4. týždeň tehotenstva – Prečo krvácate?

Tehotná ste ešte len štyri týždne (gratulujeme!), no vaše bábätko už stihlo zmeniť svoje trvalé bydlisko a vy začnete pociťovať prvé príznaky tehotenstva. Počas štvrtého týždňa (vtedy dieťatko nazývame blastocyst) sa totiž plod cez vajíčkovod presunul do maternice, kde je teraz pripevnený o stenu a vydrží tam najbližších 8 mesiacov.

Teraz však začne dôležitý proces. Akonáhle sa tento zhluk buniek pripevní na stenu maternice, bunky sa začnú rozdeľovať ešte intenzívnejšie, až kým nedôjde k samotnému rozdeleniu plodu. Polovica buniek vytvorí placentu a polovica zasa vaše dieťatko – vznikne z neho embryo.

Embryo bude menšie než jeden milimeter, no dejú sa v ňom veľké veci. Okolo neho totiž vznikajú amniotický vačok a žĺtkový vačok, špeciálne obaly plodu určené na jeho výživu.

Vaše bábätko sa v embryotickom stave rozdeľuje na 3 vrstvy:

  1. Endoderm (vnútorná vrstva) – vzniknú z neho tráviaci systém, pečeň a pľúca,
  2. Mezoderm (stredná vrstva) – vzniknú z neho srdce, pohlavné orgány, kosti, obličky a svaly,
  3. Ektoderm (vonkajšia vrstva) – vzniknú z neho nervový systém, vlasy, koža a oči.

[sc name=“reklama“]

Štvrtý týždeň tehotenstva – Ako ďaleko ste od pôrodu?

Ak sa nachádzate vo štvrtom týždni tehotenstva, ste v 1. mesiaci tehotenstva a 1. trimestri. Pôrod teda nastane o 8 mesiacov.

<< Tretí týždeň tehotenstva
>> Piaty týždeň tehotenstva

Čo sa deje vo vašom brušku?

Práve v 4. týždni tehotenstva začína množstvo žien prežívať syndrómy raného tehotenstva podobné predmenštruačným syndrómom (PMS). S tým prichádzajú napríklad kŕče, nafúknutosť brucha, bolesť hlavy či výkyvy nálad. Niektoré ženy sa však týmto nepríjemnostiam akoby zázrakom vyhnú.

Vaše bábätko je stále veľmi maličké. Už od 3. týždňa tehotenstva začína vaše telo produkovať hormón hCG, ktorý sa snažia detekovať tehotenské testy a ak ho nájdu, vyfarbia sa obidve čiarky – ste tehotná. Ani v štvrtom týždni však ešte produkcia nemusí byť rozbehnutá naplno a tehotenský test môže byť negatívny aj napriek tomu, že ste tehotná.

Krvácanie pri tehotenstve? Nepanikárte

Keďže sa blastocyst (názov pre bábätko predtým než sa z neho stalo embryo) už zabýval v stene maternice, môžu prísť aj neželané efekty. V 30 % prípadoch ženy krvácajú. Keďže sa dieťatko snaží vybojovať si miesto v stene maternice, často je súčasťou tohto procesu implantačné krvácanie. Je tak možné, že zaregistrujete krv bledšej farby. Nepomýľte si ju s vašou menštruáciou a nepanikárte. Nejde o nič zlé, no o prirodzený proces (aj keď trošku nepríjemný).

V brušku dokonca môžete cítiť menší tlak a vaše prsia budú zasa pevnejšie a väčšie. Vaše telo sa začína naplno pripravovať na vytúženého potomka.

Ako už dobre viete, za 6 až 12 dní po oplodnení začne vajíčko vypúšťať hormón hCG. Jednou z jeho úloh je oznámenie teliesku vo vašom vaječníku, ktoré voláme žlté teliesko (corpus luteum), aby zvýšilo produkciu progesterónu a estrogénu. Tie budú bábätko vyživovať, až kým sa nevytvorí placenta, približne za 6 týždňov.

Dátum pôrodu

Na jeho určenie netreba žiadny titul. V tomto čase vám každý expert povie, že váš predpokladaný dátum pôrodu je 40 týždňov po prvom dni vašej poslednej menštruácie. Myslite však na to, že príroda je nepredvídateľná a ľahko to bude o pár dní skôr či neskôr. Väčšina bábätiek sa narodí medzi 38. a 42. týždňom tehotenstva.

Paradoxne, vaše dieťatko však bude splodené len približne 38 týždňov. Tehotenstvo sa totiž ráta od prvého dňa poslednej menštruácie, pričom k oplodneniu zvyčajne dôjde až o dva týždne neskôr.

Kedy budete rodiť? Prezradí vám to tehotenská kalkulačka.

Symptómy

  • implantačné krvácanie
  • pocity ako pri predmenštruačných syndrómoch

[sc name=“reklama“]

Na čo treba myslieť

Nezabúdajte na vitamín D

Väčšina vášho vitamínu D prichádza zo slnka a mliečnych výrobkov. A ak mlieko nepijete alebo vonku netrávite veľa času, budete si musieť dopĺňať vitamín D z iných zdrojov. D-čko je totiž superdôležité pre udržiavanie zdravej štruktúry zubov a kostí. Navyše pomáha absorbovať vápnik a toho zasa potrebujete hromady v 3. týždni tehotenstva. Dostatok vitamínu D získate zo sardiniek, mlieka, pomarančového džúsu či vajíčok.

Otvorte si tehotenskú kalkulačku a zistite dátum pôrodu

Kalkulačka dátumu pôrodu vám dokáže pomerne presne odhadnúť, kedy nastane Deň D. Samozrejme, s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde o presný dátum a väčšina bábätiek sa rodí medzi 38. a 42. týždňom tehotenstva. Rátajte tak len s odhadom.

Vyhnite sa pasívnemu fajčeniu

Vy síce možno nefajčíte (a počas tehotenstva ani nesmiete), vaši priatelia však možno áno. Nedávny výskum ukázal, že aj vystavenie dymu od ostatných fajčiarov je veľmi škodlivé a zvyšuje riziko straty bábätka, príliš nízkej hmotnosti, mimomaternicového tehotenstva a vyskytnúť sa môžu mnohé ďalšie komplikácie.

Prijímajte zdravé tuky

Vaše dieťa skrátka potrebuje nejaké tuky, a to najmä esenciálne mastné kyseliny. Skvelým príkladom sú Omega-3 mastné kyseliny. Jedna z týchto mastných kyselín sa nazýva DHA a hrá dôležitú úlohu v očiach a mozgu. Bábätko tak potrebuje dostatok tých správnych tukov, čiže do vášho jedálnička zaraďte rybí olej, sardinky či tuniaka, no tiež napríklad vlašské orechy.

Bojujte s averziami k jedlu

Nevoľnosti v tehotenstve súvisia aj s averziami voči určitým jedlám a často môže ísť práve o tie, ktoré obsahujú dôležité zložky, ktoré potrebujete vy aj vaše bábätko. Ak vám nerobia dobre živočíšne produkty (vrátane vajíčok), budete bojovať s nedostatkom bielkovín. Vymeňte tak mäso za sóju, oriešky, strukoviny a rôzne semienka. Ak vám zasa vadí mlieko, získajte dostatok vápnika cez jogurt alebo syr. Miesto zeleniny zasa skúšajte ovocie, aby ste mali dostatok vitamínu C. Prípadne jedlá, ktoré vám nechutia, prepašujte do iných. Ak napríklad nemôžete hovädzie mäso ani cítiť, šupnite aspoň trošku z neho do kuracieho vývaru. Sledujte, aké typy jedál nemôžete konzumovať, čo za výživné látky obsahuju a snažte sa ich nahrádzať inými potravinami s tými istými látkami.

Začnite plávať

Plávanie je zábavné, bezpečné a nie príliš namáhavé, tak sa doňho ponorte. Navyše má plno fantastických výhod pre srdce a obehovú sústavu. Navyše zlepšuje príjem kyslíka, čo pomáha vám aj vášmu bábätku. Ak na to máte čas, vyskúšajte plávať aspoň 20 minút, 3-4-krát do týždňa. Pobyt vo vode navyše bojuje proti pocitu únavy a zlepšuje spánok.

Dohodnite si návštevu gynekológa

Čas na vašu prvú návštevu lekára! Niektorí ľudia vám odporučia, aby ste počkali aspoň na šiesty, siedmy či dokonca ôsmy týždeň – a my samozrejme rozhodnutie nechávame na vás – no bolo by najlepšie ísť za odborníkom čo najskôr, aby vám dal zopár skúsených tipov a odporučení. Prenátalna starostlivosť je totiž veľmi dôležitá. Bude však ideálne, ak so svojím gynekológom prežijete celé tehotenstvo, preto si vyberajte starostlivo a nájdite niekoho skvelého.