33. týždeň tehotenstva

33 týždeň tehotenstva

Vitajte v jednom z posledných týždňov tejto komplikovanej ale náročnej cesty s názvom tehotenstvo! Drobec ešte stále rastie z vody, a do dĺžky už môže mať v súčasnosti 43-47 cm, to už je niečo, všakže? Okrem rastu sa s ním či s ňou deje ešte kopa ďalších, dôležitých vecí. Napríklad, množstvo plodovej vody sa znižuje, takže v tomto momente už by mala byť väčšina váhy vášho bruška dieťatko a nie plodová voda ako tomu bolo predtým. To je ale aj dôvod, prečo zrejme tieto dni cítite drobcove kopance silnejšie.

Vývoj plodu

V tomto týždni je vaše bábo opäť o niečo bližšie ku tomu, aby sa zanedlho stalo krásnym novorodencom: začína odlišovať deň a noc. Tým, že sa steny maternice zužujú, lepšie dnu preniká svetlo, a drobec toto cíti, preto už vidí kedy je viac svetla a kedy menej a podľa toho prispôsobuje svoj spánkový cyklus. Škoda len, že keď sa narodí, tak sa tomu moc prispôsobovať nebude…

Ďalší veľmi dôležitý bod: vaše bábo si v tomto týždni vyvinulo svoj vlastný imunitný systém! Protilátky ešte stále z časti čerpá od vás, ale je najlepšej ceste ku tomu, aby jej či jeho telo stalo samostatným v boji proti všakovakým baktériám, ktoré drobca postretnú po narodení.

Čo sa deje s vaším telom

V tomto bode vášho tehotenstva zrejme zažívate celú škálu rôznych nepríjemných symptómov: je dosť možné, že sú to časté močenie, bolestivé kŕče v nohách, pálenie záhy, a zrejme aj nervozita a strach pri pomyslení na to, čo všetko vás v najbližších mesiacoch čaká. Niet potom divu že 75% žien trápi v treťom trimestri hlavne nespavosť – veď kto by mohol spať keď vás trápi toľko vecí naraz a ešte k tomu máte brucho o veľkosti basketbalovej lopty?

Vôbec sa neľakajte, pokiaľ neviete v noci zaspať – je to prirodzeným dôsledkom spomínaných tehotenských komplikácií. Mali by ste si ale byť vedomá toho, že akokoľvek ťažké je prestať sa zaoberať nasledujúcimi mesiacmi, mali by ste. Pretože vám vôbec nepomôže byť stále v strese a okrem toho, teraz máte unikátnu príležitosť vyspať sa, kým nebudete niekoľko krát počas noci vstávať ku vášmu novorodencovi. Tak čo hovoríte, nenecháte tie starosti predsa len na budúcnosť?

Ale my vieme, že nie je také ľahké prestať sa strachovať, že si nestačí rozkázať a problém je vyriešený. Preto navrhujeme niekoľko vecí, ktoré by ste mali skúsiť aby sa vám uľavilo a aby ste rýchlejšie zaspali. Začnime tým, že tesne pred spánkom by ste nemali moc jesť, ani prijímať moc tekutín, ani dlho pozerať na monitor počítača či televízie (už tobôž nie pozerať horory), a taktiež by ste nemali pred spaním cvičiť. Všetky tieto podnety prispievajú ku zvýšenej aktivite mozgu v situácii keď už chcete, aby sa upokojil. A samozrejme, to snáď ani nemusíme zdôrazňovať, ale z tohto istého dôvodu taktiež neodporúčame pred spaním prijímať kofeín.

Čo ešte by ste mohli urobiť, aby ste si zjednodušili proces zaspávania? Sú to tie tradičné spôsoby: pripravte si horúce mlieko s medom, ktoré je najlepšie v kombinácii s čítaním vašej obľúbenej knihy. Alebo si napustite príjemný horúci kúpeľ so sviečkami, hudbou, a opäť trebárs obľúbenou knihou. Taktiež pomáha, keď máte ochotného partnera: ten by vám mohol poskytnúť krásnu, uvoľňujúcu masáž aby ste zabudli na vaše ťažkosti. Podobný efekt môže mať i otvorený, intímny rozhovor so spomínaným partnerom – ten vám zas dodá duševnú pohodu. Netreba tiež zabudnúť na už skloňovanú tému – sex. Aj intímne milovanie s partnerom vás upokojí a pomôže vám zaspať. Najlepšie urobíte, keď budete vy hore – tak vás nebude tlačiť brucho a môžete jednoducho regulovať rýchlosť i tlak. No a kto už by nechcel takýto spôsob odstraňovania stresu? I keď, sex je samozrejme vhodný aj mimo situácií keď sa vám nedá zaspať.