo na telo

Pre vaše dieťatko je najlepšie keď ho kojíte tak, že sa svojou pokožkou dotýka tej vašej. Priamy kontakt s vašou pokožkou znižuje stres u dieťatka zlepšuje jeho dýchanie a reguluje jeho telesnú teplotu. Ak kojíte spôsobom „telo na telo“ zlepšujete puto ktoré vzniká medzi vami a bábätkom. Mnohé štúdie tiež hovoria, že týmto spôsobom bábätko vydrží dlhšie a pomôže vám pri tvorbe dostatku mlieka.

Vytiahnite svoju pumpičku

Ak pre vás nie je pohodlné vytláčať mliečko rukami, použite prsnú pumpičku. Môžete ju vytiahnuť po alebo medzi kŕmeniami. Čím viac vyprázdnite svoje prsia, tým viac mlieka sa vám bude tvoriť.

Jedzte zdravo

Vaša produkcia mlieka nikdy nebude dostatočná ak nebudete nasledovať bohatú a zdravú diétu. Kojenie a produkcia mlieka vyžaduje dostatočné množstvo energie. Vyživte svoje telo vyrovnanou diétou, zdravými dobrôtkami a tiež môžete pridať niektoré potraviny vhodné pre lepšiu produkciu mlieka ako napríklad ovsené vločky, zelená zelenina, mandle a iné. Nezabúdajte, že pri kojení je nutné prijať väčšie množstvo kalórií než to na ktoré ste bežne zvyknutá.

Pite veľa tekutín

Materinské mlieko sa skladá z 90 percent z vody, preto nezabúdajte dostatočne piť. Počas dňa by ste mala vypiť 6 až 8 pohárov čistej vody a tekutín ako sú mlieko, džús alebo čaj. Udržujte svoje telo hydratované a ono sa vám odvďačí. Ak sa cítite smädná, pite viac. Ak vás bolí hlava alebo máte závrate, pite viac. Toto sú signály, že váš príjem vody nie je dostatočný.

Skúste oddychovať

Únava a stres môžu negatívne ovplyvniť nie len vašu náladu ale aj laktáciu. Vieme, že pri novorodeniatku je náročné nájsť si čas na oddych, ale je to veľmi dôležité. Keď vaše dieťa zaspí, skúste sa aspoň chvíľku zdriemnuť. Alebo požiadajte o pomoc svojho partnera. Keď nie ste príliš vystresovaná, vaše telo môže extra energiu použiť na produkciu mliečka a regeneráciu vášho tela.

Vyhýbajte sa veciam, ktoré môžu znížiť vašu laktáciu

Zdravej produkcii mlieka sa môže postaviť do cesty viacero problémov. Jedným z nich je napríklad nasadenie antikoncepcie v prvých 6 týždňoch po narodení dieťatka, hlavne antikoncepcie, ktorá obsahuje estrogény. Inými faktormi sú napríklad vysoká konzumácia kofeínu, pitie alkoholu alebo fajčenie. Preto sa porozprávajte so svojím lekárom pred tým, než začnete užívať akékoľvek lieky a hlavne antikoncepciu. Držte sa ďalej od vecí, ktoré môžu mať negatívny dopad na vás, vaše bábätko a vašu zásobu materinského mlieka.

Verte sama sebe

Väčšina mamičiek je schopná produkovať dostatok mlieka a šance, že vy ste na tom podobne, sú veľmi vysoké. Pokiaľ kojíte často a vaše dieťatko ukazuje signály, že dostáva dostatok mlieka, všetko je v poriadku. Nenechajte strach, aby sa vás zmocnil a podlomil vašu sebadôveru. Nebojte sa požiadať vášho lekára o potvrdenie toho, že je všetko OK. Pozhováranie sa s odborníkom vám môže výrazne pomôcť a vy sa budete cítiť sebavedomejšie a uvoľnenejšie.