Vitamíny v tehotenstve

Dodržiavať zdravý jedálniček je tá najlepšia rada, a to hlavne v tehotenstve. V tomto období sa tiež odporúča užívanie prenatálnych vitamínov, aby sme tak doplnili prípadný nedostatok niektorých živín. Prenatálne vitamíny obsahujú mnoho vitamínov a tiež minerálov, ako napr. kyselina listová, železo, jód, kalcium a iné.

4 najdôležitejšie vitamíny v tehotenstve

Kyselina listová

Kyselina listová pomáha predchádzať defektom neurálnej trubice, ktoré postihujú mozog a miechu plodu.

Problémy s neurálnou trubicou sa môžu objaviť po prvých 28 dňoch od počatia, teda ešte predtým, než mnohé ženy vôbec tušia, že sú tehotné. Podľa posledných výskumov je takmer polovica tehotenstiev neplánovaných, odporúča sa preto, aby každá žena, u ktorej je tehotenstvo pravdepodobné, užívala 400 mikrogramov kyseliny listovej denne od počatia a pokračujúc počas prvých 12 týždňov tehotenstva.

Žena, ktorá už porodila dieťa s poruchou neurálnej trubice, by sa mala o tomto probléme porozprávať so svojím lekárom. Ten jej tak môže odporučiť vhodnú dávku kyseliny listovej. Početné štúdie potvrdili, že užívanie väčšej dávky kyseliny listovej (viac ako 4000 mikrogramov) počas najmenej jedného mesiaca pred a v priebehu prvého trimestra môže byť veľmi prospešné, je však vhodné najskôr sa poradiť o užívaní tejto látky s vaším lekárom.

Medzi plodiny, ktoré prekypujú množstvom kyseliny listovej patrí: zelená listnatá zelenina, orechy, fazule, citrusové plody a ďalšie potraviny obohatené o túto látku (napr. cereálie s kyselinou listovou a i.). Napriek tomu, že zaradíte tieto pokrmy do vášho jedálnička, je potrebné užívať kyselinu litovú taktiež vo forme výživových doplnkov. Potvrdilo sa totižto, že tieto majú oveľa väčší účinok.

Vápnik

Je ďalšou z nevyhnutných látok, bez ktorých sa v tehotenstve nezaobídete. Pomôže vám zásobovať vaše kosti, aby nestrácali svoju prirodzenú hustotu v dôsledku straty vápnika. Takisto je dôležitý pre rast kostí vášho dieťatka.

Jód

Jód je kritický hlavne v prípade žien, ktoré trpia ochorením štítnej žľazy. Jeho nedostatok môže spomaliť rast bábätka, spôsobiť vážne mentálne poruchy až hluchotu. Pamätajte si, ak vám počas tehotenstva chýba jód, môže to viezť až k potratu alebo narodeniu mŕtveho plodu, preto sa s ním rozhodne nezahrávajte!

Železo

Železo je potrebné hlavne pre zdravú krvotvorbu, tak v tele matky, ako aj v tele dieťatka. Navyše, pomáha pri prenášaní kyslíka.

Na čo sa zamerať pri výbere prenatálnych vitamínov?

Vyberte si také prenatálne vitamíny, ktoré vám poskytnú nižšie uvedené vitamíny:

 • 400 microgramov (mcg) kyseliny listovej
 • 400 IU vitamínu D
 • 200 to 300 milligramov (mg) vápnika
 • 70 mg vitamínu C
 • 3 mg tiamínu
 • 2 mg riboflavínu
 • 20 mg niacínu
 • 6 mcg vitamínu B12
 • 10 mg vitamínu E
 • 15 mg zinku
 • 17 mg železa
 • 150 miligramov jódu

V niektorých prípadoch vám môže lekár po podrobnejšej konzultácii predpísať špecifické množstvo vyššie spomínaných prenatálnych vitamínov. V tomto prípade nasledujete jeho rady.